Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Restituire taxa locala platita in exces (salubrizare, mai precis) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Restituire taxa locala platita in exces (salubrizare, mai precis)

restituire recuperare taxa achitata in exces plata in plus taxa locala salubrizare
3 replies to this topic

#1 valeriu.iftode

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 24 January 2018 - 06:40 PM

Buna ziua,

Nu reusesc sa gasesc legislatia aferenta si sa imi raspund la urmatoarea problema: Am omis sa rectific la timp faptul ca un membru de familie nu mai locuieste in apartamentul meu. A trecut deci o perioada in care am platit o taxa locala (taxa de salubrizare, mai precis) si pentru acest membru absent.
De unde as putea sa inteleg cum mi s-ar putea restitui sumele platite in plus? Dupa cum observati, inca nu stiu clar termenii corecti si cadrul potrivit acestei probleme (este legislativ? este fiscal? unde se reglementeaza restituirile de taxe locale calculate necorespunzator?)

O procedura care pare sa se apropie de problema mea ar fi asta: Procedura de restituire a sumelor reprezentând taxe sau alte venituri ale bugetului de stat, plătite în plus sau necuvenit și pentru care nu există obligația de declarare (OMFP nr. 528/2015). Cu diferenta ca eu platesc o taxa locala (salubrizare), deci pentru bugetul local (nu cel de stat) si pentru care EXISTA obligatie de declarare, cred eu ...

Multumesc.



#2 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 posts
  • Gender:Male

Posted 25 January 2018 - 09:34 PM

Eu nu cred ca aceea este o taxa ci un tarif, asadar nu cred ca poate fi rectificata.




#3 valeriu.iftode

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 29 January 2018 - 12:54 PM

Vezi postareatrikule, la 25 January 2018 - 09:34 PM, a spus:

Eu nu cred ca aceea este o taxa ci un tarif, asadar nu cred ca poate fi rectificata.


Multumesc pentru raspuns.

Se numeste "taxa de salubrizare".
Imi suna mai logic ca taxa locala pentru serviciile de salubrizare administrate de catre primarie.
Tarif ar fi daca as avea eu un contract incheiat cu o firma particulara de salubrizare.
Mi se pare ca diferenta taxa-tarif implica diferenta "de stat" - "privat".



#4 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 posts
  • Gender:Male

Posted 29 January 2018 - 01:46 PM

Fara sa spun ca am dreptate, cred ca taxa se varsa in bugetul de stat iar tariful in bugetul firme (orice regim juridic are ea)






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL