Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrare factura apartinand altei societati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

inregistrare factura apartinand altei societati

5 replies to this topic

#1 Andy 1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 26 May 2016 - 10:02 AM

Buna ziua,
am facut o mare gresala, am inregistrat in contabilitate o factura care nu este emisa pe numele societatii (este emisa pe numele altei societati). Problema este ca am inchis luna si am depus declaratiile. Va rog sa-mi spuneti cum pot sa corectez aceasta gresala? Fac o inregistrare cu minus in luna in curs?
Luna trecuta nu am avut TVA de plata. Va rog sa ma ajutati, am cautat pe net cazuri similare dar nu am gasit.
Cu deosebit respect!
Barta A



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2016 - 10:58 AM

nu te speria, se rezolva cu putina munca, nu e grav, bine c-ai observat ! :smile:
se intampla si la case mai mari (cu mai multe firme la conta sau patron cu mai multe firme) ... era cat pe ce s-o patesc si eu, doar printr-un noroc am observat la timp.

nu ne spui daca factura e de chelt., dar presupun ca asa este.
oricum, situatia trebuie analizata dpv al efectelor pe care le-ar produce lipsa ei din evid. contabila a lunii in care a fost inreg, adica daca ar genera o crestere de taxe si impozite.

de vreme ce luna in cauza a fost inchisa, se poate storna factura in luna in care s-a descoperit eroarea, iar daca lipsa facturii din evid. contabila ar duce la cresterea datoriilor catre stat, atunci trebuie facute rectificative la decl. lunii in care s-a inreg. initial factura.
se vor plati diferentele rezultate sau macar se vor declara corect.

si daca n-ar creste datoriile catre stat, ca sa fii 100% corect ar trebui sa faci rectificative, insa eu sunt sigura ca fiscul nu va sanctiona asta, ci numai nedeclararea corecta a datoriilor marite.




#3 Andy 1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 26 May 2016 - 11:38 AM

Vin cu completari:
Multumesc pentru raspuns!
am intrat putin in panica si am uitat sa dau detalii. Este cu 2 firme si de aceea am incurcat inregistrarea. Este factura cumparare materii prime, care au fost consumate pe bon de consum. Daca devalidez luna si sterg materiile prime din consum (bon de consum) pot sa stornez factura in luna aceasta. Modificarea consumului pe luna trecuta nu afecteaza impozitul pe profit pentru ca platesc impozit trimestrial.
Impozit pe profit platesc la trimestru, aici nu am de corectat. TVA am de recuperat pe luna trecuta dar nu am cerut restituire pentru ca in luna asta voi avea de platit pentru ca am facturat o parte din productie.
Cu deosebit respect!
Barta A



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2016 - 12:46 PM

lucrurile se complica din cauza bonului de consum prin care se atesta utilizarea unor materiale care de fapt nu au existat in firma aceea, totul cu semnaturile aferente ce atesta un consum fictiv - ori asta poate fi periculos.

o solutie ar fi sa lasi totul asa si sa inreg. factura de intrare corect (pe firma A, sa zicem), apoi sa faci o factura de vanzare a acestor materiale de la firma beneficiara initial, pe firma care le-a utilizat efectiv cu BC (firma B) - de preferinta in aceeasi zi in care au fost achizitionate de catre firma A - si asa in firma B schimbi inreg. contabile doar pt. fz. materialelor consumate de catre firma B (adica o sa apara firma A la fz. in contabilitate), insa nu si restul inreg. (presupun ca BC e pe firma utilizatoare B, da ?)

daca solutia asta ti se pare prea complicata sau ea nu este acceptabila pt voi, atunci anuleaza BC imediat, storneaza factura si fa rectificative, ca sa stai linistit, asa e cel mai corect.

in orice varianta, tot trebuie inreg. factura initiala la locul ei (beneficiarul initial corect, firma A), chiar daca ulterior materialele sunt vandute firmei B sau sunt consumate la firma A. vezi ca s-ar putea ca activitatea firmei A sa necesite aceste materiale, in timp ce consumul lor la firma B sa nu aiba justificare si astfel o sa te trezesti ca la firma B chelt. va deveni neded. din cauza asta.
deci, depinde de situatia concreta existenta ...

a gresi e omeneste si nu vor exista consecinte daca faci corectiile necesare de indata si nu mai exista un consum fictiv, cu semnaturile care il atesta.



#5 Andy 1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 26 May 2016 - 01:58 PM

Va multumesc pentru ajutor!
am ales a doua solutie, am anulat bonul de consum si am facut rectificative. Am inregistrat factura la a doua firma, acolo TVA se plateste trimestrial, la fel si impozitul asa ca nu sunt probleme.
Multumesc frumos!

Cu deosebit respect!
Barta a



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2016 - 02:21 PM

cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL