Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrare bacsis / bani incasati in plus ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

inregistrare bacsis / bani incasati in plus !

inregistrare bacsis bacsis 2016 contabilitate bacsis plus caserie impozitare bacsis
2 replies to this topic

#1 FREDUFIN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 June 2016 - 01:16 PM

O firma COPY CENTER are tarif de 20 bani pentru xeroxat, scanat - vine cclientul si in loc sa plateasca 20 de bani lasa 1 leu sau 50 de bani , sau in loc de 1,5 lei lasa 2 lei .

1. cum inregistrez restul de bani ?
2. ce fac cu surplusul de bani incasati in plus ?
3. daca am control si imi gaseste in casaa mai mult ca pe Z-ul zilnic ce se intampla ?

Ms.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2016 - 01:37 PM

bacsisul apare mentionat in noul CF (2016), la venituri obtinute din alte surse de catre PF !!
E drept ca in tot CF 2016 am gasit doar o singura referire explicita la bacsis (cuvantul a aparut o singura data la cautare) si asta doar in normele metodologice de aplicare a art. 114. "Definirea veniturilor din alte surse" - TITLUL IV, Impozitul pe venit .

ART. 114 - Definirea veniturilor din alte surse
(1) Venituri din alte surse sunt orice venituri identificate ca fiind impozabile, care nu se încadrează în categoriile prevăzute la art. 61 -
Norme metodologice
34. (1) În aplicarea art. 114 alin. (1) din Codul fiscal, în această categorie se includ, de exemplu, următoarele venituri realizate de persoanele fizice:
....
i) veniturile obținute de persoanele fizice sub forma bacșișului, potrivit prevederilor legale.
(sintagma "potrivit prevederilor legale" cred ca se refera la primirea bacsisului ca un cadou din partea clientului, in activitatea normala a societatii).

ASADAR, din cele de mai sus inteleg ca bacsisul este considerat venit din alte surse pt PF, fiind singura referire explicita !!

Ce mai zice, in continuare, CF 2016 :
Art. 114, (2) în această categorie se includ, însă nu sunt limitate, următoarele venituri: .......
(dar la acest alin. nu este NIMIC LEGAT DE BACSIS !)

(3) Contribuabilii care obțin venituri din alte surse nu au obligații de completare a Registrului de evidență fiscală și de conducere a evidenței contabile.

ART. 115 - Calculul impozitului și termenul de plată
(1) Impozitul pe venit se calculează prin reținere la sursă la momentul acordării veniturilor de către plătitorii de venituri, prin aplicarea cotei de 16% asupra venitului brut pentru veniturile prevăzute la art. 114 alin. (2) lit. a) - k), precum și în normele metodologice elaborate în aplicarea art. 114.
(adica si asupra bacsisului care e mentionat in normele de aplicare la art. 114, dupa cum v-am aratat mai sus)
(2) Impozitul calculat și reținut reprezintă impozit final.
(3) Impozitul astfel reținut se plătește la bugetul de stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care a fost reținut.
...........................................................
dupa parerea mea, asta ar fi baza legala aplicabila in ceea ce priv. bacsisul distribuit salariatilor.
veniturile din bacsis nu sunt purtatoare de contributii sociale si nici de tva.

mai departe ar trebui sa vedem procedura concreta de aplicare a impozitarii si declaratiile aferente, iar aici apar 2 situatii :
1. firma pastreaza bacsisul
2. firma distribuie bacsisul salariatilor

pt. colectarea zilnica a bacsisului de catre firma, procedura ar putea fi pe baza DIC sau chiar chit. (de la casier catre firma, reprezentand plus de caserie /bacsis), iar NC va fi 5311 = 7588.analitic bacsis.
de ceva vreme monetarul nu mai poate fi document justificativ pt inreg. veniturilor, iar legea 186/2015 a eliminat notiunea de bacsis din reglementarile priv. casele de marcat fiscale (deci si obligatia de a-l evidentia pe BF).

in cazul in care sumele se distribuie catre salariati, se poate face un tabel centralizator (nume, brut, impozit, net, semnatura), iar NC ar fi :
6588.analitic bacsis = 462.analitic salariat
462.analitic salariat = %
..................................5311 , cu suma neta achitata
....................................446.bacsis , cu impozitul de plata 16%
folosirea ct. 4281, de ex., nu mi se pare oportuna cata vreme bacsisul nu este o datorie in legatura cu personalul (adica de natura salariala / asimilate salariilor), chiar daca prin RI se poate (dar nu mai este obligatoriu) mentiona ca bacsisul se va distribui salariatilor mereu si integral.

NEAPARAT aceste analitice ale ct. 6588 si 7588 trebuie sa fie egale la inchiderea de luna, ca sa nu ia nastere vreun impozit pe profit de plata.
* cheltuiala este deductibila, iar venitul este impozabil !
* din pacate, aceste venituri NU-s excluse din baza impozabila nici macar in cazul micro platitoare de impozit pe venit
.ART. 53 - Baza impozabilă
(1) Baza impozabilă a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor o constituie veniturile din orice sursă, din care se scad: ...
veniturile din bacsis nu apar in aceasta lista !! deci NU se scad si va rog sa precizati, oameni buni, daca stiti altfel ! (dupa parerea mea, ar trebui sa se scada macar cele care se dau angajatilor).

ref. la declaratii, ele vizeaza doar bacsisul distribuit salariatilor, astfel :
- impozitul adunat lunar in contul 446.bacsis se declara prin D100, cod 690 –Impozit pe venituri din alte surse.
D100 se depune pana in data de 25 a lunii urmatoare distribuirii bacsisului si tot pana atunci se face si plata la bugetul de stat.
- se depune si D205 pt impozitul anual cu retinere la sursa, termenul este in anul urmator, pana la 28 februarie.

alte pareri, va rog ?
am gresit pe undeva ? :blush2:




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2016 - 03:15 PM

Vezi postareaFREDUFIN, la 23 June 2016 - 01:16 PM, a spus:

3. daca am control si imi gaseste in casaa mai mult ca pe Z-ul zilnic ce se intampla ?

casierul va da declaratie ca provin din bacsisul care se inreg. cumulat la sfarsitul fiecarei zile lucratoare, atunci cand el exista.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL