Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Infiintare PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


Infiintare PFA


24 replies to this topic

#1 stei81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 17 January 2015 - 10:54 PM

In primul rand doresc sa ma prezint ma numesc Stelian as dori sa salut pe toti utilizatori acestui site.
Doresc sa infintez un Pfa ca domeniu de activitate sa fie cosmetizare auto interioara adica curatarea autoturismului in interior cu soluti profesionale.
Ca sediul doresc sa fie trecut apartamentul meu iar ca punct de lucru doresc sa inchiriez un spatiu si ma deplasez si la clienti gen parc auto etc...
Intrebariile mele ar fi:
Cum e mai bine sa fiu platitor de tva s-au nu?
Daca sant angajat la o alta firma pt Pfa ce obligati de plata am fata de stat ma refer contributie pensi,cas etc?
Trebuie ceva aprobari de la mediu pompieri?



#2 Arilena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 15 April 2015 - 05:30 PM

Buna ziua,
as dori sa infiintez un PFA, avand ca obiect de activitate prepararea dulceturilor, gemurilor si eventual prajituri de casa care sa fie comercializate prin internet insa nu stiu daca nu este obligatoriu sa ai o calificare in acest domeniu si de asemenea nu stiu care ar fi cerintele , tinand cont ca sediul l-as avea in apartamentul in care locuiesc.Am lucrat 12 ani in comert insa la varsta mea -51 de ani este foarte greu sa gasesc ceva de lucru si trebuie sa pot face ceva pentru a putea supravietui.Va multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 16 April 2015 - 09:19 AM

1. este obligatoriu sa aveti calificarea de cofetar/patiser.
daca nu o aveti deja (cu patalama, vreau sa zic) sa stiti ca se fac cursuri de scurta durata, vedeti ofertele pe net.
2. trebuie sa inchiriati o camera a apart. dvs pt PFA, ca sa aiba sediu.
sediul poate fi si in alta locatie, dar banuiesc ca nu vreti sa va complicati cu alte pers. (alti proprietari) cel putin in faza de inceput.
3. cat priveste laboratorul de preparare a dulciurilor, aici apar adevaratele pbl. cu autorizatiile.
pe scurt, trebuie sa aveti amenajat un laborator respectand un minim de conditii priv. suprafata, placare pereti/podea, material de fabricare a mobilierului utilizat, fluxul tehnologic, vestiare etc.
mergeti la Directia Sanitara Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor (DSVSA) din localitatea dv. pentru mai multe detalii.

daca ati trecut cu bine de tot ce presupune acordarea autorizatiilor necesare, restul va fi floare la ureche... :biggrin: infiintarea PFA e simpla.



#4 ionut23

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 23 August 2015 - 06:11 PM

Buna ziua,
Va solicit ajutorul in urmatoarea speta.
Sunt angajat cu CM pe postul de antrenor in cadrul unei baze sportive. Patronul ma preseaza sa incheiem Cm si sa imi infintez Pfa care sa aibe un circuit contabil de urmatoarea natura: toate veniturile de la clienti le incasez prin pfa iar patronului ii facturez o valoare reprezentand ctr de inchiriere al terenurilor ( dar de fapt este inchiriere + profitul lui in procent f mare). Intrebarea mea este daca este avantajoasa pentru mine aceasta decizie si ce alte variante am dpdv contabil ca sa nu treaca toate veniturile de la clienti prin pfa-ul meu pentru ca sunt sume mari si nu le voi putea acoperii cu prea multe facturi de cheltuieli? Va multumesc anticipat



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 24 August 2015 - 01:34 PM

in mod normal, n-ar trebui sa va implicati in alte transferuri de venituri, ci doar sa facturati bazei sportive serviciul prestat ca antrenor, fara alte complicatii suplimentare.
puteti stabili niste grile in fct. de nr. pers. de care va ocupati, de tipul antrenamentului, s.a.m.d ... ca sa facturati cat mai riguros si transparent, insa orice vine in plus de asta e prea mult, dupa parerea mea.

va rog sa aveti in vedere ca odata infiintat PFA-ul respectiv, toate relatia cu fiscul priv. asigurarile dvs sociale (pensii, sanatate), impozitul pe venit de 16% si toate obligatiile declarative legate de aceste contributii si impozite se transfera de la baza sportiva in sarcina dvs exclusiva !!
deci, mare atentie !!

mai mult, daca acceptati, totusi, sa preluati incasarile de clienti trebuie sa tineti seama ca veti avea venituri mari fara chelt. semnificative, deci si un profit pe masura purtator de dari la stat pe care tot dvs le veti plati.
cum nu cred ca aveti cunostinte contabile suficiente, o sa va fie necesar un contabil - iata inca o chelt in plus.

una peste alta, fara sa intru in detalii, parerea mea este ca prin acest PFA va inhamati la multa munca in plus, la riscuri fiscale pe care acum (cu ctr. de munca) nu le aveti, la o sumedenie de griji suplimentare, iar pt a va pune intr-o astfel de situatie trebuie sa existe motive solide, adica practic sa nu aveti alta optiune.



#6 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Posted 24 August 2015 - 09:08 PM

Spune-i patronului ca vecinii nu iti dau acordul pentru infiintarea pfa si gata. Continua treaba cu CM ca si pana acum, atata timp cat se mai poate. PFA il infiintezi numai pentru tine.



#7 Mifotea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 05 October 2015 - 04:39 PM

Salut tuturor. Sunt nou pe aici si vin cu o intrebare/problema.
O sa incep cu inceputul.
Am un unchi care este stabilit in Germania si se ocupa cu montari de scene de concert si corturi de circ, vrea sa ma ia si pe mine acolo dar am nevoie de un PFA facut in tara.
Am nevoie de un PFA pentru montare de structuri metalice sau ceva de genul.
Problema mea este:
Nu am experienta sau calificare in acest domeniu... imi pot infiinta acest PFA?
Am nevoie de certificat A1 sau ceva de genul, cum il pot obtine?



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 06 October 2015 - 12:59 PM

cf. ORDONANTA DE URGENTA nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale

ARTICOLUL 1
(1) Prezenta ordonanta de urgenta reglementeaza accesul la activitatea economica, procedura de inregistrare in registrul comertului si de autorizare a functionarii si regimul juridic al persoanelor fizice autorizate sa desfasoare activitati economice, precum si al intreprinderilor individuale si familiale.

Înregistrarea si autorizarea functionarii
ARTICOLUL 7

(1) Persoanele fizice prevazute la art. 4 lit. a) si b) au obligatia sa solicite inregistrarea in registrul comertului si autorizarea functionarii, inainte de inceperea activitatii economice, ca persoane fizice autorizate, denumite in continuare PFA, respectiv intreprinzatori persoane fizice titulari ai unei intreprinderi individuale.

ARTICOLUL 8
.........
(3) În cazul in care, potrivit unor prevederi legale speciale, pentru anumite activitati economice este necesara indeplinirea unor conditii de pregatire profesionala si/sau de atestare a pregatirii profesionale, persoanele prevazute la art. 4 trebuie sa faca dovada indeplinirii acestora.

anexa

1. Documentatia de sustinere a cererii de inregistrare in registrul comertului si de autorizare a functionarii PFA
............................
1 4. Fotocopii certificate olograf de pe documentele care atesta pregatirea profesionala, daca aceasta este ceruta, potrivit unor prevederi legale speciale
1.5. Fotocopii certificate olograf de pe documentele care atesta experienta profesionala, daca este cazul

4. Documente care atesta pregatirea sau experienta profesionala
Pregatirea sau experienta profesionala se atesta, dupa caz, cu documente cum sunt: diploma, certificatul sau adeverinta, prin care se dovedeste absolvirea unei institutii de invatamant, certificatul de calificare profesionala sau de absolvire a unei forme de pregatire profesionala, organizata in conditiile legii, in vigoare la data eliberarii acestuia, certificatul de competenta profesionala, cartea de mestesugar, carnetul de munca al solicitantului, declaratie de notorietate cu privire la abilitatea de a desfasura activitatea pentru care se solicita autorizarea, eliberata de primarul localitatii respective in mod gratuit in cazul meseriilor traditionale artizanale, atestatul de recunoastere si/sau de echivalare pentru persoanele fizice care au dobandit calificarea in strainatate, atestatul de recunoastere a calificarii dobandite in strainatate, in afara sistemului de invatamant, orice alte dovezi care sa ateste experienta profesionala.
____________________________________________________________________

nu pt toate activitatile trebuie trebuie un atestat de calificare, uneori e suficienta dibloma de bac.
trebuie sa mergi la reg. comertului si sa te interesezi ce calificare anume este necesara pt a-ti infiinta PFA-ul.



#9 Mifotea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 02 November 2015 - 12:53 PM

Multumesc de raspuns, am fost totusi si m-am interesat. Pentru ce vreau eu nu imi trebuie calificare...

Acum intrebarea mea este: Ce cod CAEN imi este de folos tinand cont de activitatea ce o voi desfasura si anume:

Montaje de corturi de circ si scene de concert pe structura metalica.
Cunoasteti un cod caen pentru domeniul acesta? m-am tot uitat dar nu prea gasesc o varianta
credeti ca as putea folosi codul CAEN 4525 – Alte lucrari speciale de constructii ?

In plus, ma intereseaza ce taxe trebuie sa platesc lunar. Sa zicem ca nu am activitate cat trebuie sa platesc statului?



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 03 November 2015 - 03:11 PM

pt activitatea descrisa am vazut pe net, la 2 alte firme care monteaza scene, etc ... codul CAEN 9002 - Activitati suport pentru interpretare artistica (spectacole)

9002 Activitati suport pentru interpretare artistica (spectacole) Aceasta clasa include: -activitati suport pentru interpretarea artistica, pentru organizarea in direct de spectacole teatrale, concerte, spectacole de opera sau balet si alte productii scenice: -activitati ale regizorilor, producatorilor, designerilor si constructorilor de decoruri, masinistilor, inginerilor de sunet si lumini, etc. Aceasta clasa include de asemenea activitatile producatorilor sau organizatorilor de evenimente artistice transmise in direct, cu sau fara facilitati aferente. Aceasta clasa exclude: -activitati ale personalului teatral sau activitati ale agentilor sau agentiilor artistice, vezi 7490 -activitati de casting, vezi 7810

cauta si tu, pe net, firme care monteaza scene (mobile) si daca le gasesti macar codul fiscal intra aici : http://www.mfinante....?pagina=domenii
pt fiecare firma scrie CUI-ul si o sa-ti apara vectorul ei fiscal, apoi du-te jos de tot unde apare o casuta cu anul 2009 de obicei (ala e pt bilant) da click pe ea si la datele bilantiere, tot jos la ultimul rand, este specificata activitatea cf. CAEN; apoi cauti denumirea activitatii in lista de coduri (dai un google).

daca corturile sunt ale voastre si le inchiriati, atunci iata o alta activitate gasita la o firma care inchiriaza corturi pt nunta : activitati de inchiriere cu alte bunuri personale si gospodaresti.
tot pt o firma care monteaza structuri metalice - scene, corturi, tribune... si nu numai (din Brasov) am gasit ca activitate principala : alte activitati profesionale, stiintifice si tehnice n.c.a.

deci, ai cateva idei aici, dar un avocat te-ar putea sfatui cel mai bine sau chiar la reg. comertului - daca au un consultant acolo.



#11 Mifotea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 03 November 2015 - 07:04 PM

Merci mult de tot.



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 04 November 2015 - 02:15 PM

cu drag !

succes ! :smile:



#13 Mifotea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 14 November 2015 - 09:29 PM

Salut, am facut PFA-ul, acum intrebarea mea este.... pot lucra in Germania cu el? De ce am nevoie pentru a face asta incat sa platesc taxele in Romania?



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 16 November 2015 - 10:59 AM

uite aici exact sit. ta : http://www.curieruln...+in+Germania%3F



#15 Lilyan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 17 December 2015 - 12:53 PM

Buna ziua,
Sunt ing. automatizari industriale. Doresc sa infiintez un PFA . Ce cod CAEN se poate alege pentru:
- proiectare si executie instalatii electrice industriale - masini unele;
- intocmire programe soft de automatizare pentru masini unelte.

Multumesc,



#16 Anda7

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 24 March 2016 - 06:37 PM

Buna ziua!

Stiti cumva dupa ce am depus dosarul cu toate actele ls Regirstrul Comertului si am ales si codurile caen ce urmeaza?si cand aleg daca vreau sa fiu platitor sau neplatitor de tva si in sistem real?

Multumesc frumos.



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 27 April 2016 - 12:00 PM

dupa ce ai rezolvat la RC (adica ai obtinut actul de functionare) urmeaza inreg. fiscala a PFA la organul fiscal in a carui raza teritoriala PFA isi are domiciliul fiscal.
daca nu ai declarat domiciliul fiscal separat de sediul social al PFA, atunci acesta e chiar sediul social.
- in termen de 30 zile de la data eliberarii actului legal de functionare se depune formularul 070 "Declaratie de inregistrare fiscala/Declaratie de mentiuni pentru persoanele fizice care desfasoara activitati economice in mod independent sau exercita profesii libere" (art. 82, L207/2015)
- in termen de 15 zile de la infiintare depui Formularul 220 "Declaratie privind venitul estimat/norma de venit".




#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 31 August 2016 - 11:51 AM

informatii de la ANAF : http://www.conta.ro/...in-24-aug-2016/



#19 Dan10122

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 07 March 2018 - 06:41 PM

Buna seara , sunt obligat ca de anul acesta din activitatile sportive sa platesc tot ce cuvine si sa ofer chitanta si factura , insa am doar 17 ani si 2 luni , doresc sa-mi deschid un PFA , pot sa-mi deschid pfa-ul pe un parinte si la 18 ani sa-l mut strict pe numele meu?
Multumesc anticipat !



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 08 March 2018 - 04:16 PM

Inainte de orice, intrebarea ta tine de un jurist/ avocat, nu de un contabil !! Acesta este principalul motiv pt care noi nu ne prea bagam la subiecte juridice si trimitem oamenii pe forumuri de avocati, dar, in virtutea cunostintelor pe care le mai am tangential pe partea asta, iti pot spune urmatoarele :

Persoana fizica autorizata (PFA) este cea care desfasoara activitatea pt care s-a autorizat si poate angaja maxim 3 salariati. Cf. OUG 44/2008, persoana fizică autorizată desfăşoara orice formă de activitate economică permisă de lege, folosind în principal forţa sa de muncă.

Pt a deschide PFA pe o anumita activitate trebuie sa existe acte care sa ateste ca persoana pe numele careia se infiinteaza PFA are calificarea necesara cf. cod CAEN (obiectul de activitate) ales. Nu stiu ce cod(uri) CAEN vrei sa pui la PFA, dar ti se pot cere anumite calificari pt acele activitati (respectiv, parintelui pe numele caruia se infiinteaza). Vestea buna e ca de multe ori este suficienta diploma de BAC.
Prin urmare, PFA poate fi deschis pe numele unui parinte (daca acesta indeplineste conditiile cerute de lege) si care, apoi, te angajeaza pe tine (ca salariat) sa desfasori activitatea, insa mare atentie ca exista si niste costuri salariale lunare aici + ca trebuie facut contract de munca cu tot ce implica asta, apoi raportat la ITM (prin aplicatia speciala numita Revisal), declaratii fiscale aferente, etc..., adica toate actele de personal ca la orice salariat la firma, deci o mare bataie de cap la care nu veti putea face fata singuri, o sa va trebuiasca un contabil - asta inseamna alti bani ...Ohoo, e mai complicat decat ai crede la prima vedere !!
De asemenea, trebuie sa tii seama ca facturile vor fi emise pe numele PFA, NU pe al tau personal ! Daca crezi ca te ajuta chiar si asa, atunci e ok. Poti pune numele PFA ca fiind numele vostru de familie, de ex. "Popescu PFA" (sau variante, poate de genul Popescu Sporting PFA ... nu stiu, zic si eu ...), astfel incat sa te reprezinte si pe tine personal, cat mai bine, astfel evitand discutiile privind numele de pe care se emite factura, chit. - intelegi ce vreau sa spun.

F important : din cate stiu eu, PFA nu se poate vinde (ca o firma) fiindca nu are personalitate juridica (cum are o firma)! PFA se bazeaza pe cunostintele si calificarile unei persoane anume si nu exista parti sociale care sa poata fi cedate/cesionate ca la SRL.
Se pot vinde numai bunurile care (eventual) sunt pe PFA (echipamente, alte obiecte de inventar, etc ...), de aceea la implinirea celor 18 ani va trebui sa faci alt PFA pe numele tau, dupa care poti vinde toate bunurile de pe cel vechi pe cel nou si, eventual sa radiati PFA vechi ca sa nu mai aveti si grija lui. Prin urmare, trebuie sa va ganditi din start la 2 nume reprezentative de PFA, eventual primul sa fie mai "slab" decat al 2-lea cu care vei ramane mai mult timp.

Merita efortul/ balamucul pt cateva luni ? :sad: Banii cheltuiti ... alergatura... infiinteaz-o, radiaz-o ... hartogaraie ...

Alte pareri, va rog ? Ce spuneti de o intreprindere familiala in loc de PFA ? Acolo varsta minima parca este de 16 ani ... Hmm ?






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL