Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura software - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

factura software

tva factura inregistrare scopuri tva software
4 replies to this topic

#1 Daniel - Mircea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Excel, baze de date

Postat 19 October 2017 - 07:34 PM

Am achizitionat online o licenta pentru un program de calculator si am efectuat plata cu cardul. La câteva zile dupa ce am achizitionat si descarcat programul, am primit factura furnizorului din Irlanda emisa in lei cu TVA si având inscris la furnizor un cod de TVA cu RO. Am verificat codul pe VIES si la ANAF si am constatat ca este cod valid de TVA. Concluzia mea a fost ca furnizorul irlandez este inregistrat in scopuri de TVA in România. Intrebarile in acest caz sunt: se declara aceasta tranzactie in D394 ? TVA-ul este deductibil ?
Le multumesc tuturor celor care pot sa ma ajute sa gasesc raspunsurile la aceste intrebari.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 October 2017 - 11:40 AM

Cf. Codul fiscal, avem de-a face cu o prestare de servicii.
(11) În sensul art. 271 din Codul fiscal, sunt considerate prestări de servicii următoarele:
a) furnizarea de programe informatice software standard prin internet sau prin orice altă rețea electronică și care este în principal automatizată, necesitând intervenție umană minimă, fiind un serviciu furnizat pe cale electronică, conform art. 266 alin. (1) pct. 28 din Codul fiscal;
Cf. art. 278, (2) Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acționează ca atare este locul unde respectiva persoană care primește serviciile își are stabilit sediul activității sale economice.
Firma din Irlanda, inreg. in scopuri de tva in RO, aplica cota de tva romaneasca pe facturile emise si isi va indeplini obligatiile de raportare specifice.

Avand in vedere toate aceste elemente, eu consider ca se poate deduce TVA cuprins in factura emisa de catre furnizorul irlandez inscris in scopuri de tva in RO, operatiunea se declara in D394.

Alte pareri, va rog ? :smile:




#3 Daniel - Mircea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Excel, baze de date

Postat 23 October 2017 - 09:51 AM

Multumesc frumos pentru raspunsul elaborat si documentat. Avand in vedere argumentatia in baza articolelor din Codul Fiscal invocate, nu cred ca exista alta parere corecta.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2017 - 01:23 PM

Cu drag si alta data ! :smile:



#5 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 23 October 2017 - 02:52 PM

Da, si eu spun ca este ca o operatiune interna, adica, se declara in D394 si se deduce TVA. Desi, in cazul de fata, e posibil ca firma din Romania sa nu fie inregistrata ca platitor TVA sau (din eroare) nu s-a inregistrat in mod corect in baza de date a furnizorului din Irlanda.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL