Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D112 - topic 2017 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 3

Jump to content


D112 - topic 2017


67 replies to this topic

#41 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 posts

Posted 01 November 2017 - 09:33 PM

mgabi "Trebuie sa folosesti noua versiune (in care vor ramane totusi atentionarile)"

Chiar inaintea ultimului meu comentariu am postat despre faptul ca noua versiune NU valideaza declaratia si ma trimite la fisierul cu erori atasat (nu e vorba de atentionari deci). Din pacate nu mai primeste pe site-ul ANAF nici macar versiunea din 24.03.2017 pe care am putut sa o folosesc in ultimele doua luni desi primeam recipisele cu atentionari dar macar documentul era mentionat ca fiind valid.



#42 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 02 November 2017 - 12:34 AM

Ultima versiune pdf se valideaza fara probleme , nu stiu ce date incarci in ea de nu iti merge.

Daca incerci s-o transmiti insa, nu tine, ei nu primesc inca declaratiile pe octombrie (dupa cum vezi inca mai fac modificari).

Parerea mea este sa astepti inca 5-10 zile, sa se stabilizeze varianta noua :biggrin: !




#43 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 posts

Posted 02 November 2017 - 10:16 AM

Eu incercasem cu versiunea din 25.10.2017 dar acum am observat ca a aparut alta cu data de 1.11.2017. De data asta am reusit sa validez chiar daca ataseaza un fisier cu erori. Oricum mai astept cateva zile ca sa o depun.

Edited by sirius, 02 November 2017 - 10:17 AM.




#44 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 02 November 2017 - 03:50 PM

Mai este inca o versiune NOUA cu data de 02.11.2017 :laugh: :laugh:
Apoi ce credeai? Ca ai scapat ?? Asa repede ??

Eu o sa astept inca o saptamana, apoi mai vedem :dry:



#45 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Posted 05 November 2017 - 08:57 AM

Ma poate lamuri cineva ce se intampla in declaratie cu cei din sectiunea B si sunt sub incidenta OG4/2017.
A aparut undeva ca cei in Concediu medical nu trebuie luati in considerare daca pentru zilele lucrate nu realizeaza venit corespunzator salarului minim (sau cum sa zic proportional cu cel minim) ?
Eu iau suma diferenta la calculul CAS si CASS si de la sect.B dar ca sa vad daca verific suma propusa de Dukintegrator trebuie sa scad aceasta suma si sa adaug suma exceptiilor de la A (cam aiurea).
Si cineva spunea ca se poate lua legatura cu cei de la IT. Cum se face acest lucru ? Eu am incercat (e adevarat cam cu 2 ani in urma) la adresa d112@mfinante.gov.ro dar nu am primit nici un semn ca este cineva acolo.



#46 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Posted 06 November 2017 - 01:29 PM

Nelamuri am si referitor la Anexa de validari respectiv cu explicatiile si formulele pentru D112 din 1.11.2017. Printre altele:

In august Contributia de sanatate datorata de angajator 13.431 San.ang (cu versiunile corectate in 02.02.11/ 01.01.14/ 09.03.17/ 28.08.17) scrie:
-Începând cu luna de raportare august 2017 :
A_datorat (13) = ROUND((val + Σasigurat(B4_5)+Σasigurat (B3_12) + (C3_13-C3_14) - Σ asigurat (B11_3) + Σasigurat (ΣC_8)) *CAsan %)
unde val = Σasigurat (max(A_11, salmin * A_8/NZL) dacă A_8<>0

La ultima varianta din 01.11.2017 la 13.431 San.ang (cu versiunile corectate 02.02.11/ 01.01.14/ 09.03.17/ 01.10.17) scrie
-începând cu luna de raportare octombrie 2017 :
A_datorat (13) = ROUND((Σasigurat (A_11) + Σasigurat (B4_5)+Σasigurat (B3_12) + (C3_13-C3_14) - Σ asigurat (B11_3) + Σasigurat (ΣC_8)) * CAsan %)

S-a pierdut acea actualizare din august si acel "val" care este implementarea lui O.G.4 in declaratie pt. sectiunea A
Acelasi lucru este si la Contribuţie CAS - angajator.
Totusi Dukintegrator ia in considerare acel "val" dar cum am scris anterior doar pt.sectiunea A (daca am angajati la B adica cu concedii medicale, in grupa de munca deosebita sau speciala, cu 2 contracte etc. sunt neglijati din pct de vedere OG4) .

De aceea am intrebat si cum se poate comunica cu cei de la IT de la D112 ?



#47 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 posts

Posted 08 November 2017 - 01:38 PM

Pe site-ul ANAF a aparut o noua versiune 08.11.2017 pentru softul A (pdf). Nu stiu daca rezolva (toate) problemele de mai sus pentru ca eu am trimis deja declaratiile cu versiunea din 02.11.2017 si pana voi depune declaratiile aferente lunii noiembrie poate mai apar si alte versiuni intre timp.

Edited by sirius, 08 November 2017 - 01:42 PM.




#48 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Posted 09 November 2017 - 08:55 AM

Softul J nu este modificat si nici Anexa cu explicatii (astazi 9.11.2017).
Softul A (pdf) se poate utiliza la firme mai mici cu situatii relativ putin variate. Daca ai angajati mai multi cu situatii diverse (conditii de munca diferite,concedii medicale,ore suplimentare,ore noapte, cfs, compensatii somaj, preavize etc., etc.) completatul manual (chiar numai a sumelor) nu este o solutie viabila.
Din aceasta cauza trebuie sa folosesc importul de xml in programul Dukintegrator (Java).

Dar vad ca ieri s-a aprobat ordonanta de urgenta pentru "revolutia fiscala".
Tinand cont ca la modificarile relativ mici din ultima perioada au fost atatea neclaritati pot sa-mi inchipui ce o sa fie in continuare.

Dumnezeul sa ne ajute !



#49 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 09 November 2017 - 02:54 PM

Nu te mai chinui, problemele cu CAS si CASS la minim si exceptiile nu s-au rezolvat si nici nu se vor rezolva pentru simplul motiv ca nu exista ordinul (nici macar un proiect nu exista).

Daca modificarile de acum sunt pentru a pune in concordanta D112 cu noul cod fiscal din 2015 (deja invechit) ... iti dai seama cat va dura sa se implementeze si restul modificarilor aparute intre timp :laugh: :laugh: !

PS: Acel A_13 este baza de calcul a CAS (adica cea corecta, nu brutul realizat ca pana acum).



#50 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Posted 09 November 2017 - 06:12 PM

View Postmgabi, on 09 November 2017 - 02:54 PM, said:

PS: Acel A_13 este baza de calcul a CAS (adica cea corecta, nu brutul realizat ca pana acum).

Nu vreau sa incep o analiza si discutie cu campuril din Anexa cu structura D112 (oricum unele sunt greu de ghicit ce sunt) dar

A_datorat (13) = ROUND((val + Σasigurat(B4_5)+Σasigurat (B3_12) + (C3_13-C3_14) - Σ asigurat (B11_3) + Σasigurat (ΣC_8)) *CAsan %)

nu este A_13 ci este cum am scris Sanatatea (CASS) angajator ceea ce se vede si din inmultirea cu CAsan % care esre procentul pentru CASS angajator iar baza este partea din fata.

A_datorat(13) este la inceput si se refera la angajator pe cand A_13 este mult mai la urma in instructiuni si se refera la angajat.de tip A (corect cum ai si scris baza CAS si este sub A_11 care este baza CASS tot angajat, A_11 care intra in calcul la variabila val in august si care a disparut in octombrie).

Edited by Dinu George, 09 November 2017 - 06:13 PM.




#51 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 09 November 2017 - 07:48 PM

In ce situatii primesti avertizari?
Voiam sa spun ca nu mai exista in calcule decat bazele efective de calcul pentru CAS si CASS.
Mie nu-mi mai da avertizari pe J, nici la partialii cu CM, nici la exceptii.

Dar o sa mai testez cu cateva variante de salariati zilele acestea si anunt daca apar "mesaje" acolo unde n-ar trebui.



#52 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Posted 10 November 2017 - 08:59 PM

Adica Ordonanta 4 din 2017 nu mai este in vigoare ?

Am un angajat cu 4 ore si salar de 800.
In octombrie are 11 zile Concediu medical si 11 zile lucrate.
Sa fie mai simplu voi analiza numai CAS angajator.
Brutul pt. orele lucrate este de 400. Pt. 11 zile conform OG4 ar trebui sa aibe 725 (adica 1450/22*11).
Pt CM baza CAS este 548 (11/22*3131*0.35)

Baza pentru CAS angajator dupa mine este (725+548) iar CAS angajator (725+548)*0.158 adica 201.

Dukintegratorul imi da avertizare ca CAS angajator este 150 adica (400+548)*0.158

A: validari globale
Contributie CAS - angajator - mod de calcul eronat
atentionare regula: A37: C1_T3 (201) = C1_T3 calculat cf. regulii (150)

Adica desi dupa mine se aplica OG4 dupa ei nu se aplica (este un angajat in sectiunea B unde cum am scris programul nu verifica conditia pt. OG4).
Asemanator este si pentru Sanatate angajator.



#53 MYTYCA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 15 November 2017 - 02:49 PM

Buna ziua,
Am o femeie de serviciu (personal de curatenie...) care vine la birou,de 2 ori pe saptamana, cate 1 ora. In D112..era cuprinsa..ca trebuie sa fim legali..cu 250 lei...pentru care plateam partea angajatorului...si ea partea ei...adica 26 CAS..14 CASS si impozit 34 lei. In D112...era la sectiunea A_1..bifat 3, la fel la E3_2..bifat 3 -Alte categorii de persoane care realizează venituri asimilate salariilor - care nu au contract individual de muncă sau raport de servicii (nu este salariat).Totul era in regula. Acum cu noua varianta de D 112 din 08.11.2017....IMI SPUNE ca valoarea 3...alte categorii...nu mai exista..si trebuie somaj O, sanatate O,pensie O, daca ii introduc CAS... CASS ...Daca introduc pe O..ma lasa cu varianta 3...dar nu e normal....Daca puteti sa ma ajutati....sa ii si opresc..,cum e normal...si ce sa introduc ?????la sectiunea A......care 3....???? Am uitat sa spun...are CIM in alta parte. Multumesc frumos , de eventualul raspuns !!!.Am fost cam stufos in explicatii.



#54 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 15 November 2017 - 09:14 PM

1. Nu mai exista cod [entru aceste situatie. Singura "rezolvare" ar fi sa o treci cod 21 (reincadrare activitate dependenta).
2. Sub ce forma presteaza aceasta munca? Trebuie sa existe un contract (CIM/contract civil ...etc) , altfel este munca la negru dpdv ITM (indiferent da este sau nu pe stat!)



#55 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 15 November 2017 - 09:24 PM

View PostDinu George, on 10 November 2017 - 08:59 PM, said:

Adica Ordonanta 4 din 2017 nu mai este in vigoare ?


Ba este in vigoare, doar ca nu s-au deranjat sa emita un ordin pentru includerea in D112 a prevederilor din og4.
Asa ca noi suntem obligati sa lucram corect, insa pe ei nu-i intereseaza ca nu poti declara "curat" (merge doar cu artificii si avertizari!).
Noi raspundem pentru ce facem, ei nu :angry2:

PS: Asa este, la cei pentru care se plateste la minim si au CM-uri va ramane avertizarea (nu ai variante ca sa scapi de ea!).



#56 MYTYCA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 16 November 2017 - 09:06 AM

Multumesc d-na mgabi !! O zi buna !!



#57 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 16 November 2017 - 07:46 PM

Cu placere. Sper ca te-a ajutat!

PS: De atata zapaceala incep sa mananc litere cu polonicul :))
Si acum, la cateva cuvinte, tot reusisem sa "inghit" una :laugh:



#58 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 17 November 2017 - 11:23 AM

Mai stiu eu pe cineva care face la fel ... nu spun cine .... :blush2: :biggrin:

Multumim frumos, Gabita ! :wub:



#59 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Posted 18 November 2017 - 08:11 AM

Imi raspund eu la ce-am scris mai sus.
A aparut Anexa cu instructiuni varianta din 17.11.2017 care corecteaza omisiunile din 01.11.2017 adica prevederile OG4 din 2017. Se pare ca varianta de instructiuni din 01.11 a fost scrisa pe varianta anterioara celei din august (modificarile din august nu apareau).
Concluzie in varianta aceasta (17.11.17) Baza de CAS si CASS angajator tin cont de OG4 . Raman inca nerezolvate exceptiile la OG4 de care declaratia nu tine cont in continuare si da Avertizari (si ce simplu era sa puna un camp nou cum de exemplu au pus pentru angajat scutit de impozit sau impozit final-anticipat-nu e cazul pt. drepturi de autor).



#60 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 18 November 2017 - 11:26 AM

HI.hi ... da, era simplu sa puna o bifa acolo, intr-un camp, daaar pentru asta cineva trebuia sa "compuna" un ordin de 3-4 randuri si sa-l publice in MO :laugh: :laugh: !

Se pare ca prin MF nu mai exista oameni calificati pentru astfel de lucruri si asta se vede de la o posta daca citesti emanatiile din ultima perioada :angry2:

Oricum in 2018 se schimba tot, o luam de la capat!






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL