Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Mai multe popriri salariale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Mai multe popriri salariale

6 replies to this topic

#1 Bordos Gabor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 January 2017 - 10:11 AM

Buna ziua,

Luna trecuta am primit de la un executor judecatoresc o instiintare privind infiintarea unei popriri salariale pentru unul dintre angajatii societatii. Creanta era in valoare de 3.000 lei, iar salariul net al angajatului era de 1.062 lei. Conform legii am virat 1/3 din salariu angajatului (adica 354 lei).

Luna aceasta mi-a venit de la un alt executor judecatoresc o poprire, pentru acelas angajat, de data aceasta pentru suma de 93.000 lei. In cazul acesta stiu ca se opreste 1/2 din salariu (adica 531 lei), dar cum se repartizeaza sumele?

Primul dintre executori mi-a zis ca 50% din suma poprita la fiecare dosar (adica la unul 265 lei, iar la celalalt 266 lei), dar al doilea executor judecatoresc mi-a zis ca proportional cu sumele poprite (adica la primul executor, unde creanta este de 3.000 lei, 17 lei, iar restul de 514 lei la executorul cu dosarul de 93.000 lei).

In cazul acesta cum se procedeaza corect? Puteti sa-mi spuneti si articolul de lege care mentioneaza modul de repartizare?

Va multumesc anticipat

Aceasta postare a fost editata de Bordos Gabor: 16 January 2017 - 10:11 AM




#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 January 2017 - 11:01 AM

In codul de procedura civila, la art.865 :
la pct.1) ai ordinea preferintelor, iar la pct.3) scrie asa:
(3) În cazul creanțelor care au aceeași ordine de preferință, dacă legea nu prevede altfel, suma realizată se repartizează între creditori proporțional cu creanța fiecăruia.

PS: Am gasit informatii la prima cautare pe net!




#3 Bordos Gabor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 January 2017 - 09:10 PM

Vezi postareamgabi, la 16 January 2017 - 11:01 AM, a spus:

In codul de procedura civila, la art.865 :
la pct.1) ai ordinea preferintelor, iar la pct.3) scrie asa:
(3) În cazul creanţelor care au aceeaşi ordine de preferinţă, dacă legea nu prevede altfel, suma realizată se repartizează între creditori proporţional cu creanţa fiecăruia.

PS: Am gasit informatii la prima cautare pe net!

Multumesc frumos pentru raspuns.

Din cate vad, in acest articol, in principal alin (1) este vorba de executorul judecatoresc ("executorul judecătoresc procedează la distribuirea sumei potrivit următoarei ordini de preferinţă..."), oare acelas principiu se aplica si la contabilul societatii?



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 January 2017 - 11:14 AM

Persoana care face repartizarea aplica regula. In cazul tau, repartizarea o faci tu, nu executorii.
In practica, se aplica aceeasi regula, indiferent cine repartizeaza, deci vei avea acelasi rezultat.



#5 Bordos Gabor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 January 2017 - 07:22 AM

Vezi postareamgabi, la 17 January 2017 - 11:14 AM, a spus:

Persoana care face repartizarea aplica regula. In cazul tau, repartizarea o faci tu, nu executorii.
In practica, se aplica aceeasi regula, indiferent cine repartizeaza, deci vei avea acelasi rezultat.

Multumesc frumos de ajutor



#6 ena.and

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 16 April 2022 - 06:00 PM

Buna ziua!

As avea nevoie de un sfat din partea unor persoane cu experienta, care au mai trecut prin situatia de mai jos, pe care o voi descrie:

La societatea la care lucrez exista o salariata care are mai multe popriri pe salariu. Salariata are o norma de 4 ore/zi, pentru care primeste un salariu tarifar de 1970 lei brut, respectiv 1201 lei net. In urma popririlor cumulate in luna martie 2022 salariatei i-a fost retinut 1/2 din venitul net.
Dilema mea consta in faptul ca: In art. 728 Cod Procedura Civila se mentioneaza ca limitele urmaririi veniturilor banesti pot ajunge pana la jumatate din venitul lunar net minim garantat. Adica, mai concret, inteleg eu, raportand la 2550 le brut / 1524 lei net, rezulta o suma de 762 lei, care trebuie sa ramana intacta si virata salariatului in cauza, chiar daca acesta are mai multe popriri. Adica nu se poate merge cu poprirea pe salariu pana la 1/2 din net. (Or, salariata in cauza, daca ar trece la norma intreaga, ar insemna 3940 lei brut, iar in acest caz nu se mai incadreza in exceptia amintita mai sus). Corect sau nu?

Fiind o chestiune sensibila as avea mare nevoie de un sfat, mai ales ca este o salariata "problematica" si chiar as vrea sa stiu cum as putea-o ajuta...

Mai jos fac o captura a fluturasului de salariu, cu rugamintea de a-mi spune daca, salariatei in cauza ar fi trebuit sa i se vireze suma de 762 lei?

Va multumesc pntru timpul acordat si totodata va multumesc anticipat pentru implicare.

Numai bine,
Elena

Aceasta postare a fost editata de ena.and: 16 April 2022 - 06:02 PM




#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2022 - 03:48 PM

Alaturi de art 169 si 257 din Codul muncii, si eu cred ca baza legala e cea de mai jos : https://legislatie.j...Document/177197

Articolul 729

Limitele urmăririi veniturilor băneşti
(1) Salariile şi alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum şi alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia pot fi urmărite:
a) până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii;
b) până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.
(2) Dacă sunt mai multe urmăriri asupra aceleiaşi sume, urmărirea nu poate depăşi jumătate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creanţelor, în afară de cazul în care legea prevede altfel.
(3) Veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia, în cazul în care sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părţii ce depăşeşte jumătate din acest cuantum.

..............
(6) Sumele reţinute potrivit prevederilor alin. (1)-(4) se eliberează sau se distribuie potrivit art. 864 şi următoarele.
______________________________________

Pe de alta parte, https://indrumari-ju...sigur-creditor/
  • Daca aveti DOUA sau sau mai multe popriri pe salariu, executorul NU ARE VOIE sa ia mai mult de 1/2 ori mai bine spus, pana la 1/2 din acest venit salarial.
Atentie la conotatii: de pana la si nu de 1/2/ sau 1/3, asta inseamna ca daca nu va descurcati cu plata altor datorii pe care le aveti, puteti contesta o poprire salariu pe motivul acesta si puteti diminua poprirea pe salariu si sa o transformati in 1/4 sau 1/5 sau alta cota care va va permite sa va platiti si alte obligatii.
________________________________________________


Speta ta e mai delicata si oricum tine in primul rand de juridic ! Adesea vad intrebari juridice pe acest forum si asta ne arata cat de solicitati sunt contabilii in leg cu aspecte care nu tin de ei. Contabilul este obligat sa inscrie poprirea corect in conturi/notele contabile, nu sa preia si sarcina avocatului/ executorului judecatoresc/ HR de a stabili sumele lunare de poprit. Pers de la HR si/sau avocatul sa ii comunice contabilului ce are de inregistrat in contabilitate, nu sa-l lase cu raspunderea stabilirii propririlor si a cotelor aferente. Parerea mea ... :blink:

Din ce am citit si eu pe net, cred ca ar fi prudent sa te adresezi unui avocat care sa iti dea un raspuns in scris si astfel esti acoperita 100%. Nu te sfatuiesc sa iti asumi tu raspunderea. In extremis, ar putea sa te ajute si un consultant fiscal, dar speta tine mai mult de HR si de juridic (Codul muncii si CPC).
In locul tau, decat sa ma trezesc cu un proces pe dreptul muncii si sa ajung tot la un avocat, dar in alte conditii de servicii si plata, mai bine cer inainte parerea unuia specializat si evit procesul mult mai costisitor si mai solicitant. Asculta-ma fiindca stiu ce spun, chiar din proprie experienta fiindca in primii ani de meserie am acceptat sa ma bag in spete juridice si o data era cat pe ce sa mi-o fur urat, numai intuitia si inspiratia au facut sa ies cu bine dintr-un mare rahat in care singurica ma varasem din dorinta de a ajuta. Atunci m-am jurat ca nu mai fac asa ceva niciodata.

So, be carefull ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL