Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Munca la sediu sau domiciliu? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Munca la sediu sau domiciliu?

1 reply to this topic

#1 S.Anita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 November 2016 - 11:42 AM

Buna ziua,

Am terminat anul acesta la Contabilitate si informatica de gestiune si urmeaza sa ma angajez la SRL-D-ul unei firme deschise recent de un prieten pe postul de director economic (pentru a putea intocmi situatiile financiare). Firma a depus declaratie pe propria raspundere ca nu desfasoara activitate la sediul social, fiind firma de prestari servicii. Intrebarea mea este daca in contractul de munca se poate trece ca eu imi voi desfasura activitatea la sediu? Sau in acest caz este nevoie de ceva autorizatie de la DSV? In cazul in care nu este posibil sa imi desfasor activitatea la sediu atunci se poate trece in CIM munca la domiciliu? Ce alternative mai am?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2016 - 01:53 PM

Interesanta situatie !

Cu siguranta, pt munca economica de tipul celei vizate de tine (inclusiv contabil-sef, economist simplu, etc ... ) NU exista CIM cu munca la domiciliu ! Ti-o spun din proprie experienta - mi-ar fi placut si mie f mult sa se poata, m-am interesat insistent la ITMB inca de acum vreo 8-10 ani in urma. Daca nu ma insel, cred ca exista si un topic pe forum despre chestia asta.

Ca sa-si poata respecta decl. priv. lipsa activ. la sediul social, prietenul va trebui sa aiba contabilitatea complet externalizata, adica sa i-o tina un PFA sau o firma de conta - forma de colaborare care inteleg ca nu este posibila cu tine.

Si inca ceva, daca imi permiti, adica un sfat : NU tine conta la prieteni daca vrei sa ramaneti prieteni !
Ti-o spun atat din experienta mea nemijlocita, cat si a altora. Aproape intotdeauna se strica prietenia odata cu aparitia relatiei profesionale / de afaceri fiindca se ivesc abuzuri fie de-o parte, fie de cealalta, dar de regula ele vin de la patronul care, avand interesul cel mai mare in colaborarea asta si considerand ca in numele prieteniei se poate orice, incepe sa pretinda fel de fel, sa intarzie salariul chiar si cu lunile, etc ... si cu cat il ajuti mai mult (ca deh, ti-e prieten), cu atat isi va permite mai mult. :sad: Odata devenit "patron" , omu' parca se metamorfozeaza, relatia angajator - angajat incepe sa primeze si ai toate sansele sa constati, dupa o vreme, ca nu-ti mai este prietenul pe care il stiai ...







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL