Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitare venituri din drepturi de autor - RELOADED ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Impozitare venituri din drepturi de autor - RELOADED !

57 replies to this topic

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2018 - 06:07 PM

Daca nivelul anual al DA estimate de la un singur platitor este > plafon, atunci, PRIN CTR., se stabileste/ retine CAS la venitul ales de beneficiar, venit ce nu poate fi mai mic decat plafonul, dar poate fi 25% din venitului net obtinut efectiv. Tot prin ctr. se stabileste si plata CASS, insa nivelul este unul fix = 10% din plafon, nu poate fi ales alt plafon de catre beneficiarul DA.

Dupa parerea mea, declararea in D112 se face numai daca se retin si ctr. sociale. Daca acestea nu se retin la sursa, atunci impozitul se decl. in D100, veniturile din DA nefiind purtatoare de ctb. sociale dpv al platitorului de venit cu retinere la sursa.

Totul s-a complicat f mult si fara niciun sens ... fir-ar sa fie ! :sad: Era f bine inainte de revolutia fiscala, fiecare platea la venitul obtinut si gata, f simplu si fara atatea "daca si cu parca" ....



#22 Ionica Florea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 April 2018 - 03:39 PM

Buna ziua ! Va rog,sa ma ajutati cu niste informatii.
Sunt salariata iar in lunile ianuarie,februarie si martie am obtinut venituri din drepturi de autor de la alta societate.fiecare contract avand valoare de 7000 de lei.
Am depus la inceput primul ctr de dr de autor plus 020.
Din luna aprilie 2018 nu mai obtin ve ituri din dr de autor si de fiecare data cand am sunat la anaf sa ma lamureasca ce anume trebuie sa depun in situatia mea,mi au dat informatii diferite.
Ultimul contract s a inchiat in martie.
Acum la inchidere nimeni nu ofera o informatie certa.
Adeverinta din care reiese ca am obtinut ven din DA o ofera anaf ul?
O sa imi trebuiasca aceasta adev ptr a o atasa la dosarul de indemnizatie crestere copil.




#23 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2018 - 04:29 PM

Nu fi necajita, iti spunem noi ce ai de facut ! :smile:

Daca incepand cu luna aprilie ai incetat activ. pe DA, trebuie sa depui repejor D020 cu data incetarii. Astfel, instiintezi ANAF ca tu nu mai obtii aceasta categorie de venituri. Asa cum ai anuntat ca obtii si te-ai inreg. fiscal in acest sens prin D020, la fel trebuie sa anunti si ca nu mai obtii, adica sa te "dezinregistrezi" ca beneficiar al acestei categorii de venituri. Asta, desigur, daca nu cumva stiai de la inreg. initiala cand vor inceta ctr. tale si ai trecut deja, in D020, data incetarii.

Vei cere si primi o adeverinta de venit si de la platitorul de venit, au obligatia sa-ti dea aceasta adev., nu-i pe vrute !
Vei depune, pana pe 15 iulie 2018, D212 cu veniturile NETE estimate pe 2018 (adica cele brute - 40% cota forfetara), care desigur ca se afla sub plafonul anual de 22.800 lei, daca estimezi ca nu vei mai obtine asemenea venituri tot anul sau altele din activ. independente/ investitii/ alte surse/ etc .. (in afara celor salariale si asimilate, a indm de CCI). Astfel, ANAF va sti f clar ca nu datorezi ctb. sociale pt DA incasate/ alte venituri estimate a fi incasate in 2018, ctb. pe care nici platitorul de venit NU are obligatia sa ti le retina la sursa pt trim. I 2018 (adica inainte de intrarea in vigoare a Ordonantei 18).
Scutirea de ctb. sociale pt salariati s-a instituit odata cu OUG 18.

Da, ANAF iti poate elibera o adeverinta de venit DACA stie de (i se declara) aceste venituri de catre platitorul tau de DA (adica daca se depune D100 cu impozitul pe veniturile tale din DA platite in per. ian.-martie 2018).

Alte pareri, oameni buni ?

Felicitari pt bebe ! :biggrin:



#24 Ionica Florea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 April 2018 - 04:52 PM

Multumesc frumos pentru informatii.
O sa merg sapt aceasta sa depun 020 cu data de 31.03 ptr ca atunci am incheiat cel de al treilea ctr.
Cei de la societatea respectiva mi au spus ca doar anaf imi elibereaza adeverinta respctiva(o sa mai intreb inca o data de adev la soc respectiva).
Eu sper ca s au depus declaratiile in care sunt specificate ven obtinute de mine din DA(o sa le solicit sa imi ofere ceva in sensul acesta).



#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2018 - 05:04 PM

Cu drag si alta data ! :smile:

Trebuie sa ai rezilierea ctr., daca acesta nu a fost incheiat pe per. limitata de la inceput. Adica iti trebuie dovada/dovezi ca nu mai ai ctr. active.
Pt dosarul de CIC iti trebuie adev. de la ANAF, asa am vazut in lista de documente (am verificat adineaori).- asta-i f adevarat, doar ca ANAF nu are de unde sa stie ce venituri ai incasat daca platitorul nu le declara.
O sa caut baza legala actualizata pt obligativitatea eliberarii adev., ea exista pt D200 (de venit global) de pana acum, trebuia atasata la decl. o copie/ copii dupa adev. pt a justifica suma trecuta de contribuabil la venituri. Ma uit in instructiunile declaratiei unice (D212), tocmai au fost publicate in MO.
Vezi si contractul de DA, s-ar putea sa fie trecut si acolo acest aspect.

https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/formulare/020_A4_OPANAF_3725_2017.pdf
VI. DATE PRIVIND STAREA CONTRIBUABILULUI
Încetarea activității
Se marchează cu "X" şi se înscrie data încetării activității.
Atenție! Declarația de mențiuni va fi însoțită de actul doveditor referitor la încetarea calității de subiect de drept fiscal, precum și de certificatul de înregistrare fiscală, în vederea anulării acestuia.

La tine NU e cazul de certificat fiscal fiindca nu ai fost platitoare de TVA si nici nu ai avut angajati pt care sa platesti dari la stat.



#26 Ionica Florea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 April 2018 - 04:06 PM

Buna.Aveti idee care e termrnul limita de depunere ptr actul de reziliere a unui contract de DA si a a declaratiei 020 ptr incetarea activitatatii? 15 zile?



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2018 - 04:18 PM

Cod procedura Fiscala

ART. 88 Modificări ulterioare înregistrării fiscale

(1) Modificările ulterioare ale datelor din declarația de înregistrare fiscală trebuie aduse la cunoștință organului fiscal central, în termen de 15 zile de la data producerii acestora, prin completarea și depunerea declarației de mențiuni.
(2) în cazul modificărilor intervenite în datele declarate inițial și înscrise în certificatul de înregistrare fiscală, contribuabilul/plătitorul depune, odată cu declarația de mențiuni, și certificatul de înregistrare fiscală, în vederea anulării acestuia și eliberării unui nou certificat.
(3) Declarația de mențiuni este însoțită de documente care atestă modificările intervenite.
(4) Prevederile prezentului articol se aplică în mod corespunzător ori de câte ori contribuabilul/plătitorul constată erori în declarația de înregistrare fiscală.



#28 Ionica Florea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 April 2018 - 07:11 AM

Buna dimineata,

Ma puteti ajuta cu un model de act de reziliere a incheierii ctr de DA ?



#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2018 - 09:34 AM

Pt rezilierea unilaterala :

Notificare pentru reziliere

Subcrisa (datele de identificare ale partii care reziliaza) .............

Catre,

Datele de identificare ale partii notificate

Prin prezenta vă notificăm rezilierea contractului de .......... cu nr. ..... din data de ............. conform art. ..... din contractul menţionat mai sus.

(partea care notifica), denumire / semnatura autorizata

Data,


_________________________________________________________________________________


Pt reziliere de comun acord

Acord de reziliere a Contractului de ____ nr. __ din __.__.____

Treci partile contractante ca in contract

au încheiat prezentul Acord de reziliere privind următoarele:
  • Părţile reziliază Contractul de ________ nr. __ din __.__.____ începând cu data de ___________.
  • Beneficiarul, prin semnarea prezentului Acord de reziliere, declară că are/nu are pretenţii de ordin pecuniar faţă de Executor
  • Executorul, prin semnarea prezentului Acord de reziliere, declară că nu are pretenţii de ordin pecuniar faţă de Beneficiar.
  • Prezentul Acord este întocmit în 2 (două) exemplare originale, câte unul pentru fiecare parte.
_____________________________________________________________________________________

E plin netul de modele ... ai de unde alege un model care sa ti se potriveasca, il mai poti adapta ...



#30 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 16 April 2018 - 08:12 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 30 March 2018 - 06:07 PM, a spus:


Dupa parerea mea, declararea in D112 se face numai daca se retin si ctr. sociale.
....

Problema este in D112 cum introduc DA deorece in varianta din 2018 s-a scos DA.



#31 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2018 - 11:08 AM

Asta probabil fiindca pt per. ian-martie 2018 nu se retin ctb. sociale la sursa si atunci cred ca vor modif. D112 incepand cu darile pt luna aprilie, ca sa nu produca confuzie.
_________________________________________________

Pt per. ian- 23 martie din 2018, citeste postul 7 :
Art. II. – (1) Pentru veniturile realizate în anul 2018 de către persoanele fizice din drepturi de proprietate intelectuală în perioada cuprinsă între data de 1 ianuarie 2018, inclusiv, și data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, se aplică următoarele reguli:

a) contribuabilii au obligația efectuării calculului venitului net aferent anului 2018, stabilit pe baza cotei forfetare de cheltuieli sau în sistem real, a determinării și a plății impozitului pentru veniturile aferente anului 2018, până la data de 15 martie 2019 inclusiv;
b) plățile anticipate reținute la sursă pentru drepturile de proprietate intelectuală vor fi luate în calcul la stabilirea impozitului anual de plată pentru anul 2018;

(2) Pentru veniturile realizate în anul 2018 de către persoanele fizice din drepturi de proprietate intelectuală începând cu data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, obligațiile privind calcularea, reținerea la sursă, virarea și declararea impozitului sunt cele prevăzute la art. 72 și art. 72^1 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare.
.............................................................
Cu alte cuvinte, beneficiarul de venit va depune D212 pana la 15 martie 2019, in care va trece TOATE veniturile pt care s-au retinut la sursa impozitul retinut si ctb. sociale sau nu s-au retinut la sursa ctb. sociale.
Pt regularizarea darilor, Fiscul va tine seama de platile anticipate retinute la sursa ! Acestea apar fie in D100 (pt impozitul pe venit) fie in D112 pt toate. De asemenea, pana pe 31.01.2019 platitorii de DA vor depune D205, deci Fiscul va sti cat impozit si ctb. sociale s-au retinut de la beneficiarii de DA.



#32 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2018 - 03:13 PM

SESIUNE ONLINE - 18.04.2018

I : Pentru venituri din drepturi de autor in 2017, la care deja au fost plătite taxele, ce mai este nevoie de declarat sau plătit in 2018 in condițiile in care estimarea de venituri din autor este 0 lei pe acest an ?
Pentru contractele Drepturi de autor declarate prin 112 in 2017, cu retinerea CAS, CASS si impozit la sursa, in anul 2018 se mai depune 212?

R : Agenția Națională de Administrare Fiscală În situația în care veniturile realizate din drepturi de autor in anul 2017 au fost venituri cu impunere finală (plătitorul de venituri a calculat, reținut si virat la bugetul de stat impozit pe venit in cota de 16%, precum si contribuțiile sociale obligatorii), iar in anul 2018 nu mai realizați venituri similare, nu aveți obligația completării și depunerii Declarației unice privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice-formular 212.
...........................................................................................................

I : Sunt angajat cu contract de munca si am avut venituri din drepturi de autor anul trecut. Mentionez ca figurez si ca persoana fizica inregistrata in scopuri de tva. Anul acesta estimez ca voi mai avea venituri din drepturi de autor. Ce declaratie completez? Am de platit in avans pt venituri estimate?
R : Agenția Națională de Administrare FiscalăÎntrucât nu aţi precizat dacă modul de determinare a venitului net anual este în sistem real sau prin reţinere la sursă facem următoarele precizări:
Pentru veniturile realizate in anul 2017,
- în situaţia în care impozitul pe venit a fost reținut lasursă, in cotă de 10%, de către plătitorul de venit, sau în situaţia în care aţi optat pentru stabilirea venitului net anual în sistem real aveţi obligaţia depunerii formularului 212 pentru declararea venitului realizat în anul 2017.
- în situaţia în care impozitul pe venit a fost reținut la sursă, in cotă de 16%(impozit final), de către plătitorul de venit, nu aveţi obligaţia depunerii formularului 212 pentru declararea venitului realizat în anul 2017.

Pentru veniturile venituri din drepturi de autor estimate a se realiza in anul 2018, ce nu se încadrează în tema de astăzi, vom organiza o sesiune de asistenţă viitoare.

.....................................................................................................................



#33 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2018 - 01:03 PM

D112 pt contributiile sociale cu retinere la sursa aferente drepturilor de autor, NU se poate depune inca !!
Motivul : D112 NU este modificata in acest sens nici pana acum, deci va trebui sa o depuneti fara sumele pt DA, urmand sa-i faceti rectificativa cabd o sa para noul formular 112.

La inceputul anului s-au scos DA din decl., in acord cu legislatia valabila atunci, insa ANAF nu a mai reusit sa le puna inapoi pana la aceasta ora, adica in acord cu legislatia valabila din 23 martie incoace si a trecut deja o luna de publicarea in MO a ord. 18/2018.

Debandada totala ! :blink:



#34 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2018 - 12:58 PM

http://www.conta.ro/...vederi-in-2018/

VENITURI DIN DREPTURI DE PROPRIETATE INTELECTUALA (DPI) conform modificarilor aduse de OUG. nr. 18/2018 i OUG nr. 25/5018

Explicatii de la DGRFP Brasov !



#35 Musicman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Drepturi de autor

Postat 02 May 2018 - 06:41 AM

Intrebare..Am observat ca pentru veniturile din Drepturi de autor ,daca deja ai si carte de munca si platesti Cas si Cass nu va mai trebui sa platesti aceste contributii.Deci practic daca sunt angajat cu carte de munca dar realizez si venituri din drepturi de autor ,pt acestaea din urma nu va mai trebui sa platesc cas si cass corect?In plus impozitul de 10 la suta se va retine la sursa si va fi calculat dupa scaderea cheltuielilor forfetare de 40 la suta.In aceasta situatie eu mai sunt obligat sa depun declaratia unica?Multumesc frumos



#36 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2018 - 01:37 PM

Pt partea referitoare la anul 2018, nu.
Pt partea referitoare la definitivarea lui 2017, depinde de situatia in care tai aflat, adica daca ai obtinut si alte categorii de venituri anul trecut, daca erai si atunci salariat, de cota de impozit pt care ai optat la eventualele veniturile din DA (10% anticipat sau 16% final) ..., deci nu-ti putem da un raspuns daca nu avem toate datele.



#37 Musicman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Drepturi de autor

Postat 07 May 2018 - 07:25 AM

Anul trecut am fost de asemenea salariat și impozitul reținut de către cei cu care am lucrat pe drepturi de autor a fost reținut la sursă și a fost de 16 la sută.De asemenea s au reținut și cas și ce se mai deținea anul trecut la sursă.In continuare voi incasa sume și pe drepturi de autor cred că toată viața�� fiind compozitor.Mai trebuie depusa vrea o declarație anul acesta?Mai trebuie să plătesc ceva pe la ANAF?Mulțumesc frumos



#38 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2018 - 09:59 AM

Dupa parerea mea, in conditiile enuntate de tine nu trebuie sa depui D212 in acest an.
Pt anul anul 2017 nu ai nimic de declarat cata vreme darile ti s-au retinut la sursa, iar pt 2018 impozitul pe venit retinut la sursa este final (nu se mai poate opta ca in anii trecuti), iar contributii sociale nu datorezi pt DA fiind salariat.
Daca acestea 2 sunt singurele categorii de venituri pe care le obtii, atunci nu mai ai nimic de plata in plus la ANAF, totul fiind retinut si virat la stat de catre platitorii tai de venituri.

Numai piese de succes iti doresc sa compui, spre incantarea tuturor ! :biggrin:



#39 Musicman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Drepturi de autor

Postat 10 May 2018 - 08:47 PM

Eu sunt compozitor de muzica de Publicitate ,Film și jocuri.Multumesc mult de urări și mulțumesc și pentru raspunsuri



#40 Musicman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Drepturi de autor

Postat 16 May 2018 - 11:07 AM

As mai avea o intrebare .De curand de la Credidam am primit o hartie pe care ar trebui sa o completez. Aici trebuie sa specific pe langa datele de identificare daca :
a-sunt angajat cu contract de munca
b-sunt pensionar
c-nu sunt angajat/pensionar
d -conduc evidenta contabila proprie:
-Da
-Nu

Pe mine ma intereseaza ce se intampla in cazul punctului D:

Fiind persoana fizica platitoare de Tva evident ca am o doamna contabila (care nu e specializata in drepturi de autor) care se ocupa de calcularea TVA ului si depunerea diverselor declaratii aferente acestui statut. Nelamurirea mea consta in faptul ca am auzit ca daca bifez ca ,conduc evidenta contabila proprie atunci cei de la Credidam nu ar mai fi obligati conform noii ordonante sa mi retina impozitul de 10 la suta la sursa si ar trebui sa fac eu treaba asta mergand pe la Anaf si completand diverse chestii :).Am gasit ceva de genul prin lege dar doar pt PFA uri ceea ce nu este cazul meu.Va rog mult de tot sa ma lamuriti eventual si cu vreun citat din lege.Multumesc mult ..anticipat

Aceasta postare a fost editata de Musicman: 16 May 2018 - 11:08 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL