Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D600 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


D600

impozit venit alte surse
47 replies to this topic

#1 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 posts

Posted 09 January 2018 - 10:02 AM

Buna ziua,

O persoana fizica obtine, in 2017, atat dividende (> 1450 * 12), cat si venituri din salarii. Este corect ca nu datoreaza, pt dividende, contributia la sanatate? Repet, venituri obtinute in 2017.

In acest caz, in care nu datoreaza CASS, eu cred ca nu mai trebuie sa depuna declaratia 600 pana la 31.01.2018.

Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti! Multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 09 January 2018 - 03:31 PM

Da, este corect, pt dividendele distibuite in 2017 NU datoreaza ctb. la sanatate fiindca este si salariat, chiar daca nivelul dividendelor este peste plafonul anual de 1450 lei x 12 luni.

Cat priveste D600 si platile anticipate din 2018 pt ctb. sociale, iata ce spune art. 170 din CF 2017 :

ART. 170 - Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate datorate de persoanele fizice prevăzute la art. 155 alin. (2)
(1) Baza lunară de calcul pentru care persoanele fizice prevăzute la art. 155 alin. (2) datorează contribuția este salariul de bază minim brut pe țară în vigoare în luna pentru care se datorează. Norme metodologice
(2) Veniturile care se iau în calcul la verificarea plafonului prevăzut la art. 155 alin. (2) sunt cele realizate din una sau mai multe surse de venituri, din categoriile de venituri menționate la art. 155 alin. (2), respectiv:
.................
d) venitul/câștigul din investiții, stabilit conform art. 94 - 97;
.........................
(3) Încadrarea în plafonul anual prevăzut la art. 155 alin. (2) se efectuează prin însumarea veniturilor anuale menționate la alin. (2), realizate în anul fiscal precedent.
(4) Persoanele fizice prevăzute la art. 155 alin. (2), obligate la plata contribuției de asigurări sociale de sănătate, depun anual la organul fiscal competent, până la data de 31 ianuarie inclusiv a anului pentru care se stabilește contribuția de asigurări sociale de sănătate, declarația cu privire la încadrarea veniturilor realizate în plafonul lunar, în conformitate cu alin. (3).
(5) În cazul contribuabililor care încep să desfășoare activitate sau încep să realizeze venituri în cursul anului fiscal, iar venitul lunar estimat a se realiza, potrivit art. 120, din una sau mai multe surse de venit din cele menționate la alin. (2), este cel puțin egal cu nivelul salariului de bază minim brut pe țară în vigoare în luna în care se estimează veniturile, declarația prevăzută la alin. (4) se depune în termen de 30 de zile de la data producerii evenimentului.
(6) Modelul, conținutul, modalitatea de depunere și de gestionare a declarației prevăzute la alin. (4) se aprobă prin ordin al președintelui A.N.A.F.
(7) Persoanele fizice care realizează venituri anuale sub nivelul a 12 salarii de bază minim brute pe țară pot opta pentru depunerea declarației prevăzute la alin. (4) și pentru plata contribuției de asigurări sociale de sănătate pentru anul în curs, în aceleași condiții prevăzute pentru persoanele care realizează venituri anuale peste nivelul a 12 salarii de bază minime brute pe țară. Opțiunea este obligatorie pentru întregul an fiscal, cu excepția situației prevăzute la art. 174 alin. (3).
____________________________________________________________________

Eu vad 2 aspecte aici : cel cu venitul realizat in anul fiscal precedent (in care te incadrezi) si cel cu depunerea D600 in termen de 30 zile de la realizarea venitului in anul curent !
Din pacate, se pune pbl. datei realizarii venitului din dividende, mai ales ca e vb de data distribuirii si nu de cea a platii, deci platitorul de venit ar trebui sa te anunte de indata ca ti-a distribuit dividendele/ in ce suma, astfel incat sa stii daca te incadrezi in plafonul anual si trebuie sa depui D600 in cele 30 zile. Cum (eu, cel putin) nu am vazut ca fiscul sa fi instituit obligativitatea platitorului de venit de a face cele de mai sus, risti sa nu depui D600 in termen si sa-ti iei vreo amenda, daca optezi pentru aceasta varianta (care mi se pare cea mai de bun simt, cea mai logica).

Corobarand toate astea si judecand in favoarea fiscului - cum trebuie sa facem ca sa fim "on the safe side" fir-ar sa fie !! :angry2: - as zice ca depunerea D600 pe baza veniturilor din dividende realizate in anul 2017 (plafon minim 22.800 = 1900x12) e cea care se aplica, DAR mi se pare o tampenie fara seaman cata vreme nu poti sti daca, cand si cat vei primi ca dividend in 2018. Banii platiti ca plati anticipate nu se vor recupera, din pacate (cel putin la pensii), si chiar daca s-ar recupera nu este corect sa "imprumuti statul" in mod fortat !

Mai scotocesc ...

Alte pareri, va rog ?




#3 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 09 January 2018 - 04:41 PM

De acord, mai scotocim! Cum ar fi chestia asta, e valabilă, sau nu, că e tot din OUG 79:

Titlul XI - Dispoziții finale
ART. II Pentru prevederile titlului V "Contribuții sociale obligatorii" sunt aplicabile următoarele dispoziții tranzitorii:
(1) Pentru veniturile aferente perioadelor anterioare anului fiscal 2018, contribuțiile sociale obligatorii sunt cele în vigoare în perioada căreia îi sunt aferente veniturile.
(2) Prevederile titlului V "Contribuții sociale obligatorii" se vor aplica veniturilor realizate începând cu data de 1 ianuarie 2018.

Dacă asta nu se aplică, vai de ... nostru



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 09 January 2018 - 05:17 PM

Ea a intrebat pt 2018, dragule ! Pt platile anticipate din 2018 ... D600.
Pt 2017 e clar, fiind si angajata nu datoreaza CASS pt dividendele distribuite in 2017 si asta se vede f usor la fisc, pe CNP-ul PF.

Faza maxima este ca daca persoana nu era angajata, ea ar fi platit CASS 5,5% pt aceste dividende si mai trebuia - inca o data - sa plateasca CASS 10% in 2018 legat tot de aceste dividende din 2017 care acum formeaza noua baza de calcul pt 2018 .... daca puteti sa credeti asa ceva ... :ohmy: Deci, este o dubla impozitare evidenta ! + CAS 25 % !
Adica, la venituri de 23.000 lei ( sa zicem), platea pt 2017 impozit 5% + CASS 5,5% , iar pt 2018 platea contributii de 10% CASS si 25% CAS, in total 45,5 % din cei 23.000 lei = aprox 1/2 ia statul !! :blink:

Oamenii astia care fac legislatie fiscala, ori sunt rupti de "bucataria" fiscalitatii, ori e o mare ticalosie la mijloc prin care se supraimpoziteaza venituri - in disperare dupa bani !! Bravo, Guvern !! :angry2:



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 09 January 2018 - 06:23 PM

Alexandrina Bobos S-a obtinut venituri din dividende in 2017 peste 22800 lei. Persoana este in acelasi timp si angajat cu norma intreaga. Ce plateste in 2018 raportat la acest venit din dividende? Nu se stie daca in 2018 ii vor fii distribuite dividende deoarece nu are inca rezultatul contabil al societatii...?
20 decembrie 2017 la 10:41Administrează

Agenția Națională de Administrare Fiscală Pentru anul 2017, nu se datorează contribuţia de asigurări sociale de sănătate pentru venitul din dividendele ÎNCASATE în anul 2017, în situaţia în care persoana la care faceţi referire este şi salariat.
Pentru anul 2018, dacă persoana care obţine ven
ituri din salarii realizează şi venituri anuale din dividende cel puțin egale cu 12 salarii de bază minime brute pe țară, datorează contribuţia de asigurări sociale de sănătate şi pentru aceste din urmă venituri.

20 decembrie 2017 la 13:13
_______________________________________________________________________

Carmen Heresteanu 1) Un PFA radiat la ONRC in 2017 care a avut venituri peste plafonul de 22.800 pana la data inchiderii, mai depune decl 600 in 2018? 2) Pentru dividendele incasate in 2017 de catre asociati care au si calitatea de salariati si care depasesc plafonul de scutire, trebuie depusa declaratia 600 in 2018? Multumesc!

3 ianuarie la 09:59

Agenția Națională de Administrare Fiscală O persoană fizică autorizată radiată la ONRC în anul 2017 nu mai are obligația depunerii declarației 600, nici pentru CAS, nici pentru CASS în anul 2018. În ceea ce privește dividendele, atât distribuite , cât și încasate în anul 2017, menționăm că încă nu au fost publicate normele metodologice de aplicare a Codului fiscal.
________________________________________________________________________

Adrian Corduneanu Buna ziua, In anul 2017 un asociat a avut doar venituri din dividende peste plafonul de 22.800 lei, depune
600 pentru CAS ?
3 ianuarie la 10:18Administrează

Agenția Națională de Administrare Fiscală În ceea ce privește dividendele, atât distribuite , cât și încasate în anul 2017, încă nu au fost publicate normele metodologice de aplicare a Codului fiscal. După publicarea normelor, vom organiza o nouă sesiune în care vom dezbate acest subiect.
_____________________________________________________________________

Balaceanu Elena Buna ziua. Pentru veniturile din dividende repartizate in 2017 si neridicate se datoreaza CASS, depune declaratia 600? Dar pentru cele ridicate in 2017?

3 ianuarie la 10:31Administrează

Agenția Națională de Administrare Fiscală În ceea ce privește dividendele, atât distribuite , cât și încasate în anul 2017, încă nu au fost publicate normele metodologice de aplicare a Codului fiscal. După publicarea normelor, vom organiza o nouă sesiune în care vom dezbate acest subiect.




#6 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 posts

Posted 09 January 2018 - 08:43 PM

Multumesc pentru raspunsuri!

Sunt perfect de acord cu voi, asa se intelege din OUG79, mai ales cf Dispozitiilor finale citate de kmkz. Nu inteleg insa de ce, pe diferite saituri, sunt publicate articole care spun altfel, de parca nu am citi toti aceeasi lege! Sau, ma rog, visez si eu ca legea ar trebui facuta in asa fel incat sa intelegem toti acelasi lucru...

Nu inteleg insa raspunsul ANAF (multumesc, Otilia, nu stiam ca a fost si subiectul asta pe FB). Ce Norme mai asteapta??, cand in Dispozitiile Finale este totul foarte clar?! Cat mai asteapta? Sa depunem iar declaratii in ultima clipa?



#7 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 posts

Posted 09 January 2018 - 09:58 PM

Desi nu ma aflu in situatia descrisa la acest topic exista ceva ce nu prea inteleg bine. Adica daca esti salariat dar realizezi si venituri din dividende in cuantum de maxim 12 salarii minime in cursul anului de referinta nu datorezi CASS din dividende, dar daca depasesti doar cu 1 leu plafonul, datorezi CASS pentru toata suma nu doar pt. ceea ce depaseste plafonul de scutire?

Edited by sirius, 09 January 2018 - 10:00 PM.




#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 09 January 2018 - 10:29 PM

Daca ai venituri din orice alte surse decat salarii care depasesc CUMULAT 12 sal.minime atunci platesti CASS la salariul minim (nu la venitul total) , pe langa ceea ce platesti la salarii.

Daca nu depasesti 12 salarii minime, atunci nu platesti, indiferent daca esti sau nu angajat pe undeva.
Deci toti cei care au venituri de alta natura (nu salarii) peste 12 salarii minime (22800lei) vor fi obligati sa depuna declaratia in ianuarie 2019.

Nu vreau sa ma gandesc ce cozi vor fi la anaf in ianuarie :laugh:



#9 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 posts

Posted 10 January 2018 - 10:28 AM

Am inteles acum. Desi chiar si asa poate doar mie mi se pare anormal ca unul care obine venituri din alte surse decat salariile cu putin peste plafon sa plateasca 10% CASS raportat la 12 salarii minime, fata de unul care este la limita (sau f aproape de limita plafonului) si nu plateste nimic, adica primul sa ramana cu un net mult mai mic decat al doilea. Aici nu ma refer doar la birocratia teribila si termene exagerate, ci si la inegalitate de tratament. Dar mai bine ma abtin, poate le mai dau unora cine stie ce idei :)

Edited by sirius, 10 January 2018 - 10:29 AM.




#10 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 10 January 2018 - 02:11 PM

E deranjant că: ”În ceea ce privește dividendele, atât distribuite , cât și încasate în anul 2017, menționăm că încă nu au fost publicate normele metodologice de aplicare a Codului fiscal”
Eu sunt în situația în care mi-am ”împins” clienții ca să ridice dividendele în 2017, chiar și pentru perioadele anterioare anului 2016.Chiar eu sunt în aceeași situație, am repartizat și ridicat peste 22.800 lei în 2017 (ho, ho, ho, nu cu mult peste, ce credeați :blink: ).
Încă nu știu dacă trebuie să depun sau nu D600 în ianuarie 2018. Dacă trebuie să plătesc CAS și CASS în 2018. Pentru niște sume cu care nu știu dacă mă voi mai întâlni prea curând.



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 10 January 2018 - 05:21 PM

Si pt banii aia, daca nu ai fost salariat in 2017 si nici nu mai incasezi nimic in 2018, o sa platesti dari in 2 ani consecutivi (2017 si 2018), adica 45,5% in total (vezi postul 4 ) :sad:



#12 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 10 January 2018 - 05:51 PM

Eu nu reușesc să mă lămuresc:

- Otilia spune că depun 600 la 31.01.2018 și fac plăți anticipate în 2018
- Gabi spune că depun 600 la 31.01.2019 (dacă voi avea venituri în 2018, presupun)
- Anaf spune că încă nu au fost publicate normele de aplicare a codului fiscal
- Codul fiscal spune că prevederile titlului V se aplică începând cu veniturile anului 2018

Omorîți-mă, nu pricep!



#13 Andrei32

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Posted 10 January 2018 - 06:17 PM

Buna ziua,

Am realizat venituri care se incadreaza la alte surse, in decursul anului 2017.

Am citit ca declaratia 600 se depune si de cei care au realizat venituri in 2017.

Stiam ca eu voi plati doar 16% din aceste venituri, fiind scutit de plata CASS deoarece sunt si PFA.

Intrebarile mele sunt:

1.) Ma afecteaza noile impozite si pe mine (plata obligatorie CAS, CASS + majorarea lor), deci sunt retroactive? Sau declaratia 600 este doar in scopul colectarii datelor pentru 2017?

2.) Trebuie sa depun si eu aceasta declaratie 600 pentru ca am realizat venituri din alte surse in 2017 (desi sunt si PFA)?


Multumesc,

Andrei



#14 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 posts

Posted 10 January 2018 - 06:34 PM

Cred ca raspunsurile nu sunt doar pt speta propusa de mine, ci colegii s-au gandit si la alte situatii cand legea produce confuzie; de ex, la mine nu se pune problema de plati anticipate.

Mai cred ca Normele pe care le asteapta :blink2: ANAF-ul se refera la definirea "datei realizarii venitului", in functie de care se depune sau nu D600 - sa fie data distribuirii sau data platii sau data incasarii. De ex, se distribuie, in 2016, dividende aferente anului 2015, care se platesc pe 31.12.2017 si intra in contul persoanei fizice (salariat si asociat) pe 03.01.2018! Firma va raporta operatiunea in 2017, omul va depune 600 pt anul 2018, daca momentul de referinta este data platii sau incasarii.

Teoretic, in 2018, Fiscul va calcula cat CASS se datoreaza pt anul 2017 si va emite decizii de impunere in transe - in cazul nostru, ar trebui sa fie 0, pt ca pentru veniturile din dividende, realizate anterior lui 2018, nu se datoreaza CASS, daca sunt singurele venituri in afara de salariu. In acest caz, nici nu se pune problema de plafon (cum sa pui plafon salariul minim din 2018 pt venituri aferente anului 2017??)

Au amestecat contributiile datorate de PFA cu cele ale persoanelor fizice normale (fara activitate independenta) si a iesit un bullshit!

Daca afla cineva ceva despre minunatele Norme, il rog sa posteze aici!

Edited by Irina007, 10 January 2018 - 06:36 PM.




#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 10 January 2018 - 08:02 PM

dragilor, voi sunteti cu dividende, caz in care situatia se bifurca : avem rapoarte la data ditribuirii si o alta la data incasarii.
Pt impozitul pe dividente, data coletarii/retinerii sale este data platii efective a venitului si nu data distribuirii (care poate anteriaora platii, adica nu in aceeasi zi). Impozitul pe dividende se stabileşte prin aplicarea unei cote de impozit de 5% asupra dividendului brut plătit. Acesta trebuie declarat și plătit la bugetul de stat, până la data de 25 (inclusiv) a lunii următoare celei în care se plătește dividendul.
Oricum, data platii impozitului pe didident nu se amana prea mult, ci numai pana sf. anului, cand daca ti s-au distribuit dividende in 2017, in val de 23.000 lei sa zicem, DAR nu le-ai si incasat in 2017, atunci impozitul pe dividende aferent se va reti in luna dec. 2017 si se va plăti până la data de 25 ianuarie a anului următor (adica 25 ian 2018)

pt CAS si CASS, data obtinerii venitului este data distribuirii, chiar daca venitul respectiv nu a fost platit. altfel spus, chiar daca dividendele din 2017 s-au distribuit dar nu s-au platit nici in 2018, in acest an vei avea de plata 5,5% CASS prin decizei de la fisc si vei plati bani pt acele dividende chiar daca inca nu le-ai incasat.

Cred ca deja ai nevoie de calcule concrete : plecam de la un venit peste progul actual de 12 sal minime, adica 22.800 si zicem 23.000, repartizati in 2017. Avem asa :
1 impozit 5% = 1.150 lei pe care ti-l retine firma obligatoiu pana cel mai tarziu sf. anului 2017 cu achitare in ian. 2018 - chit ca ti-l plateste sau nu pana atunci. Deci, treaba se incheie mai grupat si fara multe variante.
2. CASS pt 2017, in suma de 1265 lei anual, de plata in 2018, prin decizie de impunere de la fisc.

Surpriza vine acum si iti arat cazul cel mai rau dpv fIscal, acela in care, in anul 2018, nu mai primesti nimic ca dividende, dar in continuare statul vrea bani de la tine pt plati anticipate avand baza de calcul tot cei 23.000 din 2017. Astfel se genereaza situatia aberanta ca, depasind plafonul de 22.800 lei anul trecut, o sa ai de facut plati anticipate obligatorii de contributii sociale si in 2018 - nerecuperabile, adica 10% sanatate si 35 % CAS.
Va trebui sa depui D600 pana pe 31 ian. in care bifezi ambele contributii si o sa platesti anual 2.280 CASS si 5.700 lei anual CAS, toate astea sparte in 4 transe de cate 665 lei trimestrial...... si ghici de unde o sa le platesti ? Pai, tot din acele dividende 23.000 lei, din care o sa mai ramai la sf. lui 2018 cu 23.000 lei minus :
- 1150 ( 5% impozit 2017)
- 7.980 lei contributii anticipate in 2018
adica, pana acum, ramai cu 13.870 lei !!
Daca in 2017 nu ai venituri din salarii sau asimilate... la care sa fi platit deja cota de 5,5% CASS, atunci vei plati, in 2018, prin decizie de impunere, si aceasta cota in suma de 1265 lei (23000 x 5,5% CASS - in 2017 nu era plafonat in sus la sal minim x 12, ci numai in jos), ceea mai diminueaza suma ramasa la 12.605 lei. Adica, aprox, 45% !! Enorm !
Vreau sa spun ca se pot naste niste anomalii incredibile fata de sistemul f bun de retinere la sursa de catre platitorul de venit si fara plati anticipate de care n-ai nevoie/ nu ti le doresti (daca in 2018 ai asig. din alte venituri, de ex din salarii).

Prin urmare, in functie de situatia concreta in care te afli si pe care poate ca nu avem prezentata complet aici, poti avea, dragul de tine, mari surprize neplacute pe la buzunare ! :sad:

View PostIrina007, on 10 January 2018 - 06:34 PM, said:

cum sa pui plafon salariul minim din 2018 pt venituri aferente anului 2017??

E doar un plafon pt de calcul aleas fiindca este mai mare decat sal. minim din 2017, iar platile anticipate se refera chiar la 2018, NU la 2017, deci e firesc sa foloseasca sal minim din 2018.
Numai baza de referinta pt incadrarea in plafon o reprezinta veniturile din 2017, ca doar la ce sa se fi raportat, ce alt element se potrivea in context, ce alta baza de calcul era mai buna si mai usor de controlat la fisc decat veniturile raportate pt anul precedent ?
.



#16 Andrei32

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Posted 10 January 2018 - 08:38 PM

Dupa mai multa documentare aparent sumele datorate la CAS si CASS sunt plafonate la 25% din 22800 RON respectiv 10% din 22800 RON iar veniturile de la PFA sunt in aceeasi categorie cu cele din alte surse, deci aparent voi plati 2280 + 5700 o singura data.

Deci taxele mele totale pentru veniturile din alte surse pe 2017 vor fi doar impozitul pe aceasta suma din alte surse. Este acest impozit 16% sau 10%?

Imi poate confirma cineva ce am scris mai sus + confirmarea impozitului platit (16% sau 10%)?

Multumesc,

Andrei



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 10 January 2018 - 09:24 PM

Pt veniturile din 2017, 16% e cota aplicata la venitul impozabil, chiar si la recalcularea ce o face fiscul dupa ce depui D200. Daca ai optat pt impozit final de 16% pt veniturile din alte surse, atunci nu mai trebuie sa depui D200, decat daca esti PFA si o depui oricum.



#18 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 10 January 2018 - 09:43 PM

Of, duamne! Înțeleg că există posibilitatea apariției acestor aberații așa cum e legea acum, dar, în continuare, cred că ceva e ”defect” și nu poate să rămînă așa. De dragul absurdului situației, dacă la 31 decembrie anul trecut mi-am cesionat părțile sociale, în ce calitate mai depun declarația și fac plăți anticipate în anul curent?



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 10 January 2018 - 09:52 PM

Daaaa.... exact asta e aberatia unei situatii la care cei ce fac legi fiscale nu s-au gandit fiindca nu cred ca au experienta lucrului nemijlocit in fiscalitate, nu cunosc "bucataria" acestei meserii. F trist, dar si revoltator este ca diletantismul lor ne creeaza f multe pbl in activitatea profesionala si nu numai - ajungem acasa varza de nervi si obositi praf !
Bataia asta de joc permanenta deja, lipsa totala de responsabilitate a guvernarii rosii genereaza mult stress celor ce lucreaza in acest domeniu, de la entry level, la CEO. Nu au dreptul sa faca asta, nu de aia sunt pusi acolo ! :angry2: Incepand cu impozitul pe bacsis, au tinut-o lant, una mai tembela decat alta.



#20 Andrei32

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Posted 10 January 2018 - 10:55 PM

View PostOtilia Alupei, on 10 January 2018 - 09:24 PM, said:

Pt veniturile din 2017, 16% e cota aplicata la venitul impozabil, chiar si la recalcularea ce o face fiscul dupa ce depui D200. Daca ai optat pt impozit final de 16% pt veniturile din alte surse, atunci nu mai trebuie sa depui D200, decat daca esti PFA si o depui oricum.

Multumesc pentru confirmare, inteleg ca voi plati doar 16% taxe totale pentru veniturile din alte surse (dincolo de CAS+CASS plafonate la venitul minim brut pe care le platesc oricum pentru PFA).

Mentionati totusi "Daca ai optat pt impozit final de 16% pt veniturile din alte surse" - intrebarea mea este unde pot opta pentru asta? Mentionez de asemenea ca PFA-ul meu este cu norma de venit iar declaratia 200 o voi depune doar pentru veniturile din alte surse.

Multumesc!






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL