Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Modificari la concedii medicale 2018 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

Modificari la concedii medicale 2018

concedii medicale 2018 cm sarcina si lahuzie2018
58 replies to this topic

#41 Mirceaxx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 06 March 2018 - 08:29 AM

Certificatele medicale in continuare, daca au certificatul initial in perioada specificata de OUG 8, pot avea CAS-ul calculat conform algoritmului din OUG8 pe o perioada nedefinita...

mircea



#42 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 March 2018 - 09:36 AM

Pana in iulie vor avea plafonare marea majoritate (mai putin contractele cu 2 ore de ex.).
Dupa iulie vor fi si cu plafonare si fara, pana se termina continuarile.




#43 Mirceaxx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 06 March 2018 - 11:52 AM

Va rog, cum vedeti urmatoarea problema:

In oug 8, datele de aplicare sunt specificate in raport cu data acordarii CM. Dar un CM are data acordarii, data inceperii si data sfarsitului concediului medical. Intrucat in cazul internarii in spital, data acordarii si data inceperii concediului pot fi diferite nu credeti ca OUG se refera la data inceperii CM?

mircea



#44 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 March 2018 - 11:24 PM

Da, am oservat si eu asta, dar am considerat ca trebuie sa iau in calcul data inceperii (ca si tine).



#45 Mirceaxx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 07 March 2018 - 05:11 AM

multumesc!



#46 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 08 March 2018 - 09:58 AM

Vezi postareaMirceaxx, la 05 March 2018 - 05:45 PM, a spus:

Oare mai este posibil sa folosim varianta noua de calcul a CAS conform OUG 8 pentru medicale in afara contractelor cu timp partal de munca?

mircea

De unde vine partea cu "timp partial", eu cel putin nu am vazut in OUG8 (mi-o fi scapat ceva). Sau este datorita ca se considera ca CAS din indemnizatie e mai mic decat cel din dec.2017 la cei cu timp partial (ceea ce poate fi dar nu neaparat adevarat)

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 08 March 2018 - 09:59 AM




#47 ledzepp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 08 March 2018 - 02:59 PM

Am refacut statele de plata pt luna ianuarie, am recalculat contributia CAS pt cei cu concedii medicale. Oare de ce nu avem varianta noua la D112 pt a trimite rectificativa!? :rolleyes:



#48 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 March 2018 - 06:27 PM

Buna intrebare, dar n-ai pus-o unde trebuie :laugh:
Cred ca era mai potrivit sa o pui undeva pe la anaf/finante ...

PS: Pai daca scot repede declaratia si trimiti D112 finala, poti sa ceri si rambusarea de la CASS si nu le pica bine ... mai intarzie si ei putintel, ca e foame mare!



#49 ledzepp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 09 March 2018 - 08:20 AM

Pot sa cer eu rambursarea, CNAS intarzie, oricum, luni bune cu restituirea sumelor :mad:



#50 Mirceaxx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 09 March 2018 - 11:40 AM

Vezi postareaDinu George, la 08 March 2018 - 09:58 AM, a spus:

De unde vine partea cu "timp partial", eu cel putin nu am vazut in OUG8 (mi-o fi scapat ceva). Sau este datorita ca se considera ca CAS din indemnizatie e mai mic decat cel din dec.2017 la cei cu timp partial (ceea ce poate fi dar nu neaparat adevarat)

Am incercat numai sa vad in ce caz s-ar mai putea utiliza formula cu suma indemnizatiilor pentru concedii medicale
la calculul contributiei de asigurari sociale. Aceasta suma ar trebui sa fie foarte mica pentru a fi mai mica contributia rezultata
prin aplicarea formulei introduse de OUG8 si nu cred ca se mai poate aplica in cazul contractelor cu timp intreg de munca.
Nu este specificat in acte normative ci doar un rezultat al lor.
mircea



#51 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 March 2018 - 01:24 PM

Exista si alte tipuri de "asimilati" care n-au CIM, deci nu se supun codului muncii si nici minimului.
Acestia sunt in marea majoritate asigurati (o exceptie ar fi cenzorii), asa ca pot avea CM.

La acestia indemnizatia poate fi in cazuri extreme sub 460 (parca).

Un alt exemplu este cel al membrilor cooperativelor de productie, care au conventii de lucru, nu au contracte de munca. Veniturile sunt asimilate salariilor, dar daca nu produc nimic, nu au venituri, chiar daca au fost toata luna la munca!



#52 paulap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2018 - 10:12 PM

Buna ziua,iata ca de ce mi-a fost frica nu am scapat!

am completat D112 versiunea din 27.02.2018 si . . am um CM!
nu mi-a pus CASS, dar la CAS am probleme:
am putut sa pun baza "de mana" pentru CAS (cf, OUG8 si OUG158) 35%*3131/20 zile lucratoare*9 zile prestatii CM si s-a validat declaratia, dar recipisa cu ERORI imi spune ca trebuie sa bun baza CAS = total prestatii.
astfel salariatul, desi are CM 100% si este vai de capul lui iese in paguba serioasa.
a mai incercat cineva sa depuna asa ceva?
nu am prea gasit nicieri instructiuni de completare.
cred ca trebuie sa mai astept cateva zile poate mai apare ceva.

luni bune??
este mai bine sa spuneti ani buni.



#53 ledzepp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 12 March 2018 - 08:31 AM

Ce spuneam si eu mai sus... Inca nu avem versiune noua pt D112 (cf oug8/2018).
Eu, pt luna ianuarie, am refacut de doua ori statele de plata si inca astept confirmarea D112 :unsure:



#54 ledzepp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 13 March 2018 - 10:16 AM

A aparut varianta noua D112 !

:angry: dar eroarea ramane:E: asigurat: B3_7calculat conform regulii (baza indemnizatii bo) si nu
1096 (pt o luna de CM)



#55 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 14 March 2018 - 04:40 PM

B3_7 este baza CAS.
Din pacate cei cu D112 au gandit astfel:
-baza pentru CAS este indemnizatia aferenta CM
-CAS angajat insa este calculat diferit. Se compara pensia calculata la indemnizatie cu 25% (varianta initiala 2018) cu pensia calculata conform decembrie 2017 (35% x 3131 x10,5% x nr.zile CM/nr.zile lucr.luna), si se foloseste suma mai mica.

Este ciudat deorece baza nu va corespunde (decat foarte rar) cu CAS-ul calculat.



#56 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 March 2018 - 12:31 PM

Nu 112 este gandit aiurea ci ordonanta.

Daca te uiti in textul legii ai sa vezi ca se plafoneaza SUMA CAS, nu baza de calcul.
Chestia este ca nu mi se pare corect ca eu sa platesc 750 la 3000 baza si sa am acelasi punctaj ca cel in CM care plateste 115 la aceeasi baza.

(1) Începând cu obligațiile declarative aferente lunii ianuarie 2018, în situația în care din aplicarea dispozițiilor art. 139 alin. (1) lit. o), art. 143 alin. (4) și art. 144 din Legea nr 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, rezultă un cuantum al contribuției de asigurări sociale calculate mai mare decât nivelul aferent sumei reprezentând 10,5% aplicat la 35% din 3.131 lei, corespunzătoare numărului zilelor lucrătoare din concediul medical, în cazul persoanelor care în intervalul 1 ianuarie 2018 - 30 iunie 2018 inclusiv se află sau intră în concediu medical prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a) și b) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare, cuantumul contribuției de asigurări sociale datorate nu poate fi mai mare decât acest nivel, pe întreaga perioadă cuprinsă în certificatele de concediu medical inițiale acordate oricând în perioada 1 ianuarie 2018 - 30 iunie 2018 inclusiv, precum și pe întreaga perioadă cuprinsă în certificatele de concediu medical acordate în continuarea concediilor medicale inițiale acordate oricând în perioada anterioară datei de 1 iulie 2018.



#57 paulap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2018 - 05:26 AM

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati sa inteleg ce reprezinta limita de 115 ron despre care am auzit.



#58 paulap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2018 - 05:45 AM

m-am lamurit ce este suma de 115 ron :
10.5%*3131*35% = 115 ron
acesta este plafonul pentru CAS pentru o luna intreaga de CM



#59 ledzepp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 18 June 2018 - 08:49 AM

Va rog frumos :smile: s-a schimbat calculul pt contrib de sanatate, la cei in concediu medical? Adica nu mai e 10% pt venitul din perioada lucrata? Am atentionari d112; se calculeaza la 1900?

...se calculeaza la 1900 si pt cei cu venituri mai mici dar si pt cei cu venituri mai mari !? In schimb, atentionare am doar pt cei <1900 . Adica pt cei >1900 ,unde am retinut contrib de sanatate mai mare sunt acceptati asa?!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL