Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concediu de crestere copil si concediu medical pentru profesii liberale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


Concediu de crestere copil si concediu medical pentru profesii liberale

3 replies to this topic

#1 gio76

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 30 January 2017 - 10:31 AM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii cu privire la modul de acordare a indemnizatiei de crestere copil si concediu de maternitate pentru o persoana ce activeaza cu profesie liberala.

Am formulat o lista de intrebari care mi se par esentiale pentru acest domeniu si la care nu gasesc raspunsuri sau ale caror raspunsuri sunt contradictorii. La nivel de legislatie, banuiesc ca exista similitudini cu PFA-urile. Lista de intrebari este:

1. Este necesara contributia optionala pentru concedii si indemnizatii? Daca da, cum se procedeaza pentru a plati aceasta cotizatie? Ulterior, cine plateste concediile medicale, la ce valoare (la valoarea asigurata sau la valoarea veniturilor) si care este procedura prin care se obtin banii (ma refer la concediul de maternitate);
2. Este necesar un stagiu complet de cotizare la CAS (26.3%) sau nu (doar 10.5%)?
3. Care este cuantumul indemnizatiei, luand in considerare un venit lunar constant de 3000 lei in ultimele 12 luni dinainte de nastere? Este vorba de 85% din acest venit? Sau este vorba de 85% din venitul net, dupa scaderea taxelor si impozitelor?
4. Cum se procedeaza in situatia concediul de maternitate? Stiu ca acesta poate fi luat cu peste 100 zile inainte de nastere si este obligatoriu sa fie luat timp de 42 de zile, corect? Cifrele sunt aproximative, nu le retin in acest moment. Veniturile pentru aceasta perioada cum se calculeaza? Si ce venituri se iau ulterior in calcul pentru indemnizatia de crestere copil pentru lunile in care a beneficiat de concediul de maternitate?
5. Suspendarea activitatii este necesara? Cand este necesara suspendarea?
6. Presupunand ca nasc in luna mai, estimarea pe care o fac la inceput de an si pentru care platesc impozit la inceput de an este una foarte "estimativa", depinzand in mare parte de cum decurge sarcina. In situatia in care venitul este mai mare decat cel estimat, cum pot face sa beneficiez de acel plus la indemnizatie? Respectiv, in situatia in care fac mai putin decat estimat, cum pot face sa recuperez ceea ce am platit in plus?

As aprecia foarte mult ajutor din partea voastra.

Multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 30 January 2017 - 11:38 AM

Da, pt a beneficia de indemnizatia de concediu medical (si cel de maternitate intra in aceasta categorie), este necesara o asigurare facultativa (optionala) la Casa de Sanatate, un stagiu de cotizare (macar cel minim), precum si plata contributiei pt. concedii si indemnizatii.
Cota este de 0,85% din veniturile supuse impozitului pe venit !
Daca plata initiala s-a facut la veniturile anticipate, contributia se recalculeaza in fct. de veniturile realizate si declarate in D200, evidentiate in decizia de impunere emisa de catre fisc.
Pt. a fi luata in evidenta ca platitor al acestei contributii, trebuie sa depui, la Casa de Sanatate de care apartii, o declaratie de asigurare pt concedii si indemnizatii.
Stagiul minim de cotizare pt CM maternitate (si alte tipuri de CM) este de o luna realizata in ulimele 12 luni anterioare lunii pt care se acorda CM. Daca stagiul de cotizare este mai mic de 1 luna, atunci baza de calcul a indemnizatiei de CM este venitul lunar obtinut in prima luna de activitate pt care s-a stabilit plata contributiei.
De asemenea, acordarea indemnizatiei este conditionata de plata ctb. pt concedii si indemniz.
Plata indemnizatiilor se face de catre Casa de Sanatate (in cont sau prin mandat postal), iar baza de calcul a indemnizatiei pentru maternitate se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.

Ai multe intrebari, vrei multe informatii .... insa trebuie sa stii ca pe un forum de acest gen (oricare ar fi el) nu-si asuma nimeni raspunderea legala pt informatiile furnizate (asa cum se intampla atunci cand ai un contabil angajat sau colaborezi cu unul pe baza de ctr. de prestari servicii) + ca nu prea se acorda consultatii gratuite la un volum mai mare de pbl. (cazul tau), dupa cum nici voi (cei cu profesii liberale) nu prea o faceti (acum, sincer) !
Cu toate acestea, din curtoazie, ti-am oferit cateva raspunsuri pt. pct. 1. :smile:




#3 gio76

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 01 February 2017 - 03:48 PM

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Sunt foarte utile si sunt un inceput.
In mod evident, nu voi considera pe nimeni de pe acest forum responsabil pentru raspunsurile pe care mi le ofera. E vorba de raspunsuri la nivel informativ pe care intotdeauna le validez cu informatia reala.
Am multe intrebari pentru ca le-am centralizat pe toate intr-un singur topic. Era mai bine daca postam 6 topicuri diferite, pentru fiecare intrebare cate una?
Nu am nicio problema sa platesc pentru aceste informatii, insa nu am gasit pe nimeni interesat sa ma consilieze in aceste aspecte pana in prezent.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 01 February 2017 - 04:56 PM

Vezi postareagio76, la 01 February 2017 - 03:48 PM, a spus:

Am multe intrebari pentru ca le-am centralizat pe toate intr-un singur topic. Era mai bine daca postam 6 topicuri diferite, pentru fiecare intrebare cate una?

:sad: Chiar crezi ca n-as fi sesizat volumul mare al cererii de informatii ? Una e sa pui cate o intrebare din cand in cand si alta e sa doresti, relativ compact, calcule concrete si multe alte date. Sa fim seriosi ... ca sa nu mai spun ca noi cand apelam la cei cu profesii liberale ne lovim de tarife consistente ... si mai nimic pe gratis.
Mi-e imposibil sa cred ca ai cautat cu adevarat, dar n-ai gasit niciun (expert) contabil care sa te consilieze contra cost. E plin net-ul de oferte, inclusiv de la firme specializate. De ex., iata un site cu preturi f civilizate : http://www.portalcontabilitate.ro/ . De asemena, avem si noi aici, in "Director contabil", o lista intreaga cu firme de consultanta si (experti) contabili, Slava Domnului ai de unde alege (daca tot sunt atat de multe chestiuni de lamurit) !

Topic inchis !






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Started By Stats Last Post Info

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL