Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decizie judecatoreasca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

decizie judecatoreasca

3 replies to this topic

#1 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 posts
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Posted 25 May 2017 - 10:22 AM

Un salariat concediat a castigat in instanta anularea decizie de concediere, iar sentinat suna asa:
1. Anuleaza decizia nr....
2.Dispune reintegrarea salariatului in functia si postul detinut anterior
3.Obliga parata sa plateasca reclamantului o despagubire egala cu salariile majorate, indexate si reactualizate si celelalte drepturi de care ar fi beneficiat reclamantul de la data concedierii pana la reintegrarea efectiva.

Avand in vedere cele de mai sus, noi, societatea, pentru a putea plati suma catre salariat, am procedat in felul urmator:
- i-am reactivat contractul si am recalculat salarii, am depus rectificative la D112 pe toata perioada procesului sa zic asa (din iun 2014 data concedierii pana in iul 2016 data hotararii definitive)
- dupa calcul, i-am virat salariatului in contul comunicat suma neta si am platit contributiile la stat.

Salariatul, dupa concediere, a solicitat pensie anticipata. Acum, cand a ajuns la varsta legala de pensionare, a introdus dosar la casa de pensii. Ulterior a primit acasa notificare de la Casa de Pensii Ca a incasat venituri necuvenite pe cei 2 ani (adica pensia), pentru ca dupa ce noi, societatea am depus rectificative la D112, el apare ca a incasat bani din salariu (ca si cand ar fi lucrat).

Salaraiatul ne-a contactat si sustine ca noi ar trebui sa rectificam acele rectificative :) , ca el a incasat drepturi cu titlu de despagubire, nu salarii efective...ca el nu a lucrat...dar eu ma gandesc ca daca Instanta a decis ANULAREA deciziei de concediere, nu e calr ca asa trebuia procedat ? Cum altfel ii plateam cele 16 salarii si cum plateam noi contributiile la stat? Va rog, cei care cunoasteti speta, sa ma lamuriti, e o situatie urgenta ! Am procedat corect noi, societatea? Ce-i de facut ???
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 25 May 2017 - 02:22 PM

Eu zic ca sunt drepturi salariale obtinute in instanta ! Prin urmare, nu faceti NIMIC !! Salariatul a incasat pensie anticipata necuvenita, adica devenita acum necuvenita datorita veniturilor salariale incasate, asa ca EL trebuie sa restituie banii la CAS. Decizia judecatoreasca spune f clar ca se dispune reintegrarea (adica reincadrarea) salariatului in functia si pe postul detinut anterior, ceea ce ati si facut f bine, cu tot ce implica aceasta reintegrare ca obligatii salariale declarative si de plata.

Daca ai intrebat aici, banuiesc ca nu aveti avocat la firma, asa ca te sfatuiesc sa intrebi si pe un forum de avocati, poate au bunavointa sa-ti raspunda gratis.




#3 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 posts
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Posted 06 June 2017 - 02:43 PM

Multumesc ! Avem avocat, dar spune ca nu stie cu "chestii de contabilitate...declaratii fiscale, state rectificative" etc. :)
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 07 June 2017 - 10:02 AM

Nu e vb de chestii de contabilitate, etc ... , ci de cum tratam dpv JURIDIC aceste sume fiindca aici analizam o DECIZIE A UNEI INSTANTE, nu o decizie a ANAF ! Deci, sa ne scuze dna/dnul avocat ... ca solicitam un pdv juridic :blush2: :wacko: !
Odata stabilita aceasta chestiune de baza (daca sunt drepturi de natura salariala sau sunt despagubiri care nu-s de natura salariala, restul stim noi, contabilii, cum sa le punem prin conturi si ce decl. sa le facem !

Mai am o idee : fa o adresa catre Casa de Pensii, in care prezinta situatia si anexeaza copie dupa decizia judecatoreasca intrebandu-i cum sa tratezi aceste sume dpc al ctb de asig. sociale (adica dpv al CAS, daca le considera venituri de natura salariala). Ei sunt obligati sa-ti raspunda in 30 zile.
.... si poate ar trebui sa va schimbati avocatul actual cu un altul care sa stie si dreptul muncii, ca doar sunteti firma cu salariati. :sad: Sau puteti contacta un alt avocat numai pt speta asta / specializat (si) in dreptul muncii, cu contract si plata separata si care sa va dea un pdv asumat, in scris.






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL