Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Trebuie sa platim contributii sociale pentru profesii liberale in 2018, daca suntem si angajat ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Trebuie sa platim contributii sociale pentru profesii liberale in 2018, daca suntem si angajat ?

contributii sociale
10 replies to this topic

#1 Laci86

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 06 December 2017 - 07:27 PM

As vrea sa stiu, in cazul in care intru in categoria de profesii liberale va trebui sa platesc CASS 10% si CAS 25% raportat la salariu minim pe economie, indiferent de venituri pe care o sa-l am, chiar daca am optat pentru sistem real ?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2017 - 01:35 PM

Depinde de situatia in care te afli concret, Iti dau, mai jos, cateva referiri si, mai ales, baza legala aferenta :

legat de CAS :

1. NUMAI daca vei contribui la un sistem propriu de pensii (cum au avocatii, de ex.) nu mai datorezi aceasta contributie si la sistemul public de pensii, cf. art 150 din CF 2018.
Deci, DA, in principiu trebuie sa platesti CAS pt veniturile din activ. independente (ai niste plafoane totusi), chiar daca esti si angajat.

ART. 150 - Excepții specifice privind veniturile din activități independente
Persoanele fizice asigurate în sisteme proprii de asigurări sociale, care nu au obligația asigurării în sistemul public de pensii potrivit legii, precum și persoanele care au calitatea de pensionari nu datorează contribuția de asigurări sociale pentru veniturile prevăzute la art. 137 alin. (1) lit. b).

ART. 137 - Categorii de venituri supuse contribuțiilor de asigurări sociale
(1) Contribuabilii/Plătitorii de venit la sistemul public de pensii, prevăzuți la art. 136, datorează, după caz, contribuția de asigurări sociale pentru următoarele categorii de venituri realizate din România și din afara României, cu respectarea legislației europene aplicabile în domeniul securității sociale, precum și a acordurilor privind sistemele de securitate socială la care România este parte, pentru care există obligația declarării în România:
...........................
b) venituri din activități independente, definite conform art. 67 ;

2. daca nu te incadrezi la var de mai sus, atunci trebuie ca venitul net realizat în anul precedent, stabilit în conformitate cu art. 68, exclusiv cheltuielile reprezentând contribuția de asigurări sociale, raportat la numărul lunilor de activitate din cursul anului, este cel puțin egal cu nivelul salariului de bază minim brut pe țară în vigoare în luna ianuarie a anului pentru care se stabilește contribuția; - cf. art. 148, alin (2), lit. a) din CF 2018.
https://static.anaf....e_2018.htm#A137

ART. 68 - Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activități independente, determinat în sistem real, pe baza datelor din contabilitate
(1) Venitul net anual din activități independente se determină în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, ca diferență între venitul brut și cheltuielile deductibile efectuate în scopul realizării de venituri, cu excepția situațiilor în care sunt aplicabile prevederile art. 69 și 70 .
..............................
_________________________________________________________________________

legat de CASS :

1. ART. 155 - Categorii de venituri supuse contribuției de asigurări sociale de sănătate
(2) Contribuabilii la sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzuți la art. 153 alin. (1) lit. a) - d), care nu se încadrează în categoriile de persoane exceptate de la plata contribuției de asigurări sociale de sănătate potrivit prevederilor art. 154, datorează contribuția de asigurări sociale de sănătate dacă realizează venituri anuale cumulate cel puțin egale cu 12 salarii de bază minime brute pe țară din una sau mai multe surse de venituri din următoarele categorii:
a) venituri din activități independente, definite conform art. 67 și 671;

ART. 170 - Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate datorate de persoanele fizice prevăzute la art. 155 alin. (2)
(1) Baza lunară de calcul pentru care persoanele fizice prevăzute la art. 155 alin. (2) datorează contribuția este salariul de bază minim brut pe țară în vigoare în luna pentru care se datorează.
(2) Veniturile care se iau în calcul la verificarea plafonului prevăzut la art. 155 alin. (2) sunt cele realizate din una sau mai multe surse de venituri, din categoriile de venituri menționate la art. 155 alin. (2), respectiv:
a) venitul net din activități independente, stabilit potrivit art. 68 - 70, după caz;
...................
(3) Încadrarea în plafonul anual prevăzut la art. 155 alin. (2) se efectuează prin însumarea veniturilor anuale menționate la alin. (2), realizate în anul fiscal precedent.
................
(5) În cazul contribuabililor care încep să desfășoare activitate sau încep să realizeze venituri în cursul anului fiscal, iar venitul lunar estimat a se realiza, potrivit art. 120, din una sau mai multe surse de venit din cele menționate la alin. (2), este cel puțin egal cu nivelul salariului de bază minim brut pe țară în vigoare în luna în care se estimează veniturile, declarația prevăzută la alin. (4) se depune în termen de 30 de zile de la data producerii evenimentului.
..........
(7) Persoanele fizice care realizează venituri anuale sub nivelul a 12 salarii de bază minim brute pe țară pot opta pentru depunerea declarației prevăzute la alin. (4) și pentru plata contribuției de asigurări sociale de sănătate pentru anul în curs, în aceleași condiții prevăzute pentru persoanele care realizează venituri anuale peste nivelul a 12 salarii de bază minime brute pe țară. Opțiunea este obligatorie pentru întregul an fiscal, cu excepția situației prevăzute la art. 174 alin. (3).




#3 Laci86

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 07 December 2017 - 05:53 PM

Am venituri lunare brute sub 400 RON !



#4 Laci86

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 December 2017 - 09:29 AM

Buna ziua,

In cazul in care sunt si salariat, iar din profesii liberale am castiguri sub 400 ron intr-o luna, cat procent din aceasta suma voi plati din 2018 pentru CAS si CASS ?



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2017 - 02:21 PM

Ti-am dat, mai sus, pragurile din legislatie ! :smile:
Ti se pare f. complicat, nu-i asa ? Probabil n-ai inteles mai nimic din ce-i acolo ... Ei, imagineaza-ti cate avem noi de inteles din legislatia fiscala si. cu toate astea, se vorbeste despre contabili (in general) ca despre niste incuiati ...

Pe scurt, daca ramai la nivelul actual al veniturilor din activ. independente, nu ai nimic de platit fiindca atat la pensii cat si la sanatate esti sub pragul de la care apare obligativitatea platii. Banuiesc ca asta iti doreai sa auzi ... :biggrin:



#6 Laci86

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 December 2017 - 07:34 PM

Da, am vrut doar o confirmare.
Am citit de mai multe ori ce mi-ai trimis... si da este greu de interpretat, trebuie sa fi foarte atent + google :). Eu personal nu subestimez pe nimeni si nici o profesie. Am respect pentru toate lumea care se pricepe la ceea ce face.
Inca o data multumesc pentru raspuns !



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2017 - 10:46 AM

Cu drag si alta data ! :smile:



#8 eszcse

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Necunoscuta
  • Interests:contabilitate, finante, audit, HR - Resurse Umane

Postat 17 December 2017 - 06:45 PM

Multumiri Otiliei si din partea mea! :smile:



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2017 - 05:03 PM

Cu drag ! :biggrin:



#10 Laci86

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 28 June 2018 - 12:45 PM

Buna ziua,

Am cateva nelamuriri legat de contabilitatea in partida simpla. Cand am inceput activitatea in 2016, am depus declaratia cu estimare de venit pentru anul respectiv. Pe anul 2017, nu am facut estimare, aveam venituri constante, nu aveam diferenta semnificativa. In acest an am depus dec unica, cu venitul realizat pe anul 2017 si cu estimarea pentru anul 2018(cei de la finante mi-au spus, ca estimarea trebuie sa depun in fiecare an desi eu asa stiu, doar in anumite situatii se depune). Nu am primit decizie de impunere, si nici nu o sa primesc asta mi s-a comunicat.
Nu stiu cum sa procedez, pe anul 2017 sa-mi calculez singur impozitul pe venit 16%, CASS 5.5(am venit in jur de 4.000 ron pe an) raportat la ce am depus in declaratia unica si sa-l achit, iar pe anul 2018 platesc 10% impozit pe venit, raportat la esimarea ce am depus tot in declaratia unica ?

Multumesc !



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2018 - 02:20 PM

Pentru veniturile realizate in anul 2017, organul fiscal poate face regularizari acolo unde este cazul. stabilind impozitul anual datorat si contributia anuala de asigurari sociale de sanatate prin emiterea deciziei de impunere pe baza declaratiei unice, potrivit legislatiei in vigoare la data realizarii venitului (adica celei valabile in 2017).
La stabilirea venitului net anual impozabil/castigului net anual impozabil se vor lua in considerare pierderile fiscale reportate pentru fiecare sursa de venit.

Pt anul 2018, cf. venitului estimat pe proprie raspundere, vei avea un impozit de 10% asupra venitului impozabil (venituri - cheltuieli aferente, daca ai), el va fi evidentiat in decl. unica si va trebui platit pana cel mai tarziu 15 martie 2019. Ca sa beneficiezi de bonificatia de 5 % pt plata anticipata a impozitului, plateste-l pana pe 15.12.2018.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL