Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Intrebari suspendare CIM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Intrebari suspendare CIM


7 replies to this topic

#1 Miutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 posts
  • Gender:Male
  • Location:VATRA DORNEI

Posted 27 July 2016 - 12:09 PM

Buna ziua!

Am 2 situatii si va rog asa imi spuneti daca procedez bine:

1. Un contract de munca pe perioada determinata , pana la data de 31 iulie 2016.
In luna iulie CIM este suspendat.Eu inteleg din Codul Muncii ca pot sa fac incetarea acelui contract, incepand cu 1 august 2016. Dar trebuie sa fac intai decizie de incetare a suspendarii si apoi o decizie de incetare CIM?

2. Unui salariat i se modifica norma de la 8 ore la 1 ora pe zi, incepand cu 1 august 2016. Tot cu 1 august are cerere de suspendare a contractului de munca pana la 30 septembrie. Actul aditional de modificare norma il fac la 1 august sau cand inceteaza suspendarea , la 1 octombrie ?


Va multumesc, sper ca am fost explicita !

Edited by Miutza, 27 July 2016 - 12:10 PM.




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 27 July 2016 - 02:20 PM

1. daca e sa ne luam dupa litera legii, adica Codul muncii, nu ar trebui sa faci decizie de incetare a suspendarii fiind vb despre o incetare de drept.
Art. 49
(5) De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.
(6) In cazul suspendarii contractului individual de munca se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.

.... adica incetarea intervine automat si se poate intelege ca n-ar mai fi nevoie de decizie in acest caz, insa in practica s-ar putea ca in Revisal sa nu poti opera incetarea CIM fara a inceta si suspendarea anterioara, trebuie vazut daca merge.
ca sa fii mai prudenta, eu te sfatuiesc sa faci, totusi, si decizia de incetare a suspendarii pt ca astfel esti protejata indiferent de interpretarile date legii sau elem. de ordin strict tehnic ale raportarii la ITM.

2. actul aditional poate cuprinde ambele modificari de la 1 aug. fiindca ambele intra in vigoare de atunci.
la suspendare va figura si o data de incetare a suspendarii, adica 1 oct.
financiar nu are importanta, nici ca vechime nu conteaza daca ii reduci programul din aug. sau din oct. ... dar e f bine sa-ti iei de-o grija operand ambele modif. acum, intr-un singur document, parerea mea :smile:




#3 Miutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 posts
  • Gender:Male
  • Location:VATRA DORNEI

Posted 28 July 2016 - 12:57 PM

Multumesc mult, mult!
Asa este , la punctul 1, in Revisal trebuie operata incetarea suspendarii intai. O sa fac si decizia de incetare a suspendarii.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 28 July 2016 - 03:10 PM

cu drag si alta data ! :smile:



#5 Erzsi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 posts

Posted 20 October 2016 - 11:57 AM

Buna ziua,

Am un CIM suspendat pe o perioada de 6 luni, angajatul avand in aceasta perioada un contract de mandat ( Director interimar la Spitalul din localitate). Am inregistrat in REVISAL suspendarea CIM-ului.
Intrebarea mea este : cum apare in statul de plata si in D112?

Multumesc anticipat



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 20 October 2016 - 03:35 PM

Pe per. suspendarii CIM, persoana ramane salariatul societatii, insa cu venit zero.

Dupa parerea mea, salariatul va figura astfel in D112 :
Anexa nr.1.2 (Anexa asigurat),
Sectiunea A,
1. Tip asigurat – 1 (Salariat),
....
5. Ore lucrate efectiv in luna : 0
6. Ore suspendate in luna : 8 x zile lucratoare in luna
7. Total zile lucrate : 0
rd. 8 -15 Baza contributii : 0 la toate

SECŢIUNEA E - Date privind impozitul pe veniturile din salarii
E.1. Venituri obtinute la functia de baza
1. Venit brut realizat = 0.
2 - 7 : tot 0



#7 Erzsi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 posts

Posted 21 October 2016 - 08:03 AM

Multumesc frumos!!!!



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 21 October 2016 - 10:45 AM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL