Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cheltuieli considerate nedeductibile pentru PFA care nu a emis facturi o perioada de timp - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


Cheltuieli considerate nedeductibile pentru PFA care nu a emis facturi o perioada de timp

deductibilitate; pfa ; cheltuieli;
5 replies to this topic

#1 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 posts
  • Gender:Female

Posted 04 October 2016 - 11:09 AM

Unei PFA i s-a stabilit impozit in plus de plata pe motiv ca nu a avut facturi emise intr-o anumita perioada din an (7 luni consecutive) si nici contracte de prestari servicii active, Finantele considerand ca nefacturand nimic mai multe luni, nu a avut nici activitate pe perioada respectiva. Drept urmare,au considerat toate cheltuielile efectuate in acea perioada de “inactivitate” ca fiind nedeductibile, pe motiv ca nu au fost efectuate in vederea desfasurarii activitatii sale.

Exista vreo reglementare / baza legala care sa precizeze expres acest lucru? In Codul Fiscal se precizeaza, printre alte conditii, doar ca, pentru a fi deductibile, cheltuielile trebuie:
a) să fie efectuate în cadrul activităților independente, justificate prin documente;
b) să fie cuprinse în cheltuielile exercițiului financiar al anului în cursul căruia au fost plătite;
j) să fie efectuate în scopul desfășurării activității și reglementate prin acte normative în vigoare;

Pe motiv ca nu au fost desfasurate in scopul activitatii, in lipsa unor documente care sa demonstreze generarea de venituri in perioadele respective (facturi si contracte), le-au considerat nedeductibile.
Dar cum se poate demonstra ca, in ciuda faptului ca nu au fost emise facturi, totusi PFA a continuat sa aiba activitate, efectuand cheltuielile in acest scop, neexistand nici o declaratie de suspendare a activitatii in tot acest timp?

Cheltuielile inregistrate de PFA la care se face mentiune sunt de natura combustibilului (dedus doar 50%), telefonului mobil, piese auto (50%), spalat auto (50%), materiale electrice (activitatea PFA-ului este de inginerie si consultanta tehnica).

Care sunt argumentele legale ale PFA-ului in acest caz pentru a contesta decizia Finantelor?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 04 October 2016 - 11:32 AM

Dupa parerea mea, fiscul a procedat corect.
Nimeni nu te impiedica sa faci chelt. de natura celor mentionate, doar ca nu ai deductibilitate pt ele daca nu poti dovedi ca au fost efectuate in scopul obtinerii de venituri - cum e cazul tau.
La incetarea temporara a activitatii nu este obligatoriu sa iti suspenzi activitatea la ONRC, dar daca ai fi facut-o, rezultatul priv. deductibilitatea chelt. ar fi fost acelasi fiindca principiul este acelasi : nu ai venituri "asociate" chelt. facute - nu ai deductibilitate pt chelt. Asta ar fi trebuit sa-ti spuna pers. care iti tine contabilitatea.

Discutabil poate fi doar stocul de materiale electrice, daca achizitia se poate justifica prin ob. de activitate existent si aici ai putea ajusta fiscal impozitul viitor aferent per. in care piesele din stocul actual (cumparate, dar neutilizate inca) vor fi folosite pt a obtine venituri (poti diminua fiscal baza impozabila viitoare).




#3 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 posts
  • Gender:Female

Posted 04 October 2016 - 03:07 PM

O cheltuiala realizata luna aceasta imi poate aduce venituri doar peste 3 luni (de exemplu convorbirile telefonice cu potentialii clienti, unde nu trebuie sa am deja un contract incheiat cu ei pentru a-mi justifica cheltuiala), cand emit si o factura. Acest lucru ce inseamna: ca in perioada respectiva, cand am realizat efectiv cheltuielile, nu iau le iau in considerare ca fiind deductibile doar pentru ca venitul mi-a fost generat peste 3 luni (cand se concretizeaza un contract cu clientii si emiterea de facturi)? Cam acesta ar fi rationamentul celor de la ANAF in cazul mai sus prezentat si as fi vrut sa stiu daca exista undeva specificat in Codul Fiscal acest lucru (au considerat ca fiind nedeductibile cheltuielile perioadei in care nu am avut contracte sau facturi emise.) Insa acest lucru nu inseamna neaparat ca nu a fost desfasurata activitate: s-au cautat clienti, lucrari, care nu pot fi intotdeauna demonstrate prin documente. Normal ca interesul este obtinerea de venituri, tocmai in acest scop se efectueaza si cheltuielile, pentru dezvoltarea micii afaceri.

Codul fiscal pentru perioada 2013 - 2015 specifica doar ca "cheltuielile trebuie efectuate in cadrul activitatilor desfasurate in scopul realizarii venitului", de unde nu reiese clar si perioada la care se face referire. Ori tocmai aceasta formulare lasa locul multor interpretari..



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 04 October 2016 - 03:20 PM

din pacate, per. ta de inactivitate e mai lunga de 3 luni ...
daca faci contestatie la PV emis, ai toate sansele sa ti se respinga tocmai pt ca nu poti dovedi ca acele chelt. au vizat ceva venituri viitoare.
Anaf nu trebuie sa dovedeasca nimic, tu trebuie sa dovedesti - daca ai cum s-o faci,
de ex. niste corespondenta cu furnizori/clienti, niste oferte trimise/primite, orice alte documente care sa iti sustina cele afirmate, periodicitatea activitatii insasi (daca exista asa ceva) - toate astea si altele similare te-ar putea ajuta in contestarea PV.
altfel, nu ai ce-i face ... :sad:



#5 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 posts
  • Gender:Female

Posted 05 October 2016 - 04:55 PM

Multumesc mult pentru raspunsurile oferite! au fost de ajutor.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 06 October 2016 - 10:33 AM

Cu drag. :blush:

Bafta multa !






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Started By Stats Last Post Info

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL