Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D600 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 2

Jump to content


D600

impozit venit alte surse
47 replies to this topic

#21 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 11 January 2018 - 11:42 AM

Da Otilia, sunt mult prea multe abaretatii in ultimii ani si din pacate creste frecventa lor de la an la an.

Vezi postareakmkz, la 10 January 2018 - 09:43 PM, a spus:

Of, duamne! Înțeleg că există posibilitatea apariției acestor aberații așa cum e legea acum, dar, în continuare, cred că ceva e ”defect” și nu poate să rămînă așa. De dragul absurdului situației, dacă la 31 decembrie anul trecut mi-am cesionat părțile sociale, în ce calitate mai depun declarația și fac plăți anticipate în anul curent?

Aici chiar nu stiu. Teoretic s-ar considera ca ai incetat "activitatea" ... practic, nici dumnezeu nu cred ca stie ce-au avut astia in minte!
Mai frumos este pentru cei care iau dividende din 3-4 firme, unele inchise, altele proaspat deschise ... iese o vraiste de nu iti inchipui :))
Mi-e teama ca ideea a fost sa imprumuti statul, ca au nevoie de bani.

O sa ia statul o gramada de bani in avans si o sa-i mai returneze dupa 3 ani, daca ai noroc!



#22 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 11 January 2018 - 02:22 PM

Să vedem dacă ANAF se mai apucă de Norme privind dividendele anului 2017.
Și o mică observație: din calcule trebuie sa scoatem CAS la venituri din dividende.




#23 Andrei32

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Posted 11 January 2018 - 10:21 PM

Imi poate va rog confirma cineva concluziile mele:

* voi plati doar 16% taxe totale pentru veniturile din alte surse (dincolo de CAS+CASS ambele plafonate la venitul minim brut pe care le platesc oricum pentru PFA)?

si clarifica ce inseamna "sa optez pentru impozit final de 16% pt veniturile din alte surse" (nu este acesta automat calculat in urma declaratiei 200?)

Multumesc!

Edited by Andrei32, 11 January 2018 - 10:22 PM.




#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 12 January 2018 - 12:02 PM

pt anul trecut - da, dar pt anul asta nu cred ca sunt exceptate veniturile din dividende de plata CAS.
ma mai uit inca o data, poate mi-a scapat. :sad:

Gabita, din cate am citit, nu se returneaza CAS deloc, ramane la calc. pensiei. Parca doar CASS de compenseaza cu alte dari sau se restituie. Oricum, de fiecare data cand organele fiscale trebuie sa restituie sume incasate in plus, acestea verifica inainte de toate daca platitorul inregistreaza sau nu obligatii restante cu care sa le compenseze.



#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 12 January 2018 - 12:22 PM

Andrei, cota de impozit pe venit pt anul trecut, asa cum ti-am spus deja, este 16%. Aceasta cota se aplica tuturor veniturilor din 2017 - e cota unica !

Optiunea pt cota de 16% trebuia facuta anul trecut, la inchieirea contractelor din care ti s-a retinut impozitul la sursa - daca ai avut asa ceva. Deci, optiunea se face numai pt veniturile la care impozitul se retine la sursa, adica se retine de catre platitorul venitului, adica de catre firma.
In rest, pt alte venituri obtinute in 2017 la care impozitul NU s-a retinut de catre platitorul de venit, vei depune D200 pana pe 25 mai 2018, in urma careia fiscul iti face regularizarea impozitului. Acum nu mai ai cum opta pt cota 16%, ea se va aplica la total venituri din 2017, de catre fisc, dar fiscul trebuie sa stie la ce venituri sa o aplice, asa ca e necesara si D200. Ma rog, mai sunt si alte surse din care poate sti ce venituri ai obtinut, adica din declaratiile pe care platitorii de venituri le depun, cu CNP-ul tau, in care spun sumele platite si impozitul retinut la ele. Asa se face si verificarea incrucisata cu ce declari tu in D200, iar daca sumele nu coincid per total (firmele care te-au platit au gresit declaratiile sau tu ai gresit declaratia ta), atunci va trebui sa dai explicatii, sa clarifici situatia, sa faceti corectiile necesare pana cadeti tanda pe manda..



#26 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 12 January 2018 - 02:10 PM

Hai sa sintetizam:

CAS nu se plateste decat la salarii si la activitati independente (PFA cum le spunem noi generic).

CASS se plateste la toate tipurile de venituri (aproape) si se imparte in 2 "bucati":
1= CASS pt. salarii calculat si retinut de angajator
2= CASS pt. restul veniturilor calculat de anaf pe baza D600

Nu se restituie si nu recalculeaza nimic, raman platite (cu exceptia incetarii activitatii ... aici este un mare semn de intrebare: la alte surse sau dr.de autor ocazionale sau ... inceteaza activitatea la fiecare contract si incepe iar cu urmatorul?? :laugh: )

Acum, referitor la ce ne doare (adica pct.2), suma de referinta pentru verificarea incadrarii in plafon este venitul din anul anterior.

ART. 170 - Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate datorate de persoanele fizice prevăzute la art. 155 alin. (2)
(1) Baza lunară de calcul pentru care persoanele fizice prevăzute la art. 155 alin. (2) datorează contribuția este salariul de bază minim brut pe țară în vigoare în luna pentru care se datorează.
(2) Veniturile care se iau în calcul la verificarea plafonului prevăzut la art. 155 alin. (2) sunt cele realizate din una sau mai multe surse de venituri, din categoriile de venituri menționate la art. 155 alin. (2), respectiv:
....
(3) Încadrarea în plafonul anual prevăzut la art. 155 alin. (2) se efectuează prin însumarea veniturilor anuale menționate la alin. (2), realizate în anul fiscal precedent.
(4) Persoanele fizice prevăzute la art. 155 alin. (2), obligate la plata contribuției de asigurări sociale de sănătate, depun anual la organul fiscal competent, până la data de 31 ianuarie inclusiv a anului pentru care se stabilește contribuția de asigurări sociale de sănătate, declarația cu privire la încadrarea veniturilor realizate în plafonul lunar, în conformitate cu alin. (3). (nn: adica declar veniturile de anul trecut)

Deci intentia este clara: platesti contributii la veniturile de anul trecut! Astfel s-au asigurat ca platesti de 2 ori pentru anul 2017 si mai fac si ei rost de ceva bani jumulind pe unii (multi!).

Ce spunea @kmkz referitor la dispozitiile finale, este adevarat dar si interpretabil :))
(2) Prevederile titlului V "Contribuții sociale obligatorii" se vor aplica veniturilor realizate începând cu data de 1 ianuarie 2018.

Nu stiu ce inseamna exact in speta discutata :blink2:
Adica declar in 2019 veniturile realizate in 2018 sau se considera ca suma de anul trecut reprezinta venituri realizate in 2018 estimate si declar in 2018??

Parerea mea: varianta "corecta" este cea in care statul castiga cel mai mult (in 99% din cazuri), chiar daca nu este logic si/sau normal :angry:



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 12 January 2018 - 02:24 PM

.
Veniturile din 2017 se considera "estimate" in 2018, eu asa inteleg adordarea ANAF. :sad:
In cazul cu vanzarea actiunilor pe 31 dec. 2017, singura posibilitate (tembela, dar ce sa facem) mi se pare a fi cea cu decl. inca o data ca ai incetat activitatea, adica mai depui o D600, la 3 zile dif. (sa zicem) de prima, in care arati ca ai incetat activ. de asociat, la care atasezi copie (eventual legalizata) a actului de cesiune. :blink: CF spune ca poti depune o noua D600 daca incetezi activitatea impozabila. ....................... Nu ma luati in seama, "fabulez" ...

Ca la nebuni !!



#28 Andrei32

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Posted 12 January 2018 - 02:59 PM

Multumesc, pe mine m-a speriat declaratia 600 care implica plati CAS si CASS pentru veniturile din 2017, dar m-am linistit intelegand ca sunt plafonate ambele la venitul minim brut. Asa este, nu?

Multumesc



#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 12 January 2018 - 04:33 PM

DA, asa este !

Cu drag si alta data ! :smile:



#30 mitim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 posts

Posted 14 January 2018 - 01:47 PM

Buna ziua! Un dezvoltator imobiliar, persoana fizica( nu PFA), trebuie sa depuna declaratia 600 pentru venituri obtinute din vanzari de apartamente?
Multumesc!

Edited by mitim, 14 January 2018 - 01:48 PM.




#31 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 posts
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Posted 15 January 2018 - 09:46 AM

Buna dimineata si sa aveti o saptamana buna si....super profitabila !

Ce mai stiti, platim sau nu platim...prostiile guvernului ? S-a mai modificat ceva legat de dividende ?



#32 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 15 January 2018 - 11:12 AM

Pai sigur ca platim ... doar nu crezi ca le pasa ca platesti de 2 ori pentru acelasi venit ??? :angry2:

Cat despre incetare prin cesiune sau inchidere, nu stiu cum se va face. O problema este ca activitatea s-a "inchis" in anul anterior , nu in anul curent si (teoretic) nu se depune inca un D600 decat in situatia in care activitatea inceteaza in cursul anului :))

Mai este o posibilitate: asa cum la PFA nu se mai depune D600 in situatia in care s-a inchis pfa-ul in 2017, putem prin extensie sa consideram ca s-a inchis activitatea in 2017 si nu-l punem la socoteala.

Altfel spus, activitatile inchise in 2017 nu se mai iau in calcul cand stabilesti venitul realizat anul anterior pentru calculul plafonului. Asta ar fi solutia dupa parerea mea, dar ramane de vazut daca si anaf-ul "gandeste" asa. Din experienta atator ani, stiu ca statul "preia" varianta cea mai dezavantajoasa pentru contribuabili (PF sau PJ).



#33 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 18 January 2018 - 04:43 PM

https://static.anaf....rasov/F_600.pdf

31 ianuarie 2018 inclusiv,
este termenul limită pentru depunerea formularului 600 „ Declarație privind venitul asupra căruia se datorează contribuția de asigurări sociale și cu privire la încadrarea veniturilor realizate în plafonul minim pentru stabilirea contribuției de asigurări sociale de sănătate"



#34 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 22 January 2018 - 02:48 PM

Bertina Gabriela Buna ziua.Va rog cu o informatie daca se poate.In codul fiscal se foloseste sintagma ''veniturile realizate in anul precedent'' la art 170 alin 3 din codul fiscal, se refera la veniturile incasate in anul 2017??Daca am dividende distribuite din anii anteriori dar neplatite in 2017 peste plafonul de 22.800 lei trebuie depusa D600?? Dar daca dividendele distribuite din anii anteriori sunt platite in 2017 si sunt peste plafon trebuie depusa D600??Va multumesc anticipat!

Agenția Națională de Administrare Fiscală Vă rugăm să aveţi în vedere răspunsurile formulate deja la această întrebare. Se vor lua în calcul sumele distribuite în anul 2017, nu cele încasate.
_______________________________________________

Alexandrina Bobos S-a obtinut venituri din dividende in 2017 peste 22800 lei. Persoana este in acelasi timp si angajat cu norma intreaga. Ce plateste in 2018 raportat la acest venit din dividende? Nu se stie daca in 2018 ii vor fii distribuite dividende deoarece nu are inca rezultatul contabil al societatii...?

Agenția Națională de Administrare Fiscală Pentru anul 2017, nu se datorează contribuţia de asigurări sociale de sănătate pentru venitul din dividendele ÎNCASATE în anul 2017, în situaţia în care persoana la care faceţi referire este şi salariat.
Pentru anul 2018, dacă persoana care obţine ven
ituri din salarii realizează şi venituri anuale din dividende cel puțin egale cu 12 salarii de bază minime brute pe țară, datorează contribuţia de asigurări sociale de sănătate şi pentru aceste din urmă venituri.




#35 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 posts

Posted 22 January 2018 - 03:06 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 22 January 2018 - 02:48 PM, a spus:

Agenția Națională de Administrare Fiscală Vă rugăm să aveţi în vedere răspunsurile formulate deja la această întrebare. Se vor lua în calcul sumele distribuite în anul 2017, nu cele încasate.
Deci, daca nu eram suficient de siderati: se poate plati CASS de doua ori (prima data ca nu datorezi pt 2017, a doua oara ca estimezi pt 2018, desi poate n-o sa incasezi) - ghici! chiar daca N-AI INCASAT deloc, niciodata, banii!!!

Eu cred ca cei care au facut legile astea nu-s idioti, sunt geniali!! Si-au facut datoria - fata de tara si partid - cu varf si indesat!



#36 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 22 January 2018 - 03:17 PM

Absolut ! E facuta cu buna stiinta / intentionat !! :angry2:

A zis o dna (pers. particulara) la sesiunea online din 3 ian. sau cea din 20 dec. ca are informatii certe ca se vor lua in calcul dividendele distribuite - NU cele incasate, ca sa aiba baza de raportare/ verificare cu D205 !! - daca poti sa crezi asa motiv. Parca am mai comentat eu asta p-aici ...



#37 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 posts

Posted 22 January 2018 - 03:33 PM

AGA n-o sa mai distribuie dividendele decat fix inaintea platii!



#38 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 22 January 2018 - 03:43 PM

Asta trebuie solicitat/ stabilit f clar, doar ca pt anul asta e deja tarziu, teapa a fost luata ! :angry2:
Cea mai rea situatie e pt cei care nu sunt si salariati fiindca ei au de platit CASS si pt 2017 (la regularizarea din 2018) si pt 2018 (plati anticipate NEreturnabile), chiar daca in 2018 nu mai primesc dividende.



#39 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 posts

Posted 22 January 2018 - 04:32 PM

Fresh news!
http://www.capital.r...eliminarea.html

Ce parere aveti? E doar o amagire?



#40 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 22 January 2018 - 05:26 PM

Nu ne ajuta cu mare lucru, contributiile tot le vom plati !! e vb doar de declaratie in sine, nu si de anularea contributiilor.
Vor aparea pbl pt cei care nu au asigurare si opteaza pt plata ei, mai ales la cea pt sanatate. Ei vor trebui sa se duca la casele de sanatate sa incheie contracte ... mai mare daraua !






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL