Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Sanctiune disciplinara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Sanctiune disciplinara

2 replies to this topic

#1 urechemarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 12 March 2018 - 08:30 AM

Buna ziua,

Lucrez in cadrul Serviciului Public de Asistenta Sociala din cadrul unei Primari. De curand am fost sanctionat de o comisie de disciplina pe nedrept (am contestat la Contecios Administrativ). Sefului de Servici i s-a nazarit ideea de a-mi ridica CFP-ul. Poate sa faca acest lucru un sef de servici?



#2 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 13 March 2018 - 08:42 AM

Nu. Seful de serviciu poate cel mult propune. Ridicarea vizei cfp se face prin dispozitie (decizie) al ordonatorului de credite...sau pe principiul cine numeste si revoca!
A se vedea si prevederile pct. 8 si 9, cap. 3 din Anexa 2 la OMFP 923/2014:
8. Principalele situatii in care persoana desemnata cu exercitarea controlului financiar preventiv propriu poate fi suspendata sunt:
- se afla in concediu de maternitate sau in concediu pentru incapacitate temporara de munca;
- efectueaza serviciul militar;
- este in curs de urmarire penala, de judecata sau este arestata preventiv, in conditiile Codului de procedura penala;
- se afla in alte situatii in care intervine suspendarea raporturilor de munca.

9. Principalele situatii in care persoana desemnata cu exercitarea controlului financiar preventiv propriu poate fi schimbata sunt:
- a devenit incompatibila pentru aceasta activitate;
- a savarsit o abatere disciplinara (a incalcat normele legale, regulamentul intern etc.) fata de care aceasta schimbare reprezinta sanctiune disciplinara pentru persoana respectiva;
- la cererea persoanei in cauza, pe motiv de boala sau din alte considerente;
- in urma rapoartelor de control sau audit s-au constatat operatiuni vizate pentru control financiar preventiv propriu care s-au dovedit nelegale si/sau in neregula;
- la modificarea locului de munca de catre angajator




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2018 - 12:56 PM

Multumim mult, Ovidiu ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL