Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cota pensie hotarare instanta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

cota pensie hotarare instanta

2 replies to this topic

#1 anaidro2002

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 July 2017 - 11:18 AM

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie.
In perioada oct. 2006-iunie 2007 pentru o salariata am retinut pensia pentru un brut mai mic cu orele suplimentare. In 2017 a castigat prin instanta depunerea declaratiilor rectificative cu includerea orelor suplimentare in brut si calculul contributiei de pensie.
Nu stiu cum sa fac acest calcul, tinand cont ca se modifica si cota CAS si impozit si rest plata salariat pus contributiile angajatorului.
De la finante au zis ca se declara contributiile cu 710 iar impozitul cu 112.
Problema mea e cum retin contributiile salariatei? Ar trebui sa-i fac diferente la statele de plata vechi si sa i le reglez in stat de plata curent????? Nu pot sa-mi dau seama cum sa fac deaorece marirea brutului afecteaza toate taxele. Doreste acest lucru pentru calculul la pensie.........deci pentru un brut mai mare trebuie sa-i retin si contributia de CAS. De fapt trebuie sa si-o plateasca ca sa beneficieze de ea.

Sper sa ma ajute cineva!!!!!!!!!!

Multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2017 - 12:14 PM

Cel mai corect mod de rezolvare este cu rectificative ale perioadei implicate. Ti s-a spus de D710 fiindca - daca mai tin bine minte - pana in 2011 darile salariale erau decl. prin D100.
Stiu ca e munca naibii sa refaci decl. de acum 10-11 ani, dar daca ai hotarare judecatoreasca pt asta, trebuie sa o respecti.

Pe de alta parte, mai zic sa luam in considerare si urmatoarele aspecte :
- pe salariata o intereseaza sa aibe baza de calcul mai mare la pensie - asta o va avea si daca ii faci regularizarea in statul curent, cu toata suma rezultata din corectii;
- fiind dari atat de vechi, ele sunt prescrise dpv al ANAF, deci nu cred ca la ele se mai pot pretinde majorari/ penalizari, deci nu eludezi nimic daca faci regularizarea in decl. curente;
- poti face un document centralizator in care sa treci dif. la state si la sf sa ai totalul sumelor de introdus, deci cumulat.

in aceste conditii, parerea mea este ca serviti toate interesele si nu lezati pe nimeni (nici salariata, nici statul) daca introduci regularizarile in D112 curenta, ca si cum aceasta diferenta calculata in centralizatorar fi o prima lunara.
trebuie incercat asa mai intai si vazut daca D112 primeste sumele astfel calculate.

Alte pareri, va rog ? :smile:




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 July 2017 - 08:18 PM

N-o sa mearga cu D112, erau alte legi/cote/etc

Plus ca pentru a beneficia de punctajul corect suma suplimentara se raporteaza la sal.mediu din periada respectiva (prin 2006 era cam jumatate din sal.mediu actual)

PS: Cum se mai pot da diferente de acum 10 ani, eu stiam ca termenul de prescriptie este de 3 ani! :blink:
PS2: Mai primeste anaf-ul rectificative pentru 2006???

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 12 July 2017 - 08:19 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL