Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
firma desfasoara activitate prin angajat la domiciliu - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

firma desfasoara activitate prin angajat la domiciliu

firma cu angajat la domiciliu
8 replies to this topic

#1 florinwagner1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 31 January 2017 - 10:58 PM

Buna seara,

Situatia e urmatoarea:

SC XNET SRL are administrator pe Larisa si angajat pe Florin pe postul de programator it.
Firma are codul CAEN 6201 - Activitati de realizare a software ului la comanda (software orientat client)

Administratorul Larisa nu este angajat.
Florin este angajat cu contract individual de munca unde este specificat ca lucreaza de la domiciliu, 8h /zi.

Sediul social al firmei este intr-o locatie de domiciliu in baza unui ctr de comodat, unde locuieste Larisa. Nu se desfasoara nicio activitate din acea locatie si nu se platesc utilitati pe firma (internet, curent etc..)

Florin domiciliaza intr-o locatie in baza unui ctr de comodat. El fiind angajat la SC XNET SRL, lucreaza de acasa, adica realizeaza software.., platindu-si singur toate utilitatile, adica internetul, impozitul pe apartamentul unde sta).

Administratorul Larisa, nu are nicio activitate.

Va rog sa-mi spuneti este ceva in neregula aici? De ce? Va rog sa imi argumentati si sa indicati lege/articol.
SC XNET SRL, functioneaza conform legislatiei in vigoare?

Va multumesc mult.



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 February 2017 - 12:35 AM

Trebuie sa specifici intre ce ore lucreaza.

Altfel, nu vad ceva in neregula ... doar ca la noi codul muncii (si toata legislatia muncii) este cam din epoca de piatra, nu este deloc in concordanta cu vremurile.

De exemplu, cum dumnezeu ii faci protectia muncii ?? Pe messenger sau pe facebook ?? Sau instructajul practic de prim ajutor, de stingerea incendiilor ... etc?




#3 florinwagner1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 February 2017 - 09:22 AM

Vezi postareamgabi, la 01 February 2017 - 12:35 AM, a spus:

Trebuie sa specifici intre ce ore lucreaza.

Altfel, nu vad ceva in neregula ... doar ca la noi codul muncii (si toata legislatia muncii) este cam din epoca de piatra, nu este deloc in concordanta cu vremurile.

De exemplu, cum dumnezeu ii faci protectia muncii ?? Pe messenger sau pe facebook ?? Sau instructajul practic de prim ajutor, de stingerea incendiilor ... etc?

Protectia muncii poate fi facuta intr-o sedinta poate chiar la sediul social sau nu stiu.
Multumesc mult pentru raspuns. Astept si alte pareri/raspunsuri.



#4 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 01 February 2017 - 10:10 AM

Să vezi accident de muncă dacă alunecă în baie.

Firma care face SSM unei societăți care folosește munca la domiciliu i-a solicitat să introducă în CIM următoarele:
Pentru activitatea desfășurată de angajat (la domiciliu) obligatiile angajatului din punct de vedere al securității și sănătății în muncă cad exclusiv in sarcina sa.



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 February 2017 - 10:23 AM

Si este corect dpdv legal? Adica ... esti sigur ca nu-ti face probleme un inspector cu zel?
Dupa cate stiu instructajul periodic este obligatoriu, nu am vazut portite in legislatia noastra minunata.
Daca afli ceva articole, da un semn.

Oricum paragraful din CIM mentionat de tine este o idee buna.

@florinwagner1
Pai daca omul lucreaza de acasa, de la capatul celalalt al tarii ... ce faci? Va intalniti de cateva ori pe an la mijloc ? :laugh:



#6 florinwagner1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 February 2017 - 10:29 AM

Care considerati voi ca ar fi solutia dpdv legal atunci ca aceasta speta sa fie in regula?



#7 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 01 February 2017 - 11:50 AM

Ei, sigur ca la instructaj "participa" si cei cu munca la domiciliu :)

@florinwagner1 Nu ai alta varianta, cauta un model bun de contract cu munca la domiciliu, asta e situatia. Al meu e o strutocamila, face doar referire la munca la domiciliu in mod ocazional, cu acordul sefului ierarhic.



#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 February 2017 - 01:16 PM

Deci trebuie facute iar artificii doar ca sa angajezi pe cineva!

Pentru ca legal este aproape imposibil sa angajezi programatori sau operatori sau ce se mai lucreaza via internet de la distanta ... si sa respecti intocmai obligatiile si procedurile, atat de la angajare si cele periodice de pe parcursul desfasurarii CIM.

@kmkz
Chestia cu struto-camila este super pentru situatiile in care angajatul se poate deplasa la sediu.
Nu am gasit insa solutii pentru varianta cu lucrul la distanta (mare).



#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 February 2017 - 01:29 PM

@florinwagner1
Parerea mea este ca nu exista o solutie care sa fie legala si practica.

Sa faci contract cu cate un inspector protectia munctii in fiecare localitate in care ai salariat la domiciliu ... este aberant!

Nu-i singura aberatie din codul muncii :angry2:
La fel de aberant este sa nu se poata angaja o persoana cu boli cronice, care nu primeste avizul medical.
Daca medicul nu-ti da ok-ul sa muncesti (orice!) nu te poate angaja nimeni ... in conditiile in care dreptul la munca este garantat prin constitutie!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL