Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CAS si CASS de la infiintare (2008 - SRL), despre ce suma vorbim? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

CAS si CASS de la infiintare (2008 - SRL), despre ce suma vorbim?

cas cass srl
5 replies to this topic

#1 B0GD@Nel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 08 December 2017 - 11:23 AM

Buna ziua,

Daca ma angajez la propria firma:

1. CAS si CASS de la infiintare (2008 - SRL), despre ce suma vorbim?
2. Imi puteti spune cum se calculeaza? Va rog mult de tot!

Va multumesc din suflet!



#2 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 08 December 2017 - 07:47 PM

Eu cel putin nu inteleg intrebarea !
Daca va angajati la propria firma ( nu vad diferenta daca v-ati angajat si la orice alta firma ) veti plati din 2018 contributiile prevazute de lege (CAS - 25%, CASS - 10%, CAM - 2,25% din brut, unde CAM este noua Contributie asiguratorie de munca).
Daca va angajati anul acesta procentele vor fi cele de acum (atat de angajat cat si de angajator)
De ce v-ar interesa CAS si CASS retro din 2008 nu inteleg.
Procentele de-a lungul anilor s-au modificat (mai mult sau mai putin). Acestea va intereseaza ?




#3 B0GD@Nel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 08 December 2017 - 08:46 PM

Mi s-a spus ca daca ma angajez la propria firma trebuie sa platesc contributiile de la infiintarea firmei pana in prezent. Din ce imi spuneti dvs., mi s-a spus gresit! Exista vreo exceptie pentru ce ati spus? Va multumesc din suflet pentru raspuns si pentru timpul acordat.



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 December 2017 - 10:27 AM

Sper ca nu contabilul v-a spus asta :blink: !

Contributiile se platesc de la data angajarii, incepand cu primul salariu!



#5 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 09 December 2017 - 02:20 PM

Exact cum a scris mgabi !
Nu stiu ce varsta aveti ! Exista o varianta in care cei care nu au cotizatizat suficient la CAS pot sa contribuie retro (dar nu si la CASS ) pentru a completa perioada lipsa.
DAR acest lucru nu are nici o legatura cu angajarea la o firma ! Plata contributiilor retro se face doar in cazul unor greseli (cad se fac declaratii rectificative) sau in cazul unor hotarari judecatoresti pentru o perioada anterioara (tot cu rectificative)..

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 09 December 2017 - 02:22 PM




#6 B0GD@Nel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 December 2017 - 04:23 PM

Am inteles. Va multumesc mult de tot pentru timpul acordat.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL