Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Legea 170/2016 - radiere CAEN-uri ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Legea 170/2016 - radiere CAEN-uri ?


3 replies to this topic

#1 avramalex111

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 posts

Posted 12 December 2016 - 04:14 PM

Buna ziua,

In luna Iunie a acestui an am infiintat un SRL la o firma care se ocupa de aceste lucruri, iar astazi am fost sunat cum ca a iesit aceasta lege nr. 170/2016 si ca in actul constitutiv ei mi-au trecut unele din CAEN-urile prezente in aceasta lege si ca ar trebui sa le radiez ca sa scap de plata impozitului specific din 2017.
Nu inteleg totusi un lucru, eu initial le-am dat doar 7 CAEN-uri, 1 principal, 6 secundare legate strict de activitatea pe care o desfasor, nu aveam nevoie de ceva mai mult, iar aceste 7 CAEN-uri sunt trecute intr-un Certificat Constatator la ONRC, insa in actul constitutiv ei mi-au trecut cateva pagini de CAEN-uri secundare printre care si cateva din CAEN-urile prezente in Legea nr. 170/2016...intrebarea este...trebuie sa radiez respectivele CAEN-uri din actul constitutiv pentru a scapa de impozitul specific sau nu?

Prima mea impresie e ca oamenii astia vor doar sa imi mai ia cateva sute de lei si vreau sa stiu daca e in regula sau nu sa fac asta.



#2 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 12 December 2016 - 06:01 PM

Treaba e că capetele* pătrate de parlament au dat-o neclară.

http://www.conta.ro/...-de-la-01012017

Dar, probabil ai dreptate, firma care ti-a infiintat firma s-ar putea sa vrea niste bani in plus.

------------------------------------------------------
*nu trageti degeaba, cacofonia e la locul ei




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 13 December 2016 - 01:42 PM

Vezi in postul:
http://www.conta.ro/...tinceput-de-an/

S-a discutat exact despre balbaialile din lege ... inca asteptam normele, poate-poate s-o mai imprastia ceata aruncata de parlamentarii nostri minunati!



#4 avramalex111

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 posts

Posted 13 December 2016 - 10:01 PM

Salutare,

Intre timp am discutat si cu cei de la contabilitate si mi s-a spus sa nu ma duc sa radiez pentru ca pare tare ciudata treaba asta si nu merita momentan sa dau niste bani aiurea, ramane sa vedem ce se aplica si ce nu din 2017...in orice caz este penibil, rusinos pentru tara asta pentru ca, serios...mai prost de atat nu se poate formula o lege, poate de un copil de gradinita...va dati seama cati din cei care au deschis firme au trecut toate CAEN-urile alea la secundare?? Totusi in teorie ar trebui sa imi fie luate in considerare doar cele 7 CAEN-uri pe care le am pe certificatul constatator, nu paginile acelea multe de CAEN-uri inutile...






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL