Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul salariu 2018 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


- - - - -

Calcul salariu 2018

70 replies to this topic

#61 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 February 2018 - 05:33 PM

Ramane in pom, asa ramane.

Daca citesti din CF, ai sa vezi ca se scade contributia datorata potrivit legii ... iar cea datorata este 475 (de ex.).
Insa nu cred ca vor accepta aceasta varianta pentru ca este dezavantaj stat :laugh: !

Asta pentru ca in norme a ramas deocamdata asa (noile norme nu exista!):
(12) Contribuțiile sociale obligatorii luate în calcul la determinarea impozitului lunar potrivit alin. (6) pentru persoanele fizice care realizează venituri din salarii sunt cele datorate potrivit reglementărilor în domeniu, astfel:
a) contribuția individuală de asigurări sociale;
b) contribuția individuală pentru asigurările sociale de sănătate;
c) contribuția individuală la bugetul asigurărilor pentru șomaj;
d) alte contribuții individuale obligatorii stabilite prin lege.

Care contributie individuala ???? :blink: :blink: Eu aici inteleg ca-i vorba de bucata retinuta efectiv salariatului, nu cea "datorata"

Toti cu care am discuta scad contributia retinuta efectiv din brut, nu contributia mai mare de la minim (datorata).



#62 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 19 February 2018 - 05:53 PM

Termenul "individuala" era folosit ca s-o diferentieze de contributia angajatorului, a aparut prima data (cred) cu legea 19 in 2000
Validarile lui D112 n-au nimic de zis cu aspectul asta,
Si eu am gasit singura referinta in CF la datorata potrivit legii, respectiv 475 si 190 (la luna intreaga).
Reticienta in aplicare o avem stiind ca statul nu prea face cadouri, nici macar cand greseste

Am pus in favoarea statului, respectiv scad cele retinute efectiv de la angajat, insa imi sta pe degete sa trec in favoarea omului, calculandu-le potrivit legii la salar mimin.
Mai mult decat o recalculare nu se poate intampla. In ordonanta 3 au avut grija sa ne lase sa reparam pana in decembrie totul, implicit inteleg fara penalitati




#63 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 February 2018 - 09:36 PM

Asa s-ar intelege, desi faptul ca pot depune rectificative nu inseamna neaparat ca nu voi avea penalizari pentru ca asta nu este scris in clar :laugh:

Deci poate scapi doar de amenda referitoare la corectitudinea datelor inregistrate/declarate ... :sad:



#64 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 08 March 2018 - 12:28 PM

Un muncitor lipseste cate o zi, de mai multe ori pe luna, fara sa anunte cu o zi inainte pentru a fi suspendat contractul in REVISAL. Ulterior face cerere de concediu fara plata. Are 1.900 lei/luna. Cu aceste zile lipsa venitul este mai mic de 1.900.
Trebuie sa calculez pentru el CAS si CASS la 1.900, cu diferenta suportata de angajator? Pentru acele zile contractul ESTE activ. In CF la art.146
(51)Contribuţia de asigurări sociale datorată de către persoanele fizice care obţin venituri din salarii sau asimilate salariilor, în baza unui contract individual de muncă cu normă întreagă sau cu timp parţial, calculată potrivit alin. (5), nu poate fi mai mică decât nivelul contribuţiei de asigurări sociale calculate prin aplicarea cotei prevăzute la art. 138 lit. a) asupra salariului de bază minim brut pe ţară în vigoare în luna pentru care se datorează contribuţia de asigurări sociale, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din lună în care contractul a fost ACTIV.



#65 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 March 2018 - 06:16 PM

Da, din pacate firma este buna de plata.
Dar, in mod normal trebuia facuta suspendarea si transmisa. Acum este tarziu.

HG905/2017 (revisal):
Art. 4. - (1) Transmiterea registrului către inspectoratul teritorial de muncă, cu datele prevăzute la art. 3 alin. (2), se face după cum urmează:
....
e) datele prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. o) se transmit cel târziu în ziua anterioară datei suspendării/datei încetării suspendării, cu excepția situației absențelor nemotivate când transmiterea în registru se face în termen de 3 zile lucrătoare de la data suspendării;



#66 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2018 - 10:36 AM

Trece-l invoit si nu mai trebuie sa-i suspenzi CIM, dar trebuie sa-l platesti ca si cum ar fi lucrat acele zile + darile salariale aferente.
Fa-ti un calcul si vezi ce renteaza mai mult : Amenda la Revisal sau banii pe zilele lipsa.

Sau poate il dati afara, daca tot vine la munca numai cand vrea el, fara macar sa anunte de fiecare data ... :sad:



#67 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 12 March 2018 - 03:08 PM

Multumesc. Sunt muncitori necalificati si lipsesc fara sa anunte cu o zi inainte. Altii mai buni nu se gasesc.



#68 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2018 - 05:20 PM

La intoarcere, sa-ti semneze cereri de CO. Mai incropeste-te asa, ce sa faci ... .

Pfuuu ... vai de tarisoara asta ! :sad:



#69 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 March 2018 - 07:00 PM

Si totusi nu inteleg de ce nu le faci suspendare pentru absente nemotivate! Ai 3 zile lucratoare la dispozitie ca sa trimiti in revisal.

Astfel ai formele in regula si in cazul in care se intampla ceva neprevazut. Cand se intoarce, incetezi suspendarea.

Nu cred ca este normal ca firma sa plateasca niste taxe aiurea. Daca are bani de aruncat, macar sa le dea celor care vin la munca un bonus,ceva!



#70 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2018 - 12:36 PM

Nu cred ca-i vine pontajul in timp util, altfel nu ar mai fi deschis/continuat discutia ... zic si eu ... :blush2: Ar trebui sa afle in maxim 3 zile despre acea zi lipsa, ca sa-i poata face suspendarea si raportarea in Revisal, ori eu cred ca asta nu se intampla ... Probabil e necesara o noua politica in firma - daca ea se poate aplica, desigur - seful de echipa sa fie obligat sa anunte de indata lipsa muncitorului .



#71 SerCor

    Nou

  • Validating
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Romania

Postat 31 October 2018 - 10:08 PM

Spor!
Fisier atasat  Salarii_2017_2018.zip   56.42K   16 downloads

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 01 November 2018 - 12:03 PM
eliminare citat







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL