Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
scadenta garantii materiale aferente CIM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

scadenta garantii materiale aferente CIM


5 replies to this topic

#1 ela_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 26 June 2017 - 11:13 AM

garantiile materiale constituite in baza unui contract de munca pe perioada nedeterminata sunt datorii cu personalul sub 1 an sau peste 1 an? Dupa logica mea ”imbatabila” o datorie aflata in evidente de peste 20 ani, nu poate fi considerata sub 1 an dar se pare ca asa o au inregistrata mai toti pe care-i cunosc ,sub 1 an, de aceea am apelat la forum.


multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2017 - 11:40 AM

Dpv al logicii lor economice/ scopului pt care sunt infiintate, garantiile materiale aferente CIM sunt tratate ca fiind < 1 an fiindca nu exista certitudinea ca ele nu vor fi folosite in urmatorul an fata de per. de raportare. Neavand certitudinea ca sumele vor ramane la locul lor > 1 an (adica salariatul va fi "cuminte" si astfel nu vor trebui sa se foloseaca acele garantii), eu cred ca nu le poti trece scadenta "maxima" - adica > 1 an, ci numai pe cea minima - adica sub 1 an.

Eu asa vad lucrurile...
Voi ? :smile:
__________________

esti institutie publica ? ca sa stiu unde pun topicul...




#3 ela_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 26 June 2017 - 12:11 PM

ok, este logic rationamentul, dar un exemplu de datorie in legatura cu personalul peste 1 an, care ar fi? pentru ca de curand a fost desfasurat in analitic contul asta



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2017 - 12:45 PM

un ex. ar fi sumele de recuperat de la salariati cu titlu de despagubire pt daune produse, cu per de esalonare pt recuperare > 1 an.

alt ex. - creditele acordate salariatilor, de catre firma, cu scadenta > 1 an.
ATENTIE : aceasta activitate de creditare a salariatilor nu trebuie sa se deruleze regulat, prin departamente specializate, cu obtinere de venituri din dobinzi care sa detina o pondere importanta in totalul veniturilor societatii, ci sa se desfasoare ocazional, iar eventualele venituri din dobanzi percepute de la salariati sa fie nesemnificative in totalul activitatii societatii, pt a nu intra sub incidenta legilor bancare.
Daca mentionezi ca imprumuturile sunt rambursabile, atunci ele nu vor fi considerate avantaje de natura salariala si nu se vor impozita la salariat. Este recomandabil ca, pe langa ctr. de imprumut, sa existe si o hot. AGA care sa permita acordarea ocazionala a unor asemenea credite catre salariati.



#5 ela_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 27 June 2017 - 11:39 AM

da, pentru institutii publice.

multumesc pentru opinii



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2017 - 12:24 PM

Cu drag si alta data ! :smile:

Pt institutiile publice pot fi reglementari speciale care preleveaza. Trebuie sa le iei pe acelea in considerare - daca ele exista.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL