Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie colaborare cu UBER - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Monografie colaborare cu UBER


9 replies to this topic

#1 MIHASSM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 December 2016 - 11:09 AM

A intrat nu de mult in tara acesta activitate de parteneriat cu UBER prin care isi utilizezi masina ( firma) si faci transporturi de persoane care te solicita prin utilizarea unei plarforme on line pusa la dispozitie de UBER.Tu prestator, nu vezi bani la incheierea cursei ci la final de saptamina dupa ce UBER isi retine comision ;plata este efectuata cu card de beneficiari direct in contul UBER (companie din Olanda fara reprezentant fiscal in RO)
Ce documente apar pe circuit( scoase de pe platforma on line de fiecare in parte):

1.FACTURA EMISA DE UBER FARA TVA CATRE ( EU )PRESTATOR PENTRU COMISIONUL RETINUT ( TAXARE INVERSA) -TREC SUMELE IN 300 SI 390

2.FACTURI EMISE DE UBER IN NUMELE MEU CATRE CLIENTI -PERSOANE FIZICE CU TVA- TREC SUMELE IN 300 SI 394!!! (AICI E PROBLEMA CA NU STIU EXACT CE INREGISTRARE SA FAC SA TIN CONT DE SITUATIA CENTRALIZATOARE CARE SUNA CA UN FEL DE BORDEROU CU UN NR DE OPERATIUNI DAR CARE NU INTRA PRIN CASA DE MARCAT CI SE INCASEAZA IN BANCA)In noile conditii de declarare im 394 nu prea imi este clara pozitionarea acestor centralizatoare /saptamina (pe facturile care le emit in numele meu am doar nume de persoana fizica si doar atit si ...nu prea e o fericire sa te apuci sa faci inregistare de fiecare factura emisa ca te termina.)

3.FACTURI PE CARE TREBUIE SA LE EMIT EU PENTRU UBER ( PARTENER UE - NEIMPOZABL IN RO ) FARA TVA LA CARE EI FAC TAXARE INVERSA- aceste facturi sunt pentru un fel de bonificatii pe care ei le acorda sapatminal functie de nota data de client si alte criterii.....TREC SUMELE IN 300 SI 390

ASADAR o situati centralizatoare/SAPT in baza careia ei fac plata include:

(2)+(3)-(1)= SUMA VIRATA

Va rog sa ma sfatuti cine are bunavointa si idee o monografie si cum sunt fiecare evidentiate in declaratii
POATE AM NOROCUL SA MAI GASESC PE CINEVA CARE ARE ASA CEVA
multumesc mult



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 December 2016 - 02:05 PM

Sa inteleg ca esti platitor de tva?

Ai o problema cu facturile emise de Uber in locul tau, pentru ca iti trebuie adresa clientului.
Conform CF din Romania, pe factura sunt obligatorii: numele si adresa (mimin: localitatea, strada si numarul).

De la 1 ianuarie se raporteaza orice facturica de 3 lei emisa catre PF.
(daca nu modifica iar D394!)




#3 MIHASSM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 December 2016 - 07:44 AM

Multumesc pentru raspuns ;stiu de acest lucru ( date persoane fizice) dar credeam ca o sa gasesc pe cineva care are acum acesta colaborare cu UBER si imi spune cum procedeaza acum cu aceste situatii centralizatoare pe care le trimit ei saptaminal.
Ca o sa inebunesc la anul... asa este dar pina atunci sa trecem sarbatorile cu bine

Multumesc



#4 floricozma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 January 2017 - 01:56 PM

Buna ziua
mihassm , ma gadesc , ca pana la data asta stiti cum sta treaba cu sistemul de contabilizare al serviciului uber, si va rog ajutor in acest sens.
Va multumesc anticipat!



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2017 - 02:21 PM

pana acum am inteles relatia cu UBER asa :

- serv. de transport auto este efectuat de un SRL/PFA din Romania, pe teritoriul RO (sa-i zicem "soferul")
- Uber pune la dispozitie o platforma online pt comenzi "taxi", un fel de dispecerat; tot acolo apar si sit. centralizatoare
** el emite fact. in numele firmei din RO si incaseaza banii prin card direct de la client
** pt aceasta "intermediere", UBER factureaza soferului un comision (628=401.UBER)
** de asemenea, UBER mai factureaza si niste reduceri comerciale (401.UBER = 609) sau soferul ii factureza lui UBER aceste sume (4111= 7588)
- firma din RO factureaza catre UBER valoarea TOTALA a serv. prestate (4111.UBER = 704) = c/v curselor = cat s-a incasat de la clienti.
** se face compensarea 401.UBER = 4111.UBER (din cate am inteles, aceasta compensare se raporteaza la BNR)
- banii cuveniti firmei din RO, dupa retinerea comisionului si eventual acordarea reducerii (bonusului) reprez. ceea ce a incasat UBER de la client (prin card) + eventual fact de bonus, din care se scad facturile emise de UBER catre firma din RO (5121 = 4111.UBER).
- probabil mai intervin si niste dif. de curs valutar ...



#6 floricozma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 January 2017 - 09:13 PM

Va multumesc pentru raspuns!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 25 January 2017 - 11:53 AM
eliminare citare integrala mesaj anterior




#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2017 - 12:01 PM

cu drag si alta data ! :smile:

daca se inteleg clar / corect operatiunile economice care au loc intr-o activitate anume, pusul in note contabile e usor de facut.



#8 floricozma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 January 2017 - 07:36 PM

:smile: aveti perfecta dreptate!
Spor in toate!



#9 lilipopa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 February 2017 - 03:48 PM

Buna ziua,

As vrea sa va intreb daca ati gasit o solutie la facturarea de catre UBER in numele firmei prestatoare, in sensul ca aceasta contine doar numele persoanei fizice si nu toate cerintele pentru 394. Si daca stiti unde as putea vedea istoricul facturilor in contul UBER?

Multumesc!



#10 corina braileanu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 January 2018 - 06:10 PM

buna seara ma interesa cum se declara in 394 facturile emise de uber in numele firmei( in ce sectiune ce se selecteaza tip partener....etc)
multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL