Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitare castiguri din advertising. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozitare castiguri din advertising.

1 reply to this topic

#1 BGD1337

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 December 2017 - 09:04 PM

Buna ziua si scuze de deranj, insa vin cu o dilema care ma cam nelinisteste.
Incepand cu data de 19 noiembrie 2017 am inceput sa realizez venituri pe reteaua TubeAdvertising, suma ajunge la circa 1500 de euro in prezent. (28.12.2017)

As dori sa va intreb cum pot declara aceste venituri (pe ce declaratie, la ce categorie etc) si ce dovada pot atasa cu respectiva suma.
Banii i-am primit in PayPal iar ulterior i-am retras in contul bancar, care este unul personal, de student.
Multumesc

Edit: Ulterior am aflat ca veniturile trebuie declarate pe Declaratia 200, insa am vazut ca trebuia sa depun inainte si Declaratia 220, pe care nu am depus-o. Am aruncat un ochi peste ea, insa nu inteleg ce detalii trebuie sa trec la "Data incheierii activitatii", din moment ce eu inca ma ocup cu promovarea serviciilor retelei respective.
Va rog frumos sa ma ajutati, mutumesc din nou!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2017 - 01:56 PM

Daca inca te ocupi cu acele servicii, inseamna ca activitatea ta nu s-a incheiat inca, deci nu ai data de incheiere a activitatii si. prin urmare, nu ai ce completa acolo ...

https://static.anaf....ructiuni220.pdf

"Data începerii/încetării activității" - se completează de către contribuabilii care își încep/încetează activitatea în cursul anului fiscal.
..................... se completează numai dacă evenimentele respective se produc în cursul anului pentru care se depune declarația.

Dupa parerea mea, nu trebuie sa depui declaratia 220 ""Declarație privind venitul estimat/norma de venit", este necesara doar D200 cu termen 25 mai 2018 pt veniturile obtinute in 2017, bifand "Alte surse".
Mi-e teama ca daca vei continua sa obtii venituri din aceasta activitate, in mod permanent (adica nu intamplator), va trebui sa iti faci un PFA si abia atunci vei depune si D220 fiindca va trebui sa optezi pt sistemul de impunere (la norma de venit sau in sistem real).

Pt D220 uita-te si aici : https://static.anaf....B_4_11_2017.pdf
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Uite aici ceva similar : https://forum.softpe...keting-afiliat/

David311
Posted 14 January 2017 - 12:48

Junior
  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.01.2017
  • ID membru: 976,218
Buna ziua,

Situatia este urmatoarea:
In anul 2016 am realizat venituri din activitati de marketing afiliat prin promovarea unor produse si servicii internationale pe internet si am castigat comisioane la vanzarea acestor produse (marketing afiliat).

Mentionez ca sunt persoana fizica si nu sunt angajat.

Am fost platit prin intermediul unor procesoare de plata (gen PayPal, Payza, SolidTrustPay, etc.), iar apoi am retras o parte din acesti bani in contul bancar si in cele din urma, i-am retras prin intermediul bancomatului.

Dupa ce am mai citit pe internet, cred ca pot sa declar aceste venituri folosind declaratia 200 sau 201.
Cred ca declaratia 200 este mai potrivita in acest caz deoarece 201 din cate am inteles se refera la veniturile realizate in strainatate (desi aceste companii care ofera aceste servicii se afla in afara Romaniei, eu am locuit in tara in timpul promovarii acestora).
_______________________________________________________________________________

David311
Posted 08 February 2017 - 12:11

Junior
  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.01.2017
  • ID membru: 976,218

Am revenit cu un raspuns la intrebarea mea initiala, dupa ce am contactat serviciul de "Asistenta Contribuabili" ANAF prin email.

Din raspunsul primit, concluziile sunt:

1) Conform legii, nu poti realiza venituri permanente, ocazionale sau temporare in Romania fara a fi inregistrat si autorizat (PFA, II, SRL, etc.).
2) Daca totusi am realizat aceste venituri, am fost sfatuit sa le declar prin intermediul Declaratiei 200, bifand casuta "Alte surse".
Declaratia 200 se poate depune si online prin intermediul serviciului "Spatiu Privat Virtual" oferit de ANAF pe site-ul lor.
3) Pentru intrarea in legalitate si continuarea activitatii intr-un mod legal, trebuie sa ma inregistrez la Registrul Comertului (probabil voi merge pe un PFA sau o microintreprindere).






2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL