Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bazele contabilitatii II - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Bazele contabilitatii II


4 replies to this topic

#1 denisa89

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 December 2016 - 06:06 PM

Buna ziua,
Sunt incepatoare si invat contabilitatea de acasa. Momentan am o nelamurire vizand o aplicatie.
Datele aplicatiei suna cam asa:
In care tip de modificare bilantiera se incadreaza urmatoarea operatie economico-financiara:''Livrarea catre clienti a unui lot de produse finite, in valoare de 10.000 lei,pret vanzare conform facturii,TVA 24%,incasarea realizandu-se ulterior.''
a)A-X=P-X
b)A+X-X=P
c)A+X=P+X

Eu spun ca raspunsul la aceasta aplicatie este varianta b. Deoarece din activele circulare inlatur bunuri in valoare de 10.000 leicare mai tarziu vor fi adaugati tot in activele circulare-casa si cont-10.000 lei. Bilantul ramane acelasi.
Dar, autorii cartii informeaa ca varianta c ar fi cea corecta.

De ce P+X, daca voi incasa mai tarziu niste venituri care nu sunt nici datorii, nici provizioane, venituri in avans sau capital si rezerve.

Asa-i ca am invatat gresit lectia si imi scapa ceva?
Multumesc pentru atentie si ajutor.
O seara agreabila tuturor



#2 leslie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 21 March 2018 - 01:52 AM

Raspunsul corect (din punctul meu de vedere) este: c) A+X=P+X

12400   411		  =			
					 7015 10.000
					 4427  2.400

Contul 411 "Clienti" se debiteaza cu pretul de vanzare + TVA 24%, adica: 12.400 lei
Contul 7015 "Venituri din vanzarea produselor finite" se crediteaza cu 10.000 lei
Contul 4427 "TVA colectata" se crediteaza cu 2400 lei

Sper sa iti fie de folos.

Aceasta postare a fost editata de leslie: 21 March 2018 - 01:55 AM




#3 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2018 - 08:22 AM

Postarea este de acum doi ani , cu siguranta intre timp a rezolvat situiatia !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#4 leslie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 21 March 2018 - 11:23 AM

Da, intr-adevar aveti dreptate si va multumesc pentru ca mi-ati adus la cunostinta. Data viitoare voi fi mai atent.

Aceasta postare a fost editata de leslie: 21 March 2018 - 11:23 AM




#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2018 - 11:38 AM

Intentia a fost f buna si-ti multumim pt dorinta de a ajuta !
Te asteptam pe topice mai actuale. :biggrin:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL