Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Poprire salariu (suma retinuta si de angajator si de banca) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Poprire salariu (suma retinuta si de angajator si de banca)

3 replies to this topic

#1 Tygers

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 April 2016 - 11:57 AM

Buna ziua,
Am o poprire pe salariu infiintata de un executor judecatoresc, firma imi opreste lunar 1/3 din salariu si restu ii vireaza in contul de salariu deschis la o anume banca. Situatia sta astfel: angajatorul a trimis catre executor o adresa precum ca el vireza in acel cont suma respectiva care inseamna 1/3 din salariul meu lunar, conform celor scrie in dosarul popririi. Toate bune si frumoase pana am ajuns la banca sa scot restul de 2/3 din salariu care imi revine si am aflat ca nu pot scoate din cont decat 2/3 ca 1/3 trebuie sa mearga la poprire asta din cauza ca executorul nu a trimis o adeverita catre banca in care sa specifice ca plata o face angajatorul. Cand am sunat executorul, acesta mi-a zis ca trebuia firma la care lucrez sa specifice in adresa trimisa catre el, banca in care imi vireaza salariul. Angajatorul i-a trimis acea adeverinta executorului ca urmad sa trimita el catre banca o adeverinta sa imi deblocheze contul. Probema cea mare este ca in tot acest timp mie mi-au disparut din cont acel 1/3 din restul de salar care nu a vrut sa mi-l dea banca. Cum pot recupera acea suma?...Din lege stiu ca nu au voie sa iti opreasca mai mult de 1/3 din salar pt o poprire, iar mie mi s-a oprit peste 50% din tot salariul daca stam sa adunam oprirea facuta de angajator plus oprirea facuta de banca. Este obligat executorul sa imi vireze acea parte in cont?....



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2016 - 03:45 PM

problema ta este o chestiune juridica, nu contabila !
aici poti primi un raspuns calificat pt. ea numai daca cineva a trecut efectiv printr-o situatie similara, altfel e putin probabil ca un contabil sa aibe si studii juridice aplicate pe domeniul executarilor judecatoresti.

pune intrebarea pe un forum de avocati.
pana atunci iti confirm ca maximul care se poate popri este 1/2 din salariu.
in mod normal, executorul ar trebui sa-ti dea banii inapoi.




#3 Tygers

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 April 2016 - 03:55 PM

Executorul a zis ca e problema bancii ca au livrat banii in acel cont deschis din oficiu si nu are cum sa imi fie inapoiati pe nici o cale....



#4 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 07 April 2016 - 07:44 AM

Firma angajatoare urmeaza sa nu mai retina direct poprirea pe salariu, aceasta poprire o face banca din contul de card salariu. Treimea din salariu retinuta pana acum este o plata in contul popririi si ramane in raspunderea directa a executorului sa opreasca executarea in momentul achitarii integrale a sumei datorate de debitor, sumele retinute nu se pierd de catre salariatul cu poprire.

Pentru depasirea procentului legal de poprire din salariu se poate considera ca este o culpa penala privind infractiunea de abuz sau neglijenta in serviciu din partea executorului, bancii sau firmei, exista un prejudiciu material direct si cert. Din pacate s-ar ocupa politia de o asemenea plangere penala care merge mai nou pe sloganul "si vreti sa-i bagam pe toti in arest ?", se va tergiversa cercetarea penala, trebuie confirmata fapta penala, apoi identificati faptuitorii, iar daca se regleaza intre timp sumele retinute abuziv, dispare si prejudiciul, mai apare in demers si cate un avocat cu ceva onorarii.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL