Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA cursuri formare profesionala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

TVA cursuri formare profesionala

tva cursuri formare profesionala
10 replies to this topic

#1 cesco608

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 19 January 2018 - 08:22 AM

O firma care organizeaza cursuri de formare profesionala acreditate de ministerul muncii conform Ordonanței Guvernului nr. 129/2000,este scutita de TVA?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 19 January 2018 - 11:12 AM

Da, activitatea este scutita de TVA, in conditiile de mai jos (vezi mai ales NM).

ART. 292 - Scutiri pentru anumite activități de interes general și scutiri pentru alte activități

(1) Următoarele operațiuni de interes general sunt scutite de taxă:
f) activitatea de învățământ prevăzută în Legea educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare, formarea profesională a adulților, precum și prestările de servicii și livrările de bunuri strâns legate de aceste activități, efectuate de instituțiile publice sau de alte entități autorizate. Scutirea se acordă în condițiile prevăzute în normele metodologice;

Norme metodologice
42. (1) Scutirea prevăzută la art. 292 alin. (1) lit. f) din Codul fiscal pentru formarea profesională a adulților se aplică de persoanele autorizate în acest scop conform Ordonanței Guvernului nr. 129/2000 privind formarea profesională a adulților, republicată, cu modificările și completările ulterioare, de persoanele autorizate pentru formarea profesională a personalului aeronautic civil navigant prevăzut de Legea nr. 223/2007 privind Statutul personalului aeronautic civil navigant profesionist din aviația civilă din România, cu modificările și completările ulterioare, precum și de Agenția Națională a Funcționarilor Publici pentru activitatea de perfecționare profesională. Sunt de asemenea scutite serviciile de formare profesională prestate de furnizorii de formare profesională în baza contractelor de parteneriat încheiate cu Institutul Național de Administrație.
(2) Scutirea prevăzută la art. 292 alin. (1) lit. f) din Codul fiscal nu se aplică pentru studiile sau cercetarea efectuate cu plată de școli, universități sau orice altă instituție de învățământ pentru alte persoane. În acest sens a fost pronunțată hotărârea Curții Europene de Justiție în Cazul C-287/00.
(3) Scutirea prevăzută la art. 292 alin. (1) lit. f) din Codul fiscal se aplică și pentru livrările de bunuri și prestările de servicii strâns legate de serviciile educaționale, precum vânzarea de manuale școlare, organizarea de conferințe legate de activitatea de învățământ, efectuate de instituțiile publice sau de alte entități autorizate pentru activitățile de învățământ sau pentru formarea profesională a adulților, prestarea de servicii de examinare în vederea obținerii accesului la serviciile educaționale sau de formare profesională a adulților.
(4) Scutirea prevăzută la art. 292 alin. (1) lit. f) din Codul fiscal nu este aplicabilă pentru achizițiile de bunuri sau servicii efectuate de instituțiile publice sau de alte entități autorizate pentru activitățile de învățământ sau pentru formare profesională a adulților, destinate activității scutite de taxă prevăzute la art. 292 alin. (1) lit. f) din Codul fiscal.

Cf. art. 19 alin. (1) din OG 129/2000, furnizarea serviciilor de formare profesionala se realizeaza de catre furnizorii autorizati in baza unor contracte de formare profesionala incheiate cu participantii la aceste programe.

ART. 319 - Facturarea
(7) Prin excepție de la alin. (6) lit. a) și d), persoana impozabilă nu are obligația emiterii de facturi pentru operațiunile scutite fără drept de deducere a taxei conform art. 292 alin. (1) și (2).

Norme metodologice
92. ..........
(2) Persoana impozabilă care efectuează o livrare de bunuri sau o prestare de servicii scutită fără drept de deducere a taxei, conform art. 292 alin. (1) și (2) din Codul fiscal, nu are obligația întocmirii unei facturi, operațiunile fiind consemnate în documente potrivit legislației contabile.




#3 cesco608

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 19 January 2018 - 11:38 AM

Atunci la cine se refera puncul (4)???
(4) Scutirea prevăzută la art. 292 alin. (1) lit. f) din Codul fiscal nu este aplicabilă pentru achizițiile de bunuri sau servicii efectuate de instituțiile publice sau de alte entități autorizate pentru activitățile de învățământ sau pentru formare profesională a adulților, destinate activității scutite de taxă prevăzute la art. 292 alin. (1) lit. f) din Codul fiscal.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 19 January 2018 - 01:15 PM

Sincer, nu stiu sigur si nici la asistenta contribuabil nu a stiu sa-mi explice dl cu care am vb ( recunoscut cinstit omu' si am apreciat ca nu m-a aburit). M-a sfatuit sa solicit informatia prin formularul de contact al ANAF, ceea ce te sfatuiesc si eu.

Am cautat si pe net informatii priv. acest aspect, insa nu am gasit nimic f aplicat pana acum.

Judecand la logica simpla, ce ar putea sa insemne ? Ca esti scutita cu drept de deducere dar ca scutirea fara drept de deducere nu se aplica la achizitii. :blink:

http://infotva.manag...ucere-3816.html
Sintagma "scutit cu drept de deducere" naste destul de multe controverse si este oarecum dificil de explicat cum functioneaza exact. In urma numeroaselor intrebari pe acest subiect iata o succinta explicatie.

Operatiunile din sfera TVA se clasifica in:

a) operatiuni taxabile, pentru care se aplica cotele de TVA prevazute la art. 291 din Codul fiscal si se colecteaza TVA;
b) operatiuni scutite de TVA cu drept de deducere, pentru care nu se datoreaza TVA, dar este permisa deducerea taxei datorate sau achitate pentru achizitii. Aceste operatiuni sunt prevazute la art. 294-296 din Codul fiscal;
c) operatiuni scutitie de TVA fara drept de deducere, pentru care nu se datoreaza taxa si nu este permisa deducerea taxei datorate sau achitate pentru achizitii. Aceste operatiuni sunt prevazute la art. 292 din Codul fiscal;
d) importuri si achizitii intracomunitare, scutite de taxa, conform art. 293 din Codul fiscal;

1. O persoana care realizeaza exclusiv operatiuni scutite fara drept de deducere de la lit. c) nu trabuie sa se inregistreze in scopuri de TVA si nu are obligatia sa emita facturi pentru aceste operatiuni.
.....
4. O persoana care realizeaza atat operatiuni cu drept de deducere (taxabile si/sau scutite cu drept de deducere), cat si operatiuni fara drept de deducere (scutite fara drept de deducere si operatiuni care nu sunt in sfera TVA) este denumita persoana cu regim mixt, care are obligatia sa se inregistreze in scopuri de TVA dupa depasirea plafonului de aplicare a regimului special de scutire pentru intreprinderi mici.

Pana la inregistrare in scopuri de TVA facturile se emit (fara TVA) pentru operatiunile cu drept de deducere si optional pentru operatiuni scutite fara drept de deducere, nu se intocmeste si nu se depune decont de TVA, deoarece pana la inregistrare nu se beneficiaza de deducerea TVA aferente achizitiilor destinate realizarii operatiunilor cu drept de deducere.


Aceste persoane se pot inregistra in scopuri de TVA optional pentru a beneficia de exercitarea dreptului de deducere a taxei aferente achizitiilor destinate realizarii operatiunilor cu drept de deducere. TVA aferenta achizitiilor destinate realizarii operatiunilor fara drept de deducere nu se deduce nici dupa inregistrare in scopuri de TVA. Dupa inregistrare in scopuri de TVA facturile emise pentru operatiunile taxabile cuprind TVA.

Poti sa citesti tot materialul de acolo, eu nu am gasit sa se potriveasca decat faptul ca ai putea avea regim mixt, dar totusi mi se prea mult ... cam fortat.



#5 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 posts

Posted 19 January 2018 - 06:55 PM

Prevederile de la pct. 41, alin. 4 din Norme clarifica in opinia mea faptul ca scutirea pentru operatiunile de invatamant se aplica strict pentru serviciile prestate (pentru iesiri). Adica, daca eu entitate prestatoare autorizata organizez cursuri intr-o sala de clasa pentru care platesc energia electrica(primesc factura cu TVA) in pretul meu final catre beneficiari(elevi) va fi inclus un TVA(cel al energiei electrice).
Pentru mine prestator acel TVA va reprezenta un cost si nu voi avea dreptul sa solicit restituirea lui de la buget cu toate ca-l voi achita furnizorului de energie electrica. Deci eu nu am o scutire universala practic, ci o scutire la plusul meu de valoare, la fel ca sa spunem regimul special pentru intreprinderile mici care platesc TVA furnizorilor dar nu-l colecteaza la iesiri.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 19 January 2018 - 07:06 PM

Neplatitorii de TVA fara drept de deducere, oricum nu au dreptul sa deduca TVA-ul de pe facturille de achizitie. Deci, ce rost mai are acel pct 4) care sa imi spuna inca o data ca nu pot deduce TVA de la achizitiile facute in scopul activitatii scutite fara drept de deducere (ca il includ in costuri) cand stiam deja din art. anterioare? Eu asta nu pricep, si nici @cesco608 nu intelege ...

Multumim f mult pt pct de vedere !! :wub: Tu esti "tare" pe TVA, eu iti pretuiesc mult raspunsurile ! :smile:



#7 cesco608

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 19 January 2018 - 10:49 PM

Va multumesc pentru raspunsuri si timpul acordat!!
Intrun final nu se intelege prea multe... :blink2:
Idea este ca noi suntem autorizati dupa O.G. 129/2000 sa organizam cursuri de formare profesionala a adultilor,dar in viziunea contabilei noastre nu suntem scutiti de TVA! :blink:
Am intrebat si alte scoli ca si a noastra si sunt toti scutiti!



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 20 January 2018 - 11:38 AM

Sunteti scutiti fara drept de deducere, asta-i f clar. Am dat si baza legala. Aici nu e nimic de discutat. singura neclaritate a aparut la NM, acel pct. 4), dar sustin regula ca nu va puteti deduce TVA la achitiile facute pt activ. scutita fara drept de deducere. Contabila ar trebui sa-si justifice punctul de vedere, o zic cu tot respectul sincer. Poate se bazeaza pe ceva, insa fara argumente nu avem baza de discutie.

Cel mai bine e sa faci adresa catre ANAF, asa cum m-a sfatuit dl. de la asistenta contribuabil.
Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult, eu nu am pe cine sa intreb personal, dnele pe care le stiu la Adm. Fin. habar n-au de legislatia fiscala obisnuita (m-au dezamagit de multe ori, nu stiu de decat feliuta lor de la servicu, daramite de fineturi din astea), iar singura mea prietena care m-ar putea sfatui (ar putea sti bine) abia a iesit ieri din spital, draga de ea, si nu am mai insistat la telefon fiindca mi-a fost efectiv rusine sa o solicit cu contabilitatile mele cand e preocupata de altele atat de serioase pt ea. Mi s-a parut o chestiune de respect, de compasiune, de drag pana la urma ... si chiar n-am putut ! :sad:

O sa revin daca primesc o interpretare pe care sa ne putem baza. Pana atunci, poate ne mai ajuta cineva de pe forum, poate intreaba printre cunostinte bine pregatite in fiscalitate, apoi ne spune ce a aflat.



#9 magdan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 posts

Posted 22 January 2018 - 03:07 PM

Si eu sutin: activitatea este scutita de TVA, fara drept de deducere pentru achizitiile facute in scopul desfasurarii acestei activitati. Baza legala este foarte bine detaliata de Otilia.

Eu am urmatorul aspect: firma platitoare de TVA, presteaza servicii, si anume diverse cursuri ( nu sunt autorizate cnf OG 129/2000)
Cum factureaza unei firme nonUE ( Ucraina), pentru participantii la cursurile din diverse locatii din Romania: cu TVA/ fara?, in lei / valuta?
multumesc



#10 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 posts

Posted 23 January 2018 - 07:21 PM

Locul prestarii pentru servicii ce presupun acordarea accesului la evenimente educationale se stabileste conform art. 278 alin. 6 lit b (exceptie de la regula generala B2B) si este acolo unde evenimentul se desfasoara efectiv (RO inteleg). Daca nu sunt incidente scutiri (si inteleg ca nu sunt indeplinite conditiile pentru scutire) atunci se factureaza cu TVA. Modul de intocmire a facturii este detaliat la art. 319 Cod fiscal.



#11 magdan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 posts

Posted 26 January 2018 - 03:49 PM

Multumesc prepeleac. Asa am gasit si eu baza legala si confirmarea din partea ta ma ajuta sa-mi sustin pdv.






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL