Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
acuzat de evaziune fiscala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


acuzat de evaziune fiscala

9 replies to this topic

#1 idbog

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 10 April 2016 - 06:06 PM

Buna ziua,

Dragi contabili am si eu o mare problema. Am fost acuzat de evaziune fiscala fiindca in perioada 2013-2016 am vandut telefoane pe internet. Nu am fost autorizat. Eu intermediam(prestam un serviciu in baza unui comision) aceste telefoane. In raportul de constatare pe care l-a intocmit anaf-ul reiese faptul ca faceam comert cu amanuntul deci la fiecare produs pe care l-am vandut acesti mi-au adaugat tva-ul si impozitul pe profit. Asa am ajuns la niste sume uriase de aproximativ 300.000euro pe care trebuie sa le platesc statului roman. Acum sunt in proces si se va cere o expertiza contabila.

Va rog din suflet sa ma lamuriti(din punctul dv de vedere) care credeti ca ar fii metodologia de calcul al expretizei? in ce caz se merge ca o activitate de vanzare a produselor cu amanuntul sau intermediere. Mentionez ca aveam anunturi pe okazii.ro si cand cineva imi dadea o comanda cautam un produs pe olx si castigam 100 200 roni la produs.

Va multumesc mult mult de tot

Raducanu Bogdan



#2 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 10 April 2016 - 08:44 PM

Se face vorbire de acuzatia de evaziune fiscala, ori in acest caz ar fi trebuit sa fie initiata o cercetare penala din partea politiei (dep. frauda fiscala) sub coordonarea parchetului competent - cercetarea penala s-a terminat, dosarul penal a fost prezentat judecatorului de instructie, a fost admisa judecarea dosarului in instanta ? Ati contractat un avocat specializat pe domeniul infractiunilor economice (fiscale) ?

Amanuntele oferite sunt foarte generale, iar in procesele de evaziune fiscala amanuntele operatiunilor incriminate sunt foarte importante in apararea faptuitorilor acuzati. Daca este vorba de un proces de natura penala, parchetul trebuie sa fi depus deja o expertiza judiciara la dosar si ar fi fost prezentata deja partii acuzate, direct sau avocatului. In aceasta expertiza este prezentata metodologia de stabilirea a prejudiciului, cat si calculul concret. In apararea partii acuzate, avocatul acesteia poate solicita o contraexpertiza judiciara cu anumite obiective de stabilit prin care sa se ajunga la o alta concluzie, dar in favoarea acuzatului. Contraexpertiza trebuie sa raspunda tacticii de aparare stabilita de avocat, acesta fiind in masura sa depisteze erori procedurale, de interpretare sau de continut in lucrarea procurorului.

Ca urmare, nu vi se poate da o lamurire aici si cu aceste informatii generale (aparute si in presa).

Ce mi se pare curios este ca nu se mentioneaza aplicarea Legii 12/1990 privind protejarea populatiei impotriva unor activitati comerciale ilicite, republicata 2009, art.1 lit.a), art.2 si art.4 pct.(1) - ar fi trebuit sa se aplice atat o amenda, cat si confiscarea sumelor realizate ilicit. Trebuie vorbit cu avocatul daca nu cumva actul de control al anaf devine incomplet si lovit de nulitate in lipsa acestor constatari si masuri de aplicat, se poate ajunge pana la respingerea actiunii penale pe motive procedurale si imposibilitatea revenirii cu o noua actiune penala in instanta.




#3 idbog

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 14 April 2016 - 01:49 PM

Multumesc foarte mult pentru raspuns.

Este vorba de un dosar penal intrumentat de Parchetul pe langa Tribunalul Bucuresti.

S-a facut si o perchezitie in care au fost ridicate cateva telefoane.

Dosarul este la inceput in faza de urmarire penala.

Eu doresc sa merg pe procedura simplificata si sa-mi recunosc vina, dar din pacate sunt incadrat la prejudiciu de 280.000euro ceea ce inseamna 7 pana la 10 ani de inchizoare. ANAF-ul a adunat toate sumele iesite din contul meu bancar si le-a atasat profitul de 16% parca telefonul iesea din neat. Aceeasi situatie este si la TVA.

Documentul pe care se bazeaza parchetul este un Raport de Constatare intocmit de catre ANAF.

Trebuie facuta o expertiza contabila. Mentionez ca am avocat dar este specializat pe partea penala nu si financiar contabila. Dansul doreste sa depunem o cerere pentru efectuarea unei expertize.

Cred ca mi-ar trebuii mai repede un avocat specializat pe fiscal. Poate imi recomanda cineva, va rog.

Sunt lucruri care un avocat numai pe partea de penal le poate omite ? Sa inteleg ca am neaparata nevoie de un avocat pe partea de fiscal.

As dorii daca se poate sa primesc anumite sfaturi, recomandari pentru ca nu ma pot descurca.

Va multumesc din suflet.

Bogdan



#4 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 14 April 2016 - 08:42 PM

Mi se pare ceva mai clara situatia: s-au efectuat acte de comert fara autorizatie si fara o forma juridica de contribuabil inregistrat, legea aplicabila este Legea nr.12/1990 care presupune confiscarea sumelor incasate si o amenda contraventionala pentru comertul ilegal, neautorizat.

Legea nr. 241/2005 pentru prevenirea și combaterea evaziunii fiscale, cu modificările aduse prin O.U.G. nr. 54/2010, Legea nr. 187/2012, Legea nr. 50/2013 și Legea nr. 255/2013 se refera la fapte savarsite de contribuabili inregistrati intr-o forma de organizare juridica prevazuta legal prin reprezentantii legali, ceea ce nu ar fi cazul.

Se poate scana si atasa partea din raportul de constatare anaf care prezinta fapta savarsita si interpretarea legala a articolelor din Legea nr.241/2005 si care permite constatarea faptelor in sfera penala ?

Avocatul ales a precizat ce tactica si-a propus in aparare ? Dpdv al CPP s-au respectat procedurile legale ? Ce obiective a propus pentru expertiza contabila ?

In speta de fata trebuie retinut, cu titlu de exemplu, ca in dosarele penale de coruptie nu se calculeaza TVA si/sau IP pentru spaga primita pe considerentul ca s-au derulat operatiuni de intermediere, se confisca sumele primite si se incrimineaza penal fapta respectiva. In acelasi timp, in cazul de fata, comertul neautorizat de electronice nu este fapta penala in sine, este o contraventie - daca se facea comert cu droguri sau arme, ar fi fost fapte incriminate penal.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2016 - 03:40 PM

Vezi postareaidbog, la 14 April 2016 - 01:49 PM, a spus:

Cred ca mi-ar trebui mai repede un avocat specializat pe fiscal. Poate imi recomanda cineva, va rog.

Din pacate, nu in mod direct fiindca inseamna reclama neautorizata, dar in cazul de fata putem face o exceptie fiindca situatia ta e "albastra" rau, asa ca permit afisarea pana citesti si apoi sterg mesajul cu recomandarea avocatului.
Altfel nu vad cum sa te ajut fiindca orice user nou venit - cu mai putin de 10 mesaje - este restrictionat la mesagerie si PM (masura anti-spam), de aceea iti propun metoda asta de compromis.
OK asa ?

citat editat :

Vezi postareastevenson, la 24 March 2016 - 11:23 AM, a spus:

Iti las numarul de telefon al cuiva ....

comfirma-mi citirea, te rog !

@mutual, pt tine jos palaria, omule ! :smile:



#6 idbog

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 16 April 2016 - 10:07 AM

Va multumesc foarte mult. Tocmai ce am discutat cu dansul si ramane sa ne intalnim luni. Va multumesc inca odata
Raducanu Bogdan



#7 idbog

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 16 April 2016 - 11:34 AM

Draga mutual,

Iti multumesc enorm pentru implicarea ta, mai ales ca sunt foarte putini interesati de situatia mea de acum.

Am atasat Raportul de constatare ANAF care mai nou am inteles ca putea fi contestat.

https .......

Nu stiu cat s-au respectat procedurile CPP(Cod procedura penala), avocatul meu nu m-a anuntat nimic.

In raportul de constatare intocmit de catre ANAF nu apar intrarile, faptul ca telefoanele eu le cumparam de undeva nu apareau pur si simplu.

Nu mai inteleg nimic, sunt incadrat ca persoana fizica, ulterior in Raportul de constatare apar ca persoana fizica autorizata si trebuia sa platesc TVA-ul. Ei cumva calculeaza impozitul la venit si TVA-ul ca persoana fizica autorizata.

De retinut este ca eu la o comanda pe okazii(aveam 3 zile sa o livreaz) cautam telefonul pe olx il gaseam mai ieftin si il trimiteam cumparatorului dupa okazii castigand diferenta de bani intre pretul de iesire si cel de intrare. Banii din contul de Raiffeisen au fost scosi cash de la bancomat. Achzitiile erau platite cash.

Intre timp am mai vorbit si cu avocatul propus de doamna Otilia Alupei.

Astep un raspuns de la tine.

Cu mii de multumiri,

Raducanu Bogdan



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2016 - 01:54 PM

Vezi postareaidbog, la 16 April 2016 - 11:34 AM, a spus:

Intre timp am mai vorbit si cu avocatul propus de doamna Otilia Alupei.
nu eu ti l-am propus, dragule, @stevenson l-a recomandat (in unicul sau mesaj), eu doar ti-am afisat temporar mesajul respectiv.
habar n-am cine-i dl. avocat, deci nu stiu cat de bun e, ce-i poate mintea ... asa ca nu-mi asum recomandarea - sa nu te superi pe mine.

:smile:



#9 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 18 April 2016 - 03:35 PM

Am o rugaminte sa fie eliminata scanarea documentului expusa, contine atat date personale, cat si elemente concrete dintr-o ancheta penala in curs. Ma asteptam ca datele concrete din ancheta penala sa fi fost ascunse prin editare, sa fie prezentate numai constatarile anaf si procurorului, daca stiam ca asa se posteaza nu mai vorbeam.

Dupa parerea mea, trebuia contestat de la bun inceput actul intocmit de anaf in privinta constatarilor ca operatiunile derulate au legatura cu un PFA inregistrat pe numele persoanei incriminate, entitate care nici nu exista de fapt. Concomitent, imi mentin opinia ca este vorba de neaplicarea Legii 12/1990 din partea anaf, pentru ca la obiectivul 1 din "constatarea tehnico-stiintifica" raspunsul trebuia sa aiba legatura directa cu operatiunile incriminate si nu cu istoricul vietii personale, iar la obiectivul 2, "persoanele impozabile" pentru care exista plafon de platitor de TVA sunt entitatile juridice inregistrate legal, nicidecum persoanele fizice. Simpla aplicare a Legii 12/1990 era indestulatoare pentru statul roman reprezentat prin anaf, in loc de 1.140.569 lei drept IP si TVA, s-ar fi putut solicita 3.672.320 lei prin confiscare. Banuiesc ca prin amenintarea cu puscaria grea se doreste ca sa se obtina ceva incasari rapide si recunoasterea vinovatiei, in locul unei executari silite oarecum incerte, cu perioada mai lunga de desfasurare.

Cu o tactica avocatiala potrivita, s-ar putea ca intreg dosarul penal sa fie respins inca de la prezentarea in fata judecatorului de drepturi si libertati (la instructie) si atunci amatorismul antifraudei sa duca la o paguba adusa statului de 3,5 milioane lei.

Ca simplu contabil, imi pun o intrebare retorica - chiar este posibil sa fi fost atat de productiv financiar in Bucuresti, si pe persoana fizica, vorba lui Vanghelie, si sa nu existe macar un singur avocat contactat din timp, chiar sa i se plateasca lunar un onorariu pentru suport juridic, care sa dea un sfat competent despre cum sa se deruleze un asemenea business de milioane de lei incasati prin banca ?



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2016 - 04:06 PM

Vezi postareamutual, la 18 April 2016 - 03:35 PM, a spus:

Am o rugaminte sa fie eliminata scanarea documentului expusa, contine atat date personale, cat si elemente concrete dintr-o ancheta penala in curs. Ma asteptam ca datele concrete din ancheta penala sa fi fost ascunse prin editare, sa fie prezentate numai constatarile anaf si procurorului, daca stiam ca asa se posteaza nu mai vorbeam.

rezolvat, dragule ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL