Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bon combustibil si alte bonuri cu valori sub 100 de lei - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Bon combustibil si alte bonuri cu valori sub 100 de lei

1 reply to this topic

#1 REDAN

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 February 2018 - 10:40 AM

Buna,

( daca nu am postat unde trebuie imi cer eu scuze ), orice bon adus in firma de catre administrator sau angajat cu valoare sub 100 de lei se inregistreaza asa ca si bon fiscal sau se mai face si delegatie ?

Cand se cumpara combustibil pentru masina de serviciu de catre administrator din banutii lui , cum isi recupereaza banii ?


Ms.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2018 - 12:10 PM

Dupa parerea mea,

pt deducerea cheltuielii :
- daca BF care nu are mentionat CUI-ul beneficiarului, nu indeplineste conditiile pt a fi document justificativ (cf. OMFP 2634/2015 si L82/1991), fiindca nu se poate dovedi ca operatiunea este realizata de catre societate. De aceea este necesar sa se intocmeasca NIR (pentru intrarea in gestiune a bunurilor achizitionate) sau alte documente, dupa caz : ordin de deplasare, decont cheltuieli, anexandu-se bonul fiscal. Aceste documente intocmite trebuie avizate de persoana care aproba efectuarea cheltuielilor, pt angajarea raspunderii aferente.
- cf art. 25 CF (1) Pentru determinarea rezultatului fiscal sunt considerate cheltuieli deductibile cheltuielile efectuate în scopul desfășurării activității economice, ................

Deci, pt BF achitate cu numerar sau cu cardul se va intocmi NIR (pentru receptionarea bunurilor), sau decont de cheltuieli (pt a se inregistra cheltuiala). Pt plata BF achitate cu numerar se va intocmi DP, iar plata BF achitate cu cardul se va inreg. pe baza extrasului de banca, la fiecare data inscrisa in extras.

pt deducerea tva :
Cf art. 299 CF si normelor de aplicare, la achizitiile de bunuri si servicii pe baza de bonuri fiscale, pentru exercitarea dreptului de deducere a TVA bonurile fiscale trebuie sa indeplineasca conditiile unei facturi simplificate (valoarea nu este mai mare de 100 euro), iar codul de inregistrare in scopuri de TVA al beneficiarului trebuie sa fie mentionat pe bonul fiscal cu ajutorul aparatului de marcat electronic fiscal.
______________________________________________________

Alte pareri, va rog ? :smile:



Vezi postareaREDAN, la 24 February 2018 - 10:40 AM, a spus:

Cand se cumpara combustibil pentru masina de serviciu de catre administrator din banutii lui , cum isi recupereaza banii ?

Dupa toate cele spune mai sus, gandeste-te cum si-ar putea recupera banii, e atat de usor ... :smile: nu te ajutam cu adevarat daca iti dam chiar si raspunsurile la intrebarile cele mai simple. Deja ai notiunile necesare. In plus, e aiurea sa stai la bunavointa altora pt chestiuni pe care le poti rezolva singur(a).







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL