Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Punct de lucru in strainatate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Punct de lucru in strainatate


3 replies to this topic

#1 cristinuta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 14 March 2017 - 07:50 AM

Buna ziua,

Firma contractează o lucrare in Libia, pentru 3 luni, cu speranța prelungirii. Vrea sa închirieze acolo un birou, mașina cu șofer si traducător, toate asigurate de o firma agreata pe santierul respectiv. Trebuie sa declare punct de lucru? Are alte obligatii de indeplinit? Din partea firmei vor merge sa lucreze 2 salariati, cu schimbul, câte o luna fiecare.

Mulțumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2017 - 12:33 PM

In primul rand, trebuie mentionat f clar ca aceasta este o speta juridica ! Prin urmare, cel mai bine ar fi sa te adresezi unui jurist spacializt in asa ceva sau unui forum juridic.

Incercand cateva lamuriri, totsi, o sa fac cateva mentiuni generale.
Neaparat trebuie sa ai inscris in actul constitutiv faptul ca firma poate deschide puncte de lucru in strainatate.
Pct. de lucru se va inregistra la RC in raza caruia isi are sediul societatea din Romania. Acesta va fi inscris la sectiunea fond de comert, in baza unor acte, ca de ex. cererea de inregistrare (tipizat), dovada dreptului de folosinta a spatiului - act tradus in conditiile legii, hot. AGA de infiintare a pct. de lucru,
etc ...
A doua etapa este eliberarea certificatului constatator, urmata de etapa a 3-a - declararea pct. de lucru la AF, cf. CPF, art. 85.,
(2), Contribuabilul/Plătitorul cu domiciliul fiscal în România are obligația de a declara, în termen de 30 de zile, înființarea de filiale și sedii secundare în străinătate.
(3) în sensul prezentului articol, prin sediu secundar se înțelege un loc prin care se desfășoară integral sau parțial activitatea contribuabilului/plătitorului, cum ar fi: birou, magazin, atelier, depozit și altele asemenea.
(4) Prin sediu secundar se înțelege și un șantier de construcții, un proiect de construcție, ansamblu sau montaj ori activități de supervizare legate de acestea, numai dacă șantierul, proiectul sau activitățile durează mai mult de 6 luni. Sunt sedii secundare sediile permanente definite potrivit Codului fiscal.

Urmatorul pas este notificarea autoritatilor fiscale libiene in vederea determinarii regimului fiscal (cf conventiei de evitare a dublei impuneri - daca exista o asemenea conventie intre Ro si Libia. Actele necesare sunt certificatul de rezidenta fiscala obtinut de firma in prealabil de la autoritatile fiscale romane si contractul in baza caruia se desf. lucrarile /sunt realizate veniturile.

Am gasit, pe net, si parerea cf careia o PJ romana nu poate deschide in strainatate decat o sucursala sau o filiala, adica pct de lucru nu poate imbraca decat aceste 2 forme.
Daca optati pt sucursala, atunci statutul organic al sucursalei infiintate de catre PJ intr-o alta tara este supus legii nationale a acesteia.
Daca optati pt filiala, atunci statutul organic al filialei este supus statului pe al carui teritoriu si-a stabilit propriul sediu, independent de legea aplicabila PJ care a infiintat-o.

Dupa cum vezi, pt infiintarea unui pct de lucru in strainatate este necesara consultarea unui persoane de specialitate juridica fiindca lucrurile nu sunt chiar simple dpv juridic !




#3 danut78

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 July 2019 - 09:36 AM

Buna ziua. Nu stiu daca postez unde trebuie o intrebare.
Doresc sa-mi deschid un SRL in Romania cu punct de lucru in Italia , in domeniiul construtiilor.
As dorii sa stiu daca taxele , TVA si impozitul se platesc la noi in tara sau in Italia ? Sunt diferente mai mari sau mai mici privint taxele?
Un Admin sa modifice intrebarea mea ,daca este postata gresit .
Va multumesc !



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2019 - 11:54 AM

Intrebarea ta necesita un raspuns destul de complex fiindca sunt multe variabile de luat in calcul, inclusiv legislatia fiscala din Italia, dar iti recomand sa citesti acest articol pt a-ti face o idee : https://infotva.mana...ania-14349.html

Pt consultanta personalizata, de complexitate mai ridicata, poti apela la serviciile acestui portal, contra cost : https://www.portalcontabilitate.ro/ sau la serviciile unui contabil platit pt ele.

:smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL