Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vanzare utilaj achizitie fara TVA - cum facturez - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

vanzare utilaj achizitie fara TVA - cum facturez

utilaj achizitie neplatitor tva
3 replies to this topic

#1 mariamarinescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 posts
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:contabilitate, resurse umane, bijuterii handmade

Posted 22 June 2016 - 02:49 PM

Buna ziua,
societatea la care lucrez a achizitionat in 2013 un utilaj (cabina sablaj) de la un neplatitor de TVA, in valoare de 11178 lei. Din motive intemeiate, acesta nu a fost folosit niciodata, conducerea decizand in 2016 vanzarea acestuia. Singurul client care il doreste nu ofera valoarea inregistrata in contabilitate, ci mai putin; utilajul nu a fost amortizat deoarece nu a fost pus in functiune.
Societatea fiind platitoare de TVA este obligata sa factureze cu TVA, sau exista o prevedere care ne scuteste pentru achizitiile pentru care nu s-a dedus TVA?

Multumesc pentru ajutor. In codul fiscal nu reusesc sa gasesc nimic referitor la speta mea, taxarea inversa nu cred ca se poate utiliza. Mi-ar fi de folos orice trimitere legislativa.



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 23 June 2016 - 02:06 PM

Facturezi cu tva, iei tva-ul de la client si-l dai la stat :((
Daca nu incasezi factura pana la termenul de plata (25) si nu ai regim de tva la incasare , o dai din buzunar la stat.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 23 June 2016 - 03:53 PM

topic editat.



#4 mariamarinescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 posts
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:contabilitate, resurse umane, bijuterii handmade

Posted 24 June 2016 - 07:38 AM

Multumesc.






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL