Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul indemnizatie crestere copil 2018 pentru profesie liberala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Calcul indemnizatie crestere copil 2018 pentru profesie liberala

profesie liberala pfa ccc crestere copil indemnizatie crestere copil indemnizatie 2018 calcul indemnizatie
16 replies to this topic

#1 alexgr86

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 February 2018 - 03:14 PM

Buna ziua!
Sotia mea care desfasoara o profesie liberala este insarcinata si va naste in luna octombrie.
Pentru ultimele 3 luni din anul 2017 lucrurile sunt clare si inchise, insa pentru cele 9 luni din 2018 inainte de nastere nu ne sunt clare calculele, motiv pentru care va rog sa imi confirmati sau sa ma corectati.

Luam in calcul pentru lunile ianuarie - septembrie 2018 un venit mediu de 6000 lei pe luna si cheltuieli in vederea desfasurarii activitatii de 1000 lei pe luna.
De aici rezulta:
- CAS - 25% din salariul minim de 1900 lei = 475 lei (platibili indiferent de valoarea incasarilor);
- CASS - 10% din salariul minim de 1900 lei = 190 lei (platibili indiferent de valoarea incasarilor);
- Impozit - 10% din diferenta dintre incasari si cheltuielile deductibile (6000-1000-475-190 = 4335 Lei) = 433.5 Lei

Ramane din calculul de mai sus un venit net de 3901 Lei.
Presupunand ca si pe lunile octombrie - decembrie 2017 a avut un venit net aproximativ la fel, putem calcula de aici indemnizatia de crestere copil ca fiind 85% din 3901 lei = 3316 Lei.

Este corect rationamentul? Trebuie sa mai luam in considerare si alte aspecte?
Multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2018 - 04:27 PM

Dupa parerea mea, este corect. Ma bazez pe OUG nr. 82/2017 :

"ART. IV
Începând cu drepturile lunii ianuarie 2018, Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 830 din 10 decembrie 2010, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:

1. La articolul 2, alineatul (2) se modifică și va avea următorul cuprins:
"(2) Cuantumul indemnizației lunare prevăzute la alin. (1) este de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului. Cuantumul minim al indemnizației lunare nu poate fi mai mic decât suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință, iar cuantumul maxim al acesteia nu poate depăși valoarea de 8.500 lei."


Felicitari pt bebe ! :smile:




#3 alexgr86

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 February 2018 - 05:39 PM

Multumesc :)
Si din punctul meu de vedere calculul este corect, insa la cum e legea, aveam nevoie de o confirmare :). Cei de la ANAF au zis ca ei nu ma pot ajuta cu informatii, sa ma uit in lege :).



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2018 - 10:53 AM

Asa ti-au zis ?? Incredibil ! :angry2:
Cred ca persoana respectiva habar n-avea de speta si nici n-a vrut sa se documenteze. Mi se pare un abuz sa trimiti contribuabilul sa descalceasca singur legea !! De ce mai exista asistenta contribuabil ??

Oricum, te-ai uitat f bine ! Bravo tie ! :smile:
Asa arata legea acum ...



#5 livisor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 02 April 2018 - 06:49 PM

Ce schimbari aduce OUG 18 (dar si celelalte reglementari din ultimele luni anterioare Aprilie 2018) pentru calculul indemnizatiei de crestere a copilului pentru veniturile din DA? Mai ales in situatia in care mama de exemplu este si salariata, deci nu sunt nici ea si nici platitorul de venit obligati sa plateasca contributii sociale chiar daca depaseste plafonul de 12 salarii minim brute? Schimba cu ceva formula deja consacrata cu 85% din venitul net (adica dupa deducerea de 40%)?



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 April 2018 - 08:04 PM

Indemnizatia pt. crestere copil este un ajutor de stat, de fapt, platit din bugetul de stat, din impozite, nu din asigurarile de pensie/sanatate.

De aceea nu este casa de pensii/sanatate institutia platitoare ci o agentie a ministerului.

Asa ca nu are legatura cu plata asigurarilor ci cu plata impozitelor. Se aduna veniturile nete din activitatea depusa si asa se constituie baza de calcul.



#7 livisor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 03 April 2018 - 09:42 AM

Multumesc mult pentru lamuriri - uneori insa viata bate filmul

Am citit pe un grup de Facebook al proaspetelor mamici situatii de-a dreptul hilare in privinta modului de calcul al acestei indemnizatii atunci cand nu este vorba despre venituri din salarii (situatia clasica), ci mai ales cand sunt DA - fac copy paste la o situatie povestita de o mamica:

"Ce nu scrie nicaieri, nici macar in normele de aplicare, e ca daca ai obtinut venit din cesiune drepturi de autor intr-o singura luna, pentru un proiect unic (gen ilustratie/desen etc.), acel venit se ia si se imparte la 12 luni, ca si cand venitul ar fi fost obtinut de-a lungul unui an intreg. Daca, sa zicem, ai desenat ceva in iulie, contract facut in iulie, platit, virat impozit, tot, si ai nascut, sa zicem, in august, amarata aia de suma de pe un amarat de desen se ia, se imparte la 12, si ti se ia in considerare doar o luna, de cand ai semnat contract pana cand s-a nascut bebele. Cel putin asa au zis ca trebuie interpretata legea cei de la agentia de plati. O gaselnita ingenioasa, dar eronata, pentru care contribuabilul trebuie sa stea sa o conteste prin instante, in loc sa stea cu bebele acasa. >:("

Deci ce vrea sa zica mamica este ca interpretarea celor de la Autoritatea locala este ca un venit din DA obtinut in timpul sarcinii (de fapt intr-o singura luna cu cateva luni inainte de nastere) este repartizat/recalculat pe ultimele 12 luni (pana aici nimic iesit din comun), insa apoi este luat in calcul/considerare DOAR rezultatul lunilor de la obtinerea venitului pana la nastere - incredibil; se pare ca sunt mai multe astfel de situatii si exista mamici care au castigat in instanta - dar cate oare au posibilitatea sa mearga in instanta?



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2018 - 12:48 PM

Ba scrie f clar in ord. 111/2010 actualizata 2018 (vezi postul 2 de mai sus), art. 2, (2) "Cuantumul indemnizației lunare prevăzute la alin. (1) este de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului. Cuantumul minim al indemnizației lunare nu poate fi mai mic decat suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință, iar cuantumul maxim al acesteia nu poate depăși valoarea de 8.500 lei."

Si in var. anterioare, tot despre media ultimelor 12 luni.... era vb, doar pragul minim s-a modificat (era sal. minim brut) si/sau pragul maxim.
Prin urmare, cf acestor prev. legale, este corecta impartirea la 12 a tuturor veniturilor nete obtinute in ultimele 12 luni, .... , pt a obtine MEDIA lor.
De unde aceasta revolta/nedumerire/ mirare/ ..., ce sa castige in instanta cand modul de calcul din ordonanta e clar si aveam de-a face cu o medie (lunara) a ultimelor 12 luni... bla-bla ... ? :huh: Dar, desigur, trebuie citita legislatia cu atentie si abia apoi se pot emite pareri avizate. Altfel, fiecare vb ce crede de cuviinta si poate duce in eroare alte viitoare mamici.

Sfatul meu, @livisor :smile: , este sa citesti forumuri cu specific contabil si fiscal, ai sanse mai bune sa primesti informatii corecte despre cum se calculeaza indemnizatia si altele adiacente.



#9 livisor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 03 April 2018 - 05:32 PM

Din pacate cred ca nu m-am facut corect inteles: este luat in calcul/considerare DOAR rezultatul lunilor de la obtinerea venitului pana la nastere
Ca sa fiu inteles corect ar trebui un exemplu practic: in luna Martie 2018 avem un unic venit de 1200 lei net din DA. Mamica naste in Septembrie. Este corect sa se imparta 1200 lei la ultimele 12 luni, insa nu mai este corect sa se ia in considerare doar 7 luni (Martie-Sept) X 100 lei = 700 lei Deci asta s-a intamplat in acel caz
Sper ca acum am fost corect inteles?
Scuze pentru neintelegere si multumesc mult pentru promptitudinea in raspunsuri



#10 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 April 2018 - 08:23 AM

Daca ai avea contract pe 12 luni, poate ca ar avea o logica "artificiul" lor (asta nu inseamna ca ar fi si legal!), dar daca este un contract unic, pe 1zi/1luna .... nu au cum sa mai justifice asta.

Daca nu iti calculeaza corect nu cred ca exista alta solutie in afara de instanta.



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2018 - 10:56 AM

Nu inteleg de unde ai scos, @livisor, faza cu cele 7 luni.
Legislatia mi se pare f clara : baza de calcul o reprezinta totalitatea veniturilor nete obtinute in ultimele 12 din ultimii 2 ani anteriori nasterii copilului, asa ca i se vor aduna sotiei toate veniturile nete obtinute in per. sept. 2017-aug. 2018, apoi se vor imparti la 12 luni si aia-i baza de calcul la care se aplica 85% rezultand suma de indemnizatie. Eventual, ea trebuie ajustata astfel incat sa nu fie sub pragul minim.

Eu nu am vazut in ord. 111/2010 actualizata sau in alte norme o metodologie de calcul asa cum o prezinti tu, dar mai mai uit, poate mi-a scapat.



#12 laumman

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 April 2018 - 11:47 AM

Buna ziua,

Bazat pe urmatorul caz, aflat la limita ultimilor 12 luni.

- Nastere Copil: Estimat Oct 2018.
- In ultimele 24 luni anterior nasterii copilului (Oct 2018) Parintele angajat astfel:

Sep 2016 - 30 Sep 2017 - ANGAJAT cu salariu net - 2000 RON/ luna.
Ultima plata a salariului a fost primita in cont pe 10 Oct' 2017 (reflectand munca lunii Sep'17).

1 Oct 2017 - Prezent - fara loc de munca/ venituri - 0 RON/ luna. Presupunem 0 venituri pana la nastere copil.

Indemnizaţie creştere copil, 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului.

Varianta 1 - Daca copilul se naste in Oct'18 - Calculat, ultimele 12 luni anterior nasterii sunt Oct'17 - Sep'18.
In acest caz prima luna de calcul (Oct'17) se ia in considerare munca aferenta lunii Oct'17 sau salariul incasat in luna Oct'17 aferent muncii din Sep'17?

a) Daca se ia in considerare salariul incasat in Oct'17 - acesta e ultimul salariu incasat, asadar este singurul venit din ultimele 12 luni anterior nasterii copilului si - Calcul Indemnizatie: 85% x [2000 RON (incasati in Oct'17) + 0 RON/ luna (Nov'17 - Oct'18)]/ 12 luni = 141.66 RON, ajustat la minimul lunar garantat de stat adica1250 RON?

b) Daca se in considerare munca depusa in Oct'17 deci remunerata in Nov'17 - atunci salariul aferent este 0, intrucat incepand cu 1 Oct 2017 persoana nu are venit. Calcul Indemnizatie in acest caz este 85% x (0/12) = 0 - ajustat la minimul lunar garantat de stat adica 1250 RON?

Varianta 2 - referitor la cazul b) de mai sus (0 RON venit in ultimele 12 luni -Oct'17 - Sep'18 - insa venituri neintrerupte in anterioarele 12 luni - Oct'16 - Sep'17 - (impreuna 24 luni inainte de nasterea copilului) - se iau acelea 12 luni neintrerupte (Oct'16 - Sep'17) in calculul indemnizatiei? Sau se asigura in acel caz indemnizatia minima garantata de stat adica 1250 RON?
Care este atunci legatura de raport dintre ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului? De ce nu se considera la calcul doar ultimele 12 luni anterior nasterii copilului?

Multumesc!



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2018 - 11:57 AM

Vezi postarealaumman, la 16 April 2018 - 11:47 AM, a spus:

Care este atunci legatura de raport dintre ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului? De ce nu se considera la calcul doar ultimele 12 luni anterior nasterii copilului?

Nu toate viitoarele mamicile au venituri obtinute in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului si atunci legiuitorul a mai dat o sansa de a se aduna stagiul de cotizare de 12 luni necesar, largind per. la 2 ani (iar tie iti prinde la fix chestia asta).
Cele 12 luni pot fi adunate intr-o per mai mare de un an, daca viitoarea mamica a avut luni in care nu a lucrat in ultimul an, dar a lucrat cel putin 12 luni in ultimii 2 ani. Numaratoarea lunilor pleaca de la data nasterii copilului si merge in urma pana se aduna cele 12 luni, acolo se opreste chiar daca inca mai sunt luni lucrate pana se fac cei 2 ani anteriori (nu este situatia ta).

In cazul tau, veniturile sunt cele obtinute in per. oct. 2016- sept. 2017 si asta se potriveste la fix. Din cate imi amintesc, la salariu se ia in calcul luna pt care se plateste (atunci se considera venitul ca fiind obtinut), nu luna in care s-a incasat salariul efectiv.
La venituri din activ. independente/ drepturi de autor este invers, adica se ia in calcul luna incasarii, nu cea pt care se incaseaza.



#14 DRAMO87

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 December 2018 - 11:08 PM

Buna seara!
Daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns...am citit pe internet in lung si in lat pareri si legi si sunt pierduta in spatiu deja...ca fiecare zice altfel...
Daca eu nasc in februrie 2019 si am ca si luni lucrate anterior datei nasterii 26apr-7dec 2018 insemnand cam 7 luni si ar trebui sa am 12 luni consecutive lucrate anterior nasterii...cum se calculeaza indemnizatia? Am citit mai sus ca daca nu sunt 12 luni consecutive se aduna lunile lucrate in ultimii 2 ani pana se cumuleaza 12 luni?
Poate e stupid ce intreb...dar am nevoie de lamurire. Mulțumesc

Aceasta postare a fost editata de DRAMO87: 09 December 2018 - 11:12 PM




#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2018 - 11:41 PM

Daca anterior nasterii copilului nu ai stagiul de cotizare de minim 12 luni lucrate (si/sau luni asimilate) in ultimii 2 ani, nu primesti indemnizatie. Am dat baza legala intr-un post de mai sus.
Imi pare rau ... :sad: la momentul actual nu ai stagiul de cotizare minim necesar.

Daca ai mai lucra macar o luna si ceva /2 luni pana la nasterea copilului + concediul de maternitate de 126 - 42 zile concediul obligatoriu dupa nastere (astea 42 zile nu intra in calcul fiindca sunt minimul obligatoriu de luat dupa nastere) - deci raman 84 zile zile care sunt o per. asimilata (pt care iti trebuie doar 1 luna lucrata in ultimele 12 luni si tu o ai deja), atunci ai face cele 12 luni de stagiu pt indemnizatia de crestere a copilului.
Concediul de maternitate este concediul medical, iar Directiva europeana nu face distinctie dupa cum concediul este de incapacitate temporara de munca sau concediu de maternitate. Astfel, indiferent de concediul medical, daca acesta este acordat in temeiul unui certificat medical se aplica dispozitiile Directivei 2003/88/CE a Parlamentului European. Cf art. 23 alin. (1) din OUG 158/2005, cu modificarile si completarile ulterioare, asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcina si lauzie, pe o perioada de 126 de zile calendaristice, perioada in care beneficiaza de indemnizatie de maternitate.

Cele 12 luni pot fi constituite si din perioade asimilate in care persoana indreptatita:
  • si-a insotit sotul in misiune permanenta in strainatate;
  • a beneficiat de indemnizatie de somaj;
  • a beneficiat de concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate;
  • a realizat perioade asimilate stagiului de cotizare in sistemul public de pensii;
  • a beneficiat de indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 2/3 ani;
  • a beneficiat de pensie de invaliditate;
  • a beneficiat de concediu fara plata pentru a participa la cursuri de formare/perfectionare profesionala din initiative/cu acordul angajatorului;
  • a urmat sau urmeaza cursurile de zi ale invatamantului universitar postuniversitar sau liceal organizat potrivit legii;
  • se afla in perioada de 60 zile de la absolvirea cursurilor de zi a invatamantului universitar cu examen de diploma/licenta.
  • pentru luna in care s-a nascut copilul se ia in calcul venitul cuvenit in luna respectiva.
Vezi cum te descurci, nu e imposibil ... ai deja cam 7 luni + inca 4 de maternitate si-ti mai trebuie cam 1-2 luni de activitate (chiar si 1 ora/zi) ca sa fii sigura ca aduni cele 12 necesare pt a putea cere, apoi, indemnizatia pt CIC.
Ia vezi la Casa de sanatate daca te poti asigura cateva luni cu plata din mana si daca asta conteaza la stagiul de cotizare, ar trebui sa conteze daca te poti asigura ca pers. fizica fara alte venituri sau pe PFA daca ai asa ceva. Zic si eu, e doar o idee ...

Succes si felicitari pt bebe ! :biggrin:



#16 DRAMO87

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 December 2018 - 12:54 AM

Eu am mai lucrat si anterior acelor 7 luni pe care le am momentan ..dar nu sunt consecutive si nu stiam daca se cumuleaza toate...adica eu sa zic din feb 2017 pana in feb 2019 cand nasc am cumulate daca iau mai mult de 12 luni lucrate...asa am dreptul la indemnizatie?

Deci eu am ca si perioada lucrata in felul urmator: feb 2017-iulie 2017
Sept 2017-noi 2017
Mai 2018-noi 2018
Si cum nasc in feb 2019...s-ar cumula lunile care le-am lucrat in ultimii 2 ani ca sa primesc indemnizatie?



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2018 - 04:10 PM

DA, se cumuleaza, asa cum ti-am spus mai sus. Am dat si baza legala. Ai scapat cu bine ! :smile:
Totusi, te sfatuiesc sa verifici la Casa de sanatate daca figurezi si cu declaratiile depuse de catre angajatori, pt contributia de concedii si indemnizatii, adica sa verifici daca figurezi cu stagiul de cotizare necesar - asta ca sa nu te trezesti cu surprize cand depui dosarul pt CIC la primarie.

Dupa calculele mele, deja poti intra in concediu de maternitate, cele 84 zile prenatal. E pacat sa le pierzi, mai ales ca nu ai alt venit. Vorbeste cu medicul de familie. Sau esti deja in concediu ?

OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate:

ART. 23
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.
...

ART. 24
(1) Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.

(2) Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL