Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plata contributii PFA radiat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Plata contributii PFA radiat

pfa pfa radiat cass anaf
1 reply to this topic

#1

  • Guests

Posted 24 January 2018 - 07:59 PM

Buna ziua,
am o problema (imi cer scuze din start pentru text lung :( ) :

- Am inchis (radiat) PFA-ul meu in 22 februarie 2016
- Am fost la ANAF S1 in martie 2016 (ghiseu 13). Am depus decl. 200 si 220 "pe zero" si am scris in declaratii ca e activitatea este incetata.
- Am intrebat (ghiseu 14) daca mai trebuie sa fac ceva. Mi-au spus ca mai am de plata regularizari - 2.911 si CAS - 766 (reprezentand pentru primul trimestru 2016 ca e inchis PFA in anul curent financiar). Le-am platit la casa.
- Am intrebat (ghiseu 14) daca mai trebuie sa fac ceva. Mi s-a raspuns ca nu, ca e acum inchis, doar ca probabil trebuie sa vin anul viitor (cand sa inchide anul financiar) si sa vad ca e totul ok, dar nu ar trebui sa fie probleme.
- Am mers in noiembrie 2017 (ghiseu 14) mi s-a spus ca mai am de plata vreo 2900+ lei pentru CAS, pentru lunile care urmeaza dupa ce am inchis PFA (adica tot anul 2016 si 2017). Am intrebat cum de este posibil sa ceara bani pe ceva ce e inchis, radiat, ca mi s-a zis ca nu mai am nimic de facut. Mi-a zis doamna de ghiseu ca e o greseala, sa scriu o cerere si se rezolva. Am scris cerere (nr 91425), am depus la registratura (ghiseu 5 cred).
- A trecut o luna de zile. Nu am primit niciun raspuns (tel / adresa / email)
- Am transmis (in decembrie) email la ANAF, cerand sa verifice starea cererii. Nu am primit niciun raspuns (tel / email / adresa).
- Am mers astazi 23 Ianuarie 2018, sa verific, (ghiseu 14) doamna a fost foarte suparata pe mine si colega ei a zis ca nu e "bon eliberat de ANAF" - bonul de la registratura. Si ca nu as fi depus decl. 601, si ei au continuat sa adune banii / datorie (pe ceva ce nu mai exista? si cand mi s-a spus data trecuta ca e ok?). A spus ca o sa ma contacteze, o sa verifice ea starea cererii si ce se intampla.

Cum sa fac sa rezolv aceasta nedreptate?
Cei de la ANAF sunt complet ignoranti si banuiesc ca tergiversand raspunsul acum m-au bagat si in nou an financiar (2018) deci s-a marit si acea asa zisa "datorie".

Ce pot face acum? Ca sa nu platesc acea datorie sau sa platesc cat mai putin?
O audienta la cineva de la ANAF ar rezolva cumva? Incerc sa ajung la audienta la cineva, dar acele 30 de zile "de raspuns" nu prea imi dau sperante. Chiar nu se pot anula acele asa zile "datorii" ? Din moment ce era radiat PFA-ul din 2016?

Va multumesc enorm de mult...



#2

  • Guests

Posted 25 January 2018 - 10:41 AM

UPDATE : Am fost si am depus declaratia 601 (ghiseu 13) si dupa la registratura (ghiseu 6).
Astazi au fost foarte amabile doamnele de acolo si m-au ajutat si sfatuit ce si cum sa fac (mi-am schimbat si parerea despre lucratorii de la stat, tot respectul). Se vor scadea acele datorii (la CAS - pensii) dupa procesarea declaratiei. Probabil o sa merg in 2-3 saptamani sa verific daca e totul ok si ce trebuie sa mai fac.

Intrebare :
- Dupa ce termin totul imi da cineva un certificat / hartie (de la ANAF) ca e totul incheiat? Ca PFA nu mai are nimic cu cei de acolo ?

Multumesc,







Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL