Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Stopare poprire pe salariu - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Stopare poprire pe salariu

poprire salariu
1 reply to this topic

#1 iulia_geambasu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 November 2016 - 04:19 PM

Buna ziua,

Am fost informata la serviciu ca am poprire pe salariu. Am facut contestare la Judecatorie pentru ca termenul de executare este prescris...si alte dovezi juridice. Deja astazi am avut prima infatisare care s-a amanat pe 22.11.2016....BEJ nu s-a prezentat

Angajatorul imi opreste din salariu. L-am informat de acesta contestare dar nu vrea sa imi stopeze poprirea.
In codul munci este specificat ca se poate pune poprire doar daca " hotărâre judecătorească este definitivă şi irevocabilă"...

Ce pot face ca sa stopez acesta poprire....?

Multumesc




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2016 - 11:56 AM

In locul tau, as pune avocatul care se ocupa de contestatia ta la executare sa faca o adresa mai dura catre firma la care lucrezi prin care sa ii atentioneze, cu baza legala aferenta, ca poprirea care te vizeaza este deja contestata in instanta (a fost admisa la contestare de catre o instanta competenta) si ca, prin urmare, nu mai poate fi aplicata pana la finalizarea procesului, adica pana la obtinerea unei hot. judec. definitive si irevocabile.
Daca si in urma acestei instiintari, firma continua sa-ti opreasca din salariu in mod abuziv, atunci poti face reclamatie la ITM, dar sa stii ca, in final, tot in instanta iti vei recupera sumele poprite - daca ele se dovedesc a fi fost retinute ilegal.

Ar mai fi o problema legata de interpretarea data de instanta suspendarii executarii silite (daca ai facut o astfel de cerere si ti-a fost incuviintata de catre instanta) si chiar de contestatia la executare (care ti-a fost admisa deja), in sensul ca multe instante (din ce am citit pe net) considera ca este corect ca sumele sa fie poprite in continuare de catre angajator / banca, dar ele raman in conturile BEJ, iar acesta nu le vireaza mai departe debitorului pana la finalizarea procesului. Asta nu te ajuta deloc in ceea ce priveste stoparea popririi.

In concluzie, va fi multa bataie de cap, dar daca se ajunge la un alt proces pt recuperarea popririlor abuzive, atunci baga-le si daune interese mai consistente ca macar sa te alegi cu ceva dupa tevatura asta.

Oricum, trebuie sa accepti realitatea ca numai un avocat te poate indruma corect in continuare; pe acest forum ti se ofera doar niste pareri personale in materie juridica, dar noi nefiind juristi e posibil sa ne inselam.
Gasesti pe net topice exact cu ceea ce te intereseaza.

Bafta !







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL