Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva la factura fara tva? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

tva la factura fara tva?

5 replies to this topic

#1 gigipok

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 February 2017 - 01:45 PM

Buna ziua.
Daca firma mea neplatitoare de tva emite o factura fara tva catre un client platitor de tva, atunci clientul are obligativitatea platii catre stat a tva-ului pentru factura respectiva?
Va multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2017 - 03:05 PM

Nu, nicidecum. :smile:
Nu-si poate deduce TVA de pe factura ta, fiindca nu e niciun TVA acolo, dar nici nu are el de platit aceasta taxa in locul tau.




#3 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 22 February 2017 - 11:59 AM

Intrebarea cred ca se refera la situatia in care clientul platitor de TVA vinde mai departe marfa. Iar raspunsul (in acest caz) ar fi, da, el plateste TVA pe marfa respectiva.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2017 - 09:03 PM

se zice "pentru factura respectiva" .... adica strict in urma achizitiei, deci in locul firmei neplatitoare.



#5 conta_18

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 18 October 2018 - 09:41 PM

Buna seara

Nu stiu daca am ales bine topicul, si-mi cer scuze daca l-am gresit, insa mi s-a parut apropiat de problema legata de care am o intrebare. Daca in 2018 constat ca in 2017 am facturat cu TVA un serviciu care era scutit, mai pot face corectie in 2018 pentru 2017?

Mai concret, o firma platitoare de tva a refacturat unui client un serviciu care era scutit, deci pentru care el nu a dedus tva. Practic acel TVA a fost declarat si platit la stat desi nu trebuia. Acum, in 2018, pot sa stornez acea factura din 2017 si s-o refac corect, cu tva zero?

Multumesc



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2018 - 02:32 PM

Sigur ca da !

Cu drag ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL