Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul baza concediu medical in continuare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Calcul baza concediu medical in continuare

9 replies to this topic

#1 aaaalina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 10 May 2017 - 09:03 AM

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatorul caz:
Am un angajat din data de 28.11.2016, fara stagiu de contizare anterior.
In luna decembrie intra in CM cod 6. Se calculeaza si se platesc zilele de CM (chiar daca nu are stagiu, fiind urgenta)
In luna Ianuarie 2017 intra in CM cod 01, in continuare. Baza de calcul pt acest concediu in continuare este aceeasi cu baza concediului initial cu cod 06? Eu asa am calculat, dar nu sunt sigura daca e bine?

Mi s-a spus ca acest concediu in continuare nu ar trebui platit, pt ca in luna decembrie cand s-a acordat concediul initial, angajatul nu avea stagiu si daca concediul initial nu ar fi avut codul 06 nici acela nu s-ar fi platit si drept urmare nici cel in continuare (care are cod 01) nu trebuie platit.

Multumesc



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 10 May 2017 - 12:39 PM

OUG158/2005
Art.8
....
(2) Se asimilează stagiului de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate perioadele în care asiguratul beneficiază de concediile și indemnizațiile prevăzute de prezenta ordonanță de urgență.

Deci concediul din decembrie se considera stagiu.
Mie mi-au iesit exact 22 de zile lucratoare din 28.11 pana in 31.12, deci se indeplineste conditia de stagiu.Daca nu ies 22 de zile, nu are dreptul la CM pe cod 01 (nefiind urgenta sau tbc ... etc).

Parerea mea :)




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 10 May 2017 - 01:05 PM

Dupa parerea mea, se plateste CM cod 01 fiindca CM cod 06 constituie per. de cotizare si astfel se aduna per. MINIMA de stagiu de o luna. Baza de calcul cuprinde SI veniturile acordate in CM cod 06.
.........................................................................

OUG 158/2005, actualizata 2014 :

ART. 2 (1) Concediile medicale şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, la care au dreptul asiguraţii, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţă, sunt:
a) concedii medicale şi indemnizaţii pentru incapacitate temporară de muncă, cauzată de boli obişnuite sau de accidente în afara muncii;
.............
ART. 7 Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.
...........
ART. 8
.....
(2) Se asimilează stagiului de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate perioadele în care asiguratul beneficiază de concediile şi indemnizaţiile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă. (n.n. adica si CM cod 06)
_________________________________________________________________
NORMA (A) 27/01/2006
SECŢIUNEA a 3-a
Stagiul de cotizare

ART. 12
(1) Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare, este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical. În înţelesul prezentelor norme, se consideră o lună de stagiu de cotizare realizat în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical situaţia în care sunt realizate cel puţin 22 de zile de stagiu de cotizare.
................
(4) Se asimilează stagiului de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate şi perioadele în care asiguratul:
a) a beneficiat de concediile şi de indemnizaţiile reglementate de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005;
.................
(5) Perioadele prevăzute la alin. (4) se asimilează stagiului de cotizare numai dacă în aceste perioade asiguratul nu a realizat stagii de cotizare potrivit prezentelor norme.
_______________________________________________________________________

ART. 9 Asiguraţii au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă, fără condiţii de stagiu de cotizare, în cazul urgenţelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor şi SIDA. Lista cuprinzând urgenţele medico-chirurgicale, precum şi bolile infectocontagioase din grupa A este stabilită prin hotărâre a Guvernului.

ART. 10
.........
(2) În situaţia în care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. (1), se constituie baza de calcul al indemnizaţiilor se utilizează perioadele asimilate stagiului de cotizare prevăzute la art. 8 alin. (2) şi (3), veniturile care se iau în considerare sunt:
a) indemnizaţiile de asigurări sociale de care au beneficiat asiguraţii, prevăzute la art. 8 alin. (2);
.............



#4 aaaalina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 10 May 2017 - 01:45 PM

Multumesc mult pentru raspunsuri.
Daca concediul cu cod 01 (din ianuarie) ar fi fost un concediu initial, atunci clar se platea pt ca, asa cum ati scris, si zilele de Cm din decembrie intra in stagiu.

Problema este ca acest concediu din ianuarie este "in contiunare" si legea zice ca trebuie sa iei media zilnica a concediului initial. Doar ca pentru concediu initial (cu cod 06) aferent concediului 'in continuare" , media zilnica a fost, sa zicem, "fortata". Adica, daca acest concediu initial din decembrie, ar fi avut cod 01, atunci media zilnica ar fi fost 0 si nu se platea. si prin urmare nici concediul din ianuarie nu se platea.

Dar cazul meu face ca concediul initial sa aiba medie zilnica calculata, si este preluata si de concediul "in continuare".
Deci este bine ca pt concediul "in continuare" din ianuarie, sa folosesc aceeasi medie zilnica pe care am folosit-o la concediul initial?



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 10 May 2017 - 02:45 PM

eu zic ca da. :smile: fiindca nu s-a schimbat codul de diagnostic (cel de jos), ci numai cel de indemnizatie (cel de sus). Da ? Adica diagnosticul este acelasi, dar nu mai este o urgenta. Corect ?
Daca da, atunci aplicam art. 37 din OUG 158/2005 actualizata.
Daca nu (s-a schimbat si codul de diagnostic), atunci CM cu cod 01 este considerat initial chiar daca e acordat in continuarea celui de cod 06 fiindca la schimbarea codului de diagnostic, fiecare certificat este initial.

ART. 37
(2) În situaţia în care unui asigurat i se acordă două sau mai multe concedii medicale pentru aceeaşi afecţiune, fără întrerupere între ele, durata lor se cumulează, iar plata se suportă conform art. 12 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005. În această situaţie, la calculul indemnizaţiilor pentru certificatele de concediu medical în continuare se menţine baza de calcul determinată pentru certificatul de concediu medical iniţial.

Deci, trebuie retinut faptul ca un certificat de concediu medical este considerat “in continuare” daca codul de diagnostic este acelasi pe cele doua concedii medicale si nu codul de indemnizatie. :smile:



#6 bkati

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 posts

Posted 22 November 2017 - 11:03 AM

Buna ziua,

Avem o angajata, cu data angajarii 16/10/2017, care a adus doua certificate medicale in luna noiembrie si nu are cotizare de 22 zile. Nu a lucrat mai inainte, nu are zile cotizate nici in ultimele 12 luni. In total are 12 zile cotizate in octombrie.

CM1 cu cod indemnizatie 06 pentru 3 zile (15/11/2017-17/11/2017) care oricum se va plati pentru ca este urgenta medico chirurghicala.

CM2 in continuare cu cod indemnizatie 01 pentru 7 zile calendaristice si 5 zile lucratoare (18/11/2017-24/11/2017) . Cod diagnostic este identic la cele doua concedii medicale.

Var1.
Daca iau in calcul ca nu are cotizare 22 de zile pentru CM2 si are cod 01, nu ar trebui platit.

Var2.
Daca iau in calcul ca este concediu medical in continuare pentru CM2, atunci nu se mai recalculeaza media zilnica si trebuie platit cu ce s-a calculat mai inainte, deci atunci ar tebui platit.

Intrebarea mea este daca CM2 cu cod indemnizatie 01 se plateste sau nu, care varianta aleg var.1 sau var.2?

Eu consider ca ar trebui var.2, adica platit.

Astept raspunsul Dvs.


Conform OUG 158/2005
ART. 9
Asiguraţii au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă, fără condiţii de stagiu de cotizare, în cazul urgenţelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor şi SIDA. Lista cuprinzând urgenţele medico-chirurgicale, precum şi bolile infectocontagioase din grupa A este stabilită prin hotărâre a Guvernului.
Si
Ordin 60/2006:
ART. 12
Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a) - d) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare, este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical. În înţelesul prezentelor norme, se consideră o lună de stagiu de cotizare realizat în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical situaţia în care sunt realizate cel puţin 22 de zile de stagiu de cotizare.

Ordin 60/2006
Art. 37. - (1) În situaţia în care unui asigurat i se acordă în aceeaşi lună două sau mai multe concedii medicale pentru afecţiuni diferite, fără întrerupere între ele, indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă se calculează şi se plăteşte separat, iar plata se suportă conform art. 12 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005.
|[(2) În situaţia în care unui asigurat i se acordă în aceeaşi lună două sau mai multe concedii medicale pentru aceeaşi afecţiune, fără întrerupere între ele, durata lor se cumulează, iar plata se suportă conform art. 12 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005. (text original în vigoare până la 1 august 2007)]|
[{*}] (2) În situaţia în care unui asigurat i se acordă două sau mai multe concedii medicale pentru aceeaşi afecţiune, fără întrerupere între ele, durata lor se cumulează, iar plata se suportă conform art. 12 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005. În această situaţie, la calculul indemnizaţiilor pentru certificatele de concediu medical în continuare se menţine baza de calcul determinată pentru certificatul de concediu medical iniţial. (alineat modificat prin art. I pct. 18 din Ordinul nr. 175/2007, în vigoare de la 1 august 2007)




#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 22 November 2017 - 12:47 PM

Raspunsul la intrebarea ta exista deja in posturile anterioare. Gabi si eu am raspuns clar la o problema similara cu a ta - adica daca se plateste sau nu CM cod indm. 01 in continuare, avand acelasi cod de diagnostic cu cel initial cod 06, pt o salariata care nu are per. de stagiu de minim de cotizare de 22 zile (in cazul analizat anterior s-au adunat cele 22 zile folosind si per. CM initial). Baza legala am dat-o si noi.

La tine nu se aduna nicicum cele 22 zile pt a putea plati al 2-lea CM (12 zile cotizate + 3 din CM initial = 15, adica < 22), deci ... ?

:smile:



#8 bkati

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 posts

Posted 22 November 2017 - 02:48 PM

Multumesc pentru raspuns.

Consider ca exemplul dat de Gabi era o alta situatie. A avut concedii medicale in diferite luni. Deci s-a adunat CM cel platit initial si in luna urmatoare a avut oricum 22 de zile.

Exemplul meu se refera la doua CM in aceeasi luna.
La cel de al doilea CM nu are 22 zile, deci nu s-ar plati.
Dar daca luam celalalt punct din lege in care spune ca este in continuare si cod diagnostic acelasi fara intrerupere, atunci s-ar plati cu aceasi baza.
De aceea am pus aceasta intrebare.



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 22 November 2017 - 05:20 PM

Perioadele de CM erau consecutive in prima speta ! Cata vreme CM erau unul dupa altul, in continuare, ce importanta are ca primul era in dec. si celalalt in ianuarie ? Important este sa sa fie CM continuu si cu acelasi cod de diagnostic.

CM in continuare s-ar plati cu aceeasi baza DACA si numai daca el s-ar plati !! Dar el NU se plateste deloc (nici cu o baza, nici cu alta) pt ca nu are stagiu de cotizare minim de 22 zile in ultimele 12 luni calendaristice. Se plateste numai CM urgenta, caruia nu-i trebuie per. minima de stagiu de cotizare. Celuilalt ii trebuie si nu are, asa ca nu se mai pune pbl. bazei de calcul cata vreme el nu indeplineste o conditie eliminatorie pt a putea fi platit.



#10 bkati

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 posts

Posted 23 November 2017 - 10:32 AM

Multumesc pentru raspuns.






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL