Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Furnizor non-ue care nu percepe tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Furnizor non-ue care nu percepe tva

comert electronic
1 reply to this topic

#1 GabrielMS

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 March 2017 - 11:16 AM

Buna ziua,
Am urmatoarea speta:
Firma neplatitor TVA (cu sediul in Romania) doreste sa cumpere lunar servicii digitale de la firma non-ue pe care sa le revanda in Romania exclusiv online.
Intrebarea: daca furnizorul non-ue nu specifica TVA pe factura lunara (reprezentantul sau spune ca nu percepe TVA), ce obligatii legate de TVA are firma care revinde produsul digital?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2017 - 04:36 PM

Dragule, am rascolit si eu CF si net-ul, cateva ore bune, in cautarea de opinii priv. speta ta - sunt multe pareri, uneori complet diferite. Am gasit si cazuri apropiate dar nu tocmai identice, insa un fapt este cert : aplicarea TVA pt operatiuni efectuate in afara RO e atat de imbarligata incat ne ducem cu capul si cei mai experimentati, daramite ceilalti ...
In final, am ajuns la concluzia ca NU ai nicio obligatie priv. TVA la aceasta achizitie de servicii furnizate pe cale electronica.
Pt mai multa siguranta, am intrebat si la asistenta contribuabil (ANAF) si mi s-a spus tot ca nu, m-am bucurat ca am inteles si eu la fel.
Cat priv. vanzarea mai departe, in RO, daca nu depasesti plafonul pt tva (220.000 lei), nu facturezi cu tva.

Daca intre timp ai alte noutati, te rog sa ni le spui si noua, ne-ar prinde bine. :smile:






2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL