Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul salariu 2018 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

Calcul salariu 2018

70 replies to this topic

#41 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 09 February 2018 - 01:50 PM

A aparut Ordonanta de urgenta 3 din 2018 (presupun ca o sa apara la Noutati legislative in curand).
Ce am inteles din ea (si incep in ordinea inversa):
-prevederile OG4 revin intr-o forma mai ciudata. Contributiile angajatilor sub salarul minim la CAS si CASS (si nu sunt exceptii) se calculeaza la brutul real iar restul contributiilor pina la salarul minim il plateste angajatorul in contul angajatilor Cum se realizeaza acest lucru inca nu imi este clar. Clar este ca angajatul plateste doar pentru cat castiga. Restul plateste angajatorul fie apar contributii noi pt. angajator ceea ce nu am vazut fie pur si simplu contributia angajatilor este suma contributiei lor la care se adauga aceasta diferenta !
- cei care nu platesc impozitul (IT, handicapati etc. care au lucrat si in dec.2017) nu mai datoreaza CASS ci angajatorul plateste pentru ei contributia la CASS calculata dupa formula:
CASSreținută = venit brut 2018_ CASdatorată în 2018_ salariunet decembrie2017
(interesanta formula inca nu am facut simulari). Aceasi remarca ca si la pct.anterior cred ca pur si simplu se adauga aceasta suma la suma contributiei reale ale celorlalti angajati.
Diferenta pozitiva intre CASS calculat normal la acesti angajati si CASS calculat dupa formula de mai sus se evidentiaza separat in DU112
-Presupun ca se va modifica si Ordinul pentru DU112 asa ca pentru forma electronica a DU112 mai avem de asteptat binisor.
Asta la prima lecturare .

Pareri ?



#42 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 09 February 2018 - 02:00 PM

Salariații scutiți de impozit plătesc CASS, dar după un calcul care ține cont de nivelul salariului brut de încadrare din decembrie 2017
CAS la concedii medicale se calculeaza la brutul realizat. nu la 35% din salariul mediu brut
Diferența de contribuții sociale la part-time, pînă la nivelul salariului minim, se suportă de angajator (că tot nu se mai introduc impozite noi, după cum a zis prim-ministrul cu mantie)




#43 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 09 February 2018 - 02:39 PM

Vezi postareaDinu George, la 09 February 2018 - 01:50 PM, a spus:

- cei care nu platesc impozitul (IT, handicapati etc. care au lucrat si in dec.2017) nu mai datoreaza CASS ci angajatorul plateste pentru ei contributia la CASS calculata dupa formula:
CASSreținută = venit brut 2018_ CASdatorată în 2018_ salariunet decembrie2017
(interesanta formula inca nu am facut simulari). Aceasi remarca ca si la pct.anterior cred ca pur si simplu se adauga aceasta suma la suma contributiei reale ale celorlalti angajati.
Diferenta pozitiva intre CASS calculat normal la acesti angajati si CASS calculat dupa formula de mai sus se evidentiaza separat in DU112
Da aici nu am citit cum trebuie ! Angajatii fara impozit datoreaza CASS dar dupa alta formula.
Si corect CAS se pare ca se va calculala la CM OUG 158 la brut nu la 35%din sal.mediu.

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 09 February 2018 - 02:40 PM




#44 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 February 2018 - 03:07 PM

Adica la toti se va retine 25%, respectiv 10%, din brutul total dar pentru diferenta pana la minim va plati societatea ca si pana acum (de fapt mai mult, ca a crescut si cota si brutul :angry2: ) Deci revin in forta CAS si CASS societate!
Asa ca observatia este corecta: ai taxe noi si/sau mariri.

PS: Exceptiile au ramas (cele de la 5^2, cu pensionari,elevi si cei care castiga adunat peste minim).
PS2: Cei cu CM au baza marita daca indemnizatia este mai mare de 1457 pe luna si au baza micsorata daca indemnizatia este mai mica de 1457 pe luna. Oricum trebuie refacute statele acolo unde s-au dat deja salariile!



#45 atodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 11 February 2018 - 11:37 PM

Miercuri trebuie sa fac statele de plata si eu sunt tot in ceata.

Am 2 angajate - persoane cu handicap. Una cu norma intreaga (1900) si una cu jumatate de norma (950) dar fara alte contracte. Ambele au fost in concediu fara plata pana in data de 15 ianuarie, prin urmare bruturile pe ianuarie sunt:

angajata X(norma intreaga) = 1140

angajata Y(jumatate de norma) = 570

Am MAAAAAAREA RUGAMINTE: ma puteti ajuta cu un calcul pentru cele 2 cazuri?

Mtltumesc anticipat pentru raspunsuri!



#46 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 February 2018 - 09:28 AM

Daca sunt pe minim si au fost si anul trecut pe minim, atunci ai o marire considerabila de brut (31%) si nu ies diferente de CASS de dedus.

CASS recalculat = 1900 - 1218 (net2017) - 475(cas2018) = 207
207 este mai mare decat 190 calculat normal, deci nu se scade contrib.la sanatate.
Acestea sunt calculele la intreg, dar se pastreaza proportia, asa ca daca faci 1/2 (de ex.) vei avea aceeasi concluzie.

La cei scutiti vor fi diferente la CASS doar daca marirea de brut este intre 20% si 30% (de fapt cifra este 29,23% din calculele mele)

In concluzie, vei calcula statul ca pentru orice angajat, cu 25% si 10% (fara impozit bineinteles).



#47 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 13 February 2018 - 05:02 PM

OUG 3/2018
Un programator cu 3.340 net in decembrie. Sal. brut marit cu 20% in 2018.
In ianuarie are 5 zile lucrate si 15 zile C.Medical cu 75%.
In acest caz salariul net din 2017 luat in calcul in formula este proportional cu zilele lucrate in 2018 (3340/20*5)?
Dar CAS este aferent zilelor lucrate sau se aduna si cel aferent C.M. (nu se precizeaza in OUG)?



#48 Mirceaxx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 16 February 2018 - 12:34 PM

- Nu mai vad in Codul fiscal obligativitatea bazei de calcul a CASS de a fi mai mare de minimul pe economie dupa aparitia Ordonantei 3. Mai exista articolul respectiv?
- Pentru persoanele scutite de impozit, daca pentru calculul cass formula le este defavorabila (formula doar asigura un venit net egal cu cel din dec.2017 calculat la tarifar plus sporurile lunare deci defavorabil pentru cei cu un tarifar nou suficient de mare sa le asigure si un spor) Ce fac in acest caz, aplic formula de calcul din codul fiscal cu 10% din venitul brut?
- D112 inca nu cuprinde toate modificarile din Codul fiscal! Guvernele cad mai repede decat modificarile legislative! Sunt curios daca nu ne paste si o modificare la calculul indemnizatiilor de sanatate!

- O postare anterioara a lui M Gabi spune ca pentru cei la care cresterea de salariu este suficient de mare incat nu au un net in 2018 mai mic decat in dec.2017 folosesc metoda comuna pentru toti salariatii la calculul CASS.
De ce spuneti totusi ca la calculul CASS diferenta pana la minimul pe economie se retine de la angajator? Pentru CAS acest lucru este foarte clar, se calculeaza o diferenta si se evidentiaza in D112, dar la CASS?

Multumesc,
Mircea



#49 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 16 February 2018 - 01:49 PM

Of, s-a mai discutat, dar nu aveti chef sa cautati.
Calculul CAS la minim e prevazut de art. 146 al. 5 cu 1
Calculul CASS la minim e prevazut de art. 168 al. 5 cu 1
Pentru CASS, din cauza ca cei care redacteaza legile sunt niste kknr, au spus doar ca "Prevederile art. 146 alin. (5cu1) - (5cu4) se aplică în mod corespunzător."
Diferenta la amandoua, suportata de angajator, e prevazuta in OUG 3 care introduce aliniatul 5 cu 4



#50 Orodel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 February 2018 - 01:55 PM

Buna ziua, am un angajat cu o fractiune de norma de 2 ore/zi cu salariul de 475 lei care mai lucreaza si la alta societate cu un contract de munca de 8 ore/zi. Cum se calculeaza taxele ce trebuie platite pt. acesta, pt. ca am auzit doua variante 1-aprox. 200 lei; 2-aprox. 660 lei? Multumesc anticipat!



#51 Mirceaxx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 16 February 2018 - 02:32 PM

Vezi postareakmkz, la 16 February 2018 - 01:49 PM, a spus:

Of, s-a mai discutat, dar nu aveti chef sa cautati.
Calculul CAS la minim e prevazut de art. 146 al. 5 cu 1
Calculul CASS la minim e prevazut de art. 168 al. 5 cu 1
Pentru CASS, din cauza ca cei care redacteaza legile sunt niste kknr, au spus doar ca "Prevederile art. 146 alin. (5cu1) - (5cu4) se aplică în mod corespunzător."
Diferenta la amandoua, suportata de angajator, e prevazuta in OUG 3 care introduce aliniatul 5 cu 4

Imi cer sincer scuze! Am trecut usor peste art.168, pur si simplu nu am inteles ca vrea sa spuna sa aplicam
prevederile art.146 si la 168!
Scuze! Multumesc!
mircea



#52 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 16 February 2018 - 06:41 PM

Daca lucreaza si la alta firma inseamna ca are cel putin un salar de 1900 acolo. Este exceptie la OUG 3 cu partea de calcul la salar minim. Deci calculati normal la brut CAS (25%) si CAS (10%) si evident impozitul (10%) ,adica
475*0.25;
475*0.10;
(475-(475*0.25+ 475*0.10))*0.10



#53 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 16 February 2018 - 09:20 PM

cazuistica ... subminimala

CAS si CASS se aplica la nivel salar minim, pt castiguri sub acesta, in proportie cu timpul lucrat Situatia o intalnim indeobste la partime, dar poate fi si la norma intreaga daca brutul scade sub 1900.
Rezulta ca o penalizare sau omisiune negativa la un salariat minimal se va taxa cu cele doua contributii.

La referinta minima se iau in doar considerare zilele lucrate, nu si cu zilele in medical. Altfel automat majoritatea medicalelor ar genera taxare suplimentara.

ce nu e clar (mice cel putin) e baza de impozitare
1) scad contributiile "mici", respectiv cele efectiv retinute de la om
2) scad contributiile "mari", respectiv cele calculate la salar minim
care varianta se aplica ?
Normal ar fi sa se deduca la cat plateste omul, diferenta fiind inventie gubernamentala. Insa daca astia insista ca tre' sa fie contributie la minim, doar ca o preia angajatorul diferenta, pai atunci sa se deduca toata la impozitare.
D112 nu zice in nici un fel prin validare, probabil inca un aspect la care nu s-au gandit ministeriabilii nostri



#54 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 17 February 2018 - 09:00 AM

Un alt aspect al noilor reglementari de discutat (cu adevrat o revolutie) . In mod normal se scade ce plateste angajatul DAR daca consideram ca angajatorul plateste in pentr angajat diferenta la minim (deci tot angajatul plateste si teoretic nu ne intereseaza de unde ia banii) s-ar parea ca trebuie scazuta intrega suma.
Eu am considerat pina acum doar varianta cu angajatul (dar parca mai logica ar fi toata suma).
Cum insa la noi se pare cu logica stam mai prost ramane in coda de peste !



#55 Mirceaxx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 17 February 2018 - 12:31 PM

Imi cer scuze dar revin cu 2 probleme:
- Se datoreaza CAS la indemnizatiile de accidente de munca platite de angajator?;
- Pentru zilele de incapacitate temporara de munca, pentru care se plateste o indemnizatie calculata pe baza veniturilor de anul trecut si care este foarte posibil sa fie sub minimul pe economie din 2018, se cere ca baza CAS sa fie cel putin egala cu minimul pe economie? In D112 din 2017 la calcul CAS angajator se verifica ca aceasta sa fie egala cu minimul pe economie numai pentru angajatii din sectiunea A, fara medicale?

dupa "fara medicale" nu trebuia sa fie "?" !

Nu va suparati si va rog sa-mi spuneti parerea dvs!
mircea



#56 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 17 February 2018 - 01:09 PM

-NU se plateste nici CASS nici CAS la accidente de munca atat pentru cele zilele platite de angajatpr cat si pentru cele platite de FAAMBP. Pentru cele platite de angajator se plateste CAM.
-Pentru indemnizatiile de la Concedii medicale nu este regula cu salariul minim, datorita faptului ca se considera contractul suspendat. (acestea si altele sunt si la Concedii si indeminizatii aferente).



#57 Mirceaxx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 17 February 2018 - 03:23 PM

-Intradevar in art.141 Codul fiscal se specifica:
"Exceptii - nu se introduc in baza de calcul a CAS - a) prestatii suportate din Bugetul asigurarilor sociale de stat"...
dar nu vad nici o referire la partea platita de angajator dintr-un accident de munca.

- Nu va suparati, dar unde se specifica ca regula salariului minim nu este valabila pentru zilele cu contractul suspendat (respectiv pentru zilele de incapacitate temporara de munca - conform Codului muncii)?



#58 Mirceaxx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 17 February 2018 - 05:04 PM

- am recitit Codul fiscal si am gasit urmatoarele:

"(51) Contribuția de asigurări sociale datorată de către persoanele fizice care obțin venituri din salarii sau asimilate salariilor, în baza unui contract individual de muncă cu normă întreagă sau cu timp parțial, calculată potrivit alin. (5), nu poate fi mai mică decât nivelul contribuției de asigurări sociale calculate prin aplicarea cotei prevăzute la art. 138 lit. a) asupra salariului de bază minim brut pe țară în vigoare în luna pentru care se datorează contribuția de asigurări sociale, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din lună în care contractul a fost activ."

"... contractul nu a fost activ " poate fi interpretat (sau nu) si ca zilele in care contractul de munca nu a fost suspendat. Deci sa ne bazam pe acest articol!

Tot nu gasesc nimic in legatura cu excluderea din baza de calcul a CASS a indemnizatiilor de accidente de munca platite de angajator...
mircea

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 17 February 2018 - 05:50 PM
eliminare citare inutila, te rog sa folosesti butonul "Raspuns nou" !




#59 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 18 February 2018 - 09:08 AM

Desi este si in OUG79 cel mai simplu este in tabelul din ORDIN Nr. 1209/999/180/2018 din 30 ianuarie 2018 privind DU112.
Este vorba de anexa 4 unde se specifica cine si ce plateste. Find un Ordin eu il consider perfect legal.



#60 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 19 February 2018 - 02:53 PM

Revin cu intrebarea cea mai fara de raspuns.
In cazul partime sub salarul minim (1900),
cum se stabileste baza de impozitare si implicit impozitul:

Se scad contributiile calculate la salar minim, sau doar cele retinute efectiv (fara diferenta platita de angajator) ?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL