Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Eroare bilant impozit pe profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


Eroare bilant impozit pe profit


5 replies to this topic

#1 IoanaTR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Posted 11 February 2018 - 07:48 PM

Buna,
La iunie 2016 am avut 1228 lei impozit pe profit, declarat si paltit. Pana la sarsitul anului am avut pierdere si am facut declaratia 101 cu 1228 lei de recuperat. Totusi nu am mai tinut cont de asta si am uitat sa inregistrez 691=4411 -1228. Ca urmare la bilant am declarat 1228 lei la impozit pe profit. Cum pot repara? Multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 12 February 2018 - 12:20 PM

Pt 2016 nu mai ai ce-i face, dar poti regla in 2017 (1174 = 4411 cu - 1.228 lei, banuiesc ca nu mai esti platitoare de impozit pe profit in 2017) si astfel ajungi la situatia corecta odata cu bilantul la 31.12.2017.
Lasa D101 asa cum este la 2016, fiindca-i corecta !

Nu-ti face griji, suma e mica si nu te amendeaza nimeni pt asta. :smile: Legea a prevazut asemenea erori si posibilitatea de a fi corectate fara consecinte neplacute.




#3 IoanaTR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Posted 12 February 2018 - 01:45 PM

Multumesc!
Am primit o notificare care imi cere sa rectific sau daca nu se impune, sa fac o adresa la registratura. Credeti ca e mai bine sa fac o adresa unde sa explic cele intamplate si cum voi remedia? cu 1174 = 4411 cu - 1.228 lei?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 12 February 2018 - 01:50 PM

Ce sa rectifici, Ioana ? D101 ? Ca "vorbesti" pe scurt si trebuie sa intuiesc ce vrei sa spui ...

Bilantul nu se poate rectifica pt erorile contabile.
Cf ORDIN Nr. 450/2016 din 31 martie 2016 pentru aprobarea Procedurii de corectare a erorilor cuprinse în situaţiile financiare anuale şi raportările contabile anuale depuse de operatorii economici şi persoanele juridice fără scop patrimonial,
Se pot corecta in bilant :
3. În înţelesul prezentei proceduri, erorile constatate pot fi determinate de completarea eronată a:
a) denumirii entităţii raportoare;
b) activităţii CAEN (denumire clasă CAEN şi/sau cod CAEN);
c) formei de proprietate;
d) numărului de salariaţi şi/sau a altor indicatori raportaţi prin formularul "Date informative".

4. Constituie, de asemenea, obiectul corectării şi situaţiile determinate de următoarele tipuri de erori:
a) transmiterea electronică de situaţii financiare anuale/raportări contabile anuale în loc de declaraţie de inactivitate, precum şi transmiterea electronică a declaraţiei de inactivitate în loc de situaţii financiare anuale/raportări contabile anuale;
b) transmiterea electronică de situaţii financiare anuale/raportări contabile anuale folosind un format de raportare cuprins în programul de asistenţă, diferit de cel corespunzător tipului de entitate sau netransmiterea electronică a tuturor documentelor prevăzute de lege (raportul administratorilor, declaraţia pe propria răspundere, raportul auditorului statutar etc.).

5. Erorile contabile, aşa cum sunt definite la pct. 66 din Reglementările contabile privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate, aprobate prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 1.802/2014, cu modificările şi completările ulterioare, respectiv la pct. 55 din Reglementările contabile pentru persoanele juridice fără scop patrimonial, aprobate prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 1.969/2007, cu modificările ulterioare, se corectează potrivit reglementărilor respective.

OMFP 1802/2014,
67. ‐ (1) Corectarea erorilor aferente exercițiului financiar curent se efectuează pe seama contului de profit şi pierdere.
(2) Corectarea erorilor semnificative aferente exercițiilor financiare precedente se efectuează pe seama rezultatului reportat (contul 1174 "Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile").
(3) Erorile nesemnificative aferente exercițiilor financiare precedente se corectează, de asemenea, pe seama rezultatului reportat. Totuşi, potrivit politicilor contabile aprobate, erorile nesemnificative pot fi corectate pe seama contului de profit şi pierdere.
(4) Erorile nesemnificative sunt cele de natură să nu influențeze informațiile financiar‐contabile.
Se consideră că o eroare este semnificativă dacă aceasta ar putea influența deciziile economice ale utilizatorilor, luate pe baza situațiilor financiare anuale. Analizarea dacă o eroare este semnificativă sau nu se efectuează în context, având în vedere natura sau valoarea individuală ori cumulată a elementelor.
68. (1) Corectarea erorilor aferente exercițiilor financiare precedente nu determină modificarea situațiilor financiare ale acelor exerciții.
(2) În cazul erorilor aferente exercițiilor financiare precedente, corectarea acestora nu presupune ajustarea informațiilor comparative prezentate în situațiile financiare. Informații comparative referitoare la poziția financiară şi performanța financiară, respectiv modificarea poziției financiare, sunt prezentate în notele explicative.
(3) În notele explicative la situațiile financiare trebuie prezentate informații cu privire la natura erorilor constatate şi perioadele afectate de acestea.
___________________________________________________________

Deci, daca in firma nu ai politici contabile aprobate prin care sa se stabileasca faptul ca erorile contabile nesemnificative, in sensul OMFP 1802/2014, se corecteaza pe seama contului de profit si pierdere curent, atunci corectezi numai prin ct. 1174. :smile:
Prin urmare, sfatul meu este sa depui o adresa la registratura prin care sa explici situatia si faptul ca vei prezenta in notele explicative ale sit. fin. pe 2017, erorile constatate.



#5 IoanaTR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Posted 12 February 2018 - 04:17 PM

Va foarte multumesc! Mi-ati raspuns si la intrebarile pe care ar fi urmat sa le pun! :wink:



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 13 February 2018 - 10:33 AM

Cu drag si alta data ! :smile:





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL