Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul salariu invatamant preuniversitar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

calcul salariu invatamant preuniversitar

2 replies to this topic

#1 ena.and

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 posts

Posted 19 October 2016 - 11:00 AM

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu privire la modul de calcul al unui salariu in invatamantul preuniversitar:
Persoana in cauza a obtinut definitivatul anul acesta. Pe fluturas apare: Profesor S Definitiv, >=1 si <6.
Persoana in cauza are o norma (18 ore ) + 6 ore la plata cu ora. Nu a semnat niciun contract prentru ca inca nu sunt semnate de director...si nu stie salariul de incadrare...

Fluturasul lunii septembrie arata in felul urmator:
Salariu baza: 1845
Salariu de baza realizat: 176 1845
Salariu brut realizat: 176 1845
Plata cu ora: 15,00 384
Venit brut 2229
Somaj 11
CAS 123
CIASOC 234
Impozit 298
Salariu net 1563
Eu, in prima parte a fluturasului (pana unde incep retinerile), nu reusesc sa gasesc nicio corelatie, intre salar tarifar - ore suplimentare si ulterior, deducere pentru stabilirea impozitului...
Deci , cu alte cuvinte...sunt varza!
Si daca, in cazul sotului meu, (profesor universitar) am incetat demult sa-i mai deslusesc fluturasul de salariu, in situatia de fata, pentru ca e vorba de copilul meu. lucrurile se schimba...
Chiar mi-as dori sa inteleg acest mod de calcul (care nu este deloc asemanator cu cel de la societatile comerciale, si la care ma mai pricep si eu...)
Va multumesc din suflet.

Edited by ena.and, 19 October 2016 - 11:10 AM.




#2 bogdanv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 posts

Posted 20 October 2016 - 01:15 PM

Salariul de incadrare se stabileste conform grilei din anexa 2 din OUG 20/2016. Avand o luna intreaga lucrata salariul realizat = salariul de incadrare.
Plata cu ora = 1845/(18ore * 4 sapt.) x 15 ore lucrate = 384.
De la brut la net nu cred ca sunt probleme.
Salariile sunt calculate cu un program utilizat la nivel national. Daca angajatii sunt corect incadrati pe grilele din program nu ar trebui sa fie greseli de calcul al salariului.




#3 ena.and

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 posts

Posted 20 October 2016 - 03:05 PM

Buna ziua,

Va multumesc foarte mult. Intre timp, m-am mai luptat cu google si am gasit o aplicatie care intareste afirmatia dumneavoastra si imi confirma, de altfel, sumele din fluturas.

http://docere.ro/salar

Inca o data, multumiri, si mult succes celor care tin in priza acest forum!

Edited by ena.and, 20 October 2016 - 03:10 PM.







Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL