Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D112 - topic 2018 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


D112 - topic 2018


87 replies to this topic

#81 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 06 September 2018 - 08:15 AM

Cum este corect sa completam in D112 Baza CAS respectiv Baza CASS in urmatorul caz: angajat cu 4 ore cu un brut de 1000 lei si plateste contributii la nivelul salarului minim (neexceptat). Exista doua variante:
1. Baza CAS=1000
CAS=475
Baza CASS=1000
CASS=190

2. Baza CAS=1900
CAS=475
Baza CASS=1900
CASS=190

Decaratia accepta ambele variante ca fiind corecte.
Daca ne gandim strict dupa denumire corect ar fi varianta 2. Daca ne gandim ca si brut real corect ar fi varianta 1.
(La Baza CAM si la date pentru impozit evident ca este brutul realizat 1000).



#82 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 06 September 2018 - 08:28 AM

Recitind OMFP_1931_1615_598/2018 parca varianta 2 ar fi cea corecta la pct 8 si varianta 1 la punctul 9 ?

"Rândul 8 "Bază contribuție de asigurări sociale" - se înscrie câștigul brut realizat de asigurat, în
vederea calculării contribuțiilor de asigurări sociale. Nu se includ indemnizațiile de asigurări
sociale, precum și totalul veniturilor alese în cazul persoanelor care realizează venituri din drepturi
de proprietate intelectuală sau în baza unor contracte de activitate sportivă.
- Rândul 9 "Bază contribuție de asigurări sociale de sănătate" - se înscrie venitul bază de calcul
pentru contribuția de asigurări de sănătate datorată de asigurat și reținută de angajator, potrivit
legii."




#83 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 September 2018 - 09:06 AM

Baza CAS este 1000 totdeauna, conform CF, adica vanitul realizat.
Suma CAS (contributia) este majorata la 475 , conform aceluiasi CF.

Daca cititi CF, o sa vedeti ca nu baza de calcul se majoreaja, ci CONTRIBUTIA calculata!!

CF:
Art.146
...
(51) Contribuția de asigurări sociale datorată de către persoanele fizice care obțin venituri din salarii sau asimilate salariilor, în baza unui contract individual de muncă cu normă întreagă sau cu timp parțial, calculată potrivit alin. (5), nu poate fi mai mică decât nivelul contribuției de asigurări sociale calculate prin aplicarea cotei prevăzute la art. 138 lit. a) asupra salariului de bază minim brut pe țară în vigoare în luna pentru care se datorează contribuția de asigurări sociale, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din lună în care contractul a fost activ.



#84 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 10 September 2018 - 08:10 AM

Mersi. Asa am facut si eu doar ca logic nu este .(baza de calcul pentru ceva presupune ca acel ceva se calculeaza dupa acea baza ca de aceea ii spune baza, altfel ii putea zice castig sau brut sau oricum altfel dar nu baza :wacko: )



#85 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 September 2018 - 01:15 PM

Aici ai dreptate ... este venit asigurat de fapt, nu este baza la care se aplica procentul :))



#86 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 17 October 2018 - 02:44 PM

In D112 din 15.10.2018 a fost facuta o modificare: pana acum (august inclusiv) in cazul angajatului care are venituri din salariu si bonus pentru o luna anterioara se faceau doua inregistrari in sectiunea A / E3 (venituri din perioada si venituri din alta perioada).

In noua versiune apare (la acest salariat) eroarea;
"ASIGURAT 1:
EROARE ! Ati completat diferit perechea (sectiune+tip asigurat) in sectiunile A/B/C (A1,) fata de sectiunile E3 (A1,A1,) !"

Cum se rezolva aceasta eroare?



#87 adichirla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 18 October 2018 - 09:18 AM

Buna,

In declaratia 112, exista mentiunea exceptat plata CAS Si CASS la salar minim. Eu am calculat contributiile la venitul brut 1900, iar la rubrica date identificare asigurat a ramas bifat exceptat, fiind setata implicit in pdf. Declaratia s-a validat. Trebuia sa aleg neexceptat, avand in vedere ca venitul brut e 1900?
Va multumesc.



#88 TinaS.

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 25 November 2018 - 09:41 AM

Buna ziua,

In luna octombrie am avut contracte pe drepturi de autor (actori),acestia sunt fie pensionari, fie salariati, in momentul cand am depus 112 am primit eroarea : calcul eronat CAS, pentru categoria de venit respectiva. Nu mai inteleg nimic, observ in declaratie ca persoanele care obtin venituri din drepturi de autor nu apar exceptate de la plata CAS, desi legea spune ca sunt exceptate! in plus daca introduc venitul la rubrica aferenta imi calculeaza CAS la tot venitul, nu plafonat, cum stiam eu la 12*1900.
Mentionez ca declaratia este cel mai recent model aparut pe siteul ANAF.
E cumva o greseala in D112 sau s-a schimbat ceva in legislatie? Multumesc mult






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL