Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Despre o ciudatenie a conturilor bancare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Despre o ciudatenie a conturilor bancare

  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 28 September 2017 - 03:59 PM

Oare si in alte tari se petrece fenomenul asta bancar ciudat de la noi? Concret, azi am impresia ca a devenit o problema sa inchizi (lichidezi) un cont bancar in Romania. Doar doua cazuri (primul persoana juridica, al doilea persoana fizica (adica eu):
1. Dupa ce la trezorerie unde ani de zile o microintreprindere avusese in sold o suma nesemnificativa pt. care trebuia sa astept lunar sa primesc extrasul cu dobanda de 0,02 lei si sa o inregistrez in conta cand am trimis administratorul sa lichideze contul (pt. ca imi trimitea acele extrase doar de 2 ori pe an si atunci la insistentele mele, ca altminteri nu se merita sa mearga in fiecare luna pana acolo) functionara destul de intrigata a intrebat de ce ar vrea sa inchida contul, cu ce il deranjeaza cativa lei existenti in contul de trezorerire etc.
2. Deschizindu-mi un alt cont pe persoana fizica la aceeasi banca in urma solicitarii ei, am cerut si depus cerere de lichidare a vechiului cont. Functionara care mi-a dat formularul cerere de lichidare, dupa verificare si preluare m-a asigurat ca este ok. Spre surprinderea mea insa, de cate ori intru prin fastbanking online in cont, vad ca imi apar ambele conturi si cel nou activ, si cel vechi chipurile lichidat avand totusi sold 3,10 lei desi inainte de lichidare functionara a facut la cererea mea transferul soldului din vechiul cont in cel nou. E drept, nu ma deranjeaza suma, poate putin faptul ca de cate ori intru trebuie sa selectez contul activ care cel putin apare primul deasupra. Ma gandesc ca este interesul lor sa raporteze cat mai multe conturi deschise si implicit sa-si mentina numarul de locuri de munca. Nu e vorba despre vreo reclamatie, doamne fereste, doar asa ca fapt divers :smile:

Aceasta postare a fost editata de sirius: 28 September 2017 - 04:04 PM



  • Nu puteti replica pe acest topic



2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL