Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Stabilirea perioadei amortizare autovehicul SH - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Stabilirea perioadei amortizare autovehicul SH

1 reply to this topic

#1 Tavi.S

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 31 July 2017 - 10:11 AM

Bună ziua,

Care este perioada minimă de amortizare (presupunând că nu depășesc limita de amortizare lunară de 1.500 lei) aferentă unei motociclete cu prima înmatriculare efectuată în aprilie 2011? (în Marea Britanie, dacă are vreo relevanță)

Din ce am reușit eu să pricep din hățișul de reglementări este faptul că, luând în considerare că durata normală de funcționare de 6 ani a expirat, durata normală de funcționare ar trebui stabilită de către o comisie tehnică sau de către un expert tehnic independent.

Ce presupune această operațiune în concret și ce costuri implică??



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2017 - 03:48 PM

In cazul mijloacelor fixe amortizate integral la fostul proprietar, se stabileste o noua durata de viata utila in care se estimeaza ca respectivele mijloace fixe vor mai putea fi folosite de catre firma in activitatea sa economica.
HG 2139/2004 nu stabileste cine poate face parte din comisia tehnica, dar e de minim bun simt ca aceasta poate fi constituita numai din persoane cu pregatire tehnica adecvata. Comisia va fi numita, prin decizie scrisa, de catre administrator sau alta persoana care are obligatia gestionarii entitatii.

In cazul in care societatea nu dispune de personal cu pregatire corespunzatoare pt a forma comisia tehnica, durata normala se va stabili de catre un expert tehnic independent. Aceasta evaluare poate fi facuta de catre un evaluator autorizat ANEVAR, in cadrul unui raport de evaluare in care poate fi stabilita chiar si valoarea mijlocului fix (reevaluare).

Cat despre costuri ... habar n-am, sincer ... :wacko: , dar cred ca se ridica macar ca la cateva sute de lei si zic asta facand comparatie cu evaluarea unui aparat medical la care costul de evaluare s-a ridicat undeva pe la 1.500 lei - daca imi mai aduc aminte bine ...







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL