Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitare venituri din drepturi de autor - RELOADED ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

Impozitare venituri din drepturi de autor - RELOADED !

57 replies to this topic

#41 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2018 - 11:39 AM

Persoanele fizice inregistrate la Fisc prin D020, ca subiecte de drept fiscal (adica pers. supuse taxarii), nu conduc evidenta contabila proprie. Faptul ca esti platitor de tva nu inseamna conducerea unei evidente contabile.

https://static.anaf....F_3725_2017.pdf
INSTRUCŢIUNI de completare a formularului (020) "Declaraţie de înregistrare fiscală/Declaraţie de menţiuni pentru persoane fizice române şi străine care deţin cod numeric personal"

Depunerea declarației

Declaraţia de înregistrare fiscală/Declaraţia de menţiuni pentru persoane fizice române şi străine care deţin cod numeric personal, denumită în continuare declaraţie, se completează şi se depune de către persoanele fizice române şi străine, care deţin cod numeric personal, altele decât persoanele fizice care desfăşoară activităţi economice în mod independent sau exercită profesii libere.

Faptul ca esti inreg. la Fisc prin D020 face sa nu ai obligatia conducerii evidentei contabile si mai face ca retinerea si virarea impozitului pe venit sa se faca la sursa, adica de catre platitorul de venit.

CF 2018, actualizat 03.04.2018 https://static.anaf....me_03042018.htm

ART. 72 - Stabilirea impozitului pentru veniturile din drepturi de proprietate intelectuală plătite de persoane juridice sau alte entități care au obligația de a conduce evidență contabilă
........................
(2) Venitul net din drepturile de proprietate intelectuală, inclusiv din crearea unor lucrări de artă monumentală, se determină de către plătitorii venitului, persoane juridice sau alte entități care au obligația de a conduce evidență contabilă, prin deducerea din venitul brut a cheltuielilor determinate prin aplicarea cotei forfetare de 40% asupra venitului brut.
...........
(7) Contribuabilii nu au obligația de completare a Registrului de evidență fiscală și de conducere a evidenței contabile.
_______________________________________________

In alta ordine de idei, daca tu ai activitate pe DA atat de consistenta (incat esti si platitor de tva), nu crezi ca ar trebui sa-ti iei un contabil care se pricepe la domeniul tau de activitate ? Acum, sincer ... mie nu mi se pare deloc in regula sa tot stai tu pe forum(uri) si cautand prin legislatie pt a te documenta in legatura cu aspectele contabile si fiscale - asta e treaba contabilului, nu a ta ca artist ! Mintea ta, talentul tau, munca ta trebuie canalizate spre partea artistica, nu sa-ti bati tu capul cu pbl de fiscalitate/contabilitate. :sad:
Ai destul de multe necunoscute pe care incerci sa ti le lamuresti in modul asta, insa contabilitatea/fiscalitatea unei entitati de drept fiscal nu se tine pe forumuri, fie ele de specialitate, si asta fiindca nimeni nu poarta raspunderea pt parerile profesionale exprimate astfel (ele pot fi chiar eronate, caz in care aplicarea lor iti poate aduce mari pbl.). Contabilul tau e cel care isi asuma raspunderea pt partea de conta si e normal sa fie asa, pe el il poti trage la raspundere daca a gresit. Noua .... ne iei boii de la bicicleta (ca sa zic asa), mai ales ca lipsa raspunderii este anuntata si in Regulamentul forumului. Oricum, sa stii ca aceeasi "raspundere" o au toate forumurile gratuite, posibil chiar si cele cu plata - toate ofera puncte de vedere si nimic mai mult ! Ca sunt bune, ca-s gresite ... iti asumi ca solicitant !
Singurele pdv care te scapa de amenda (in caz ca sunt gresite) sunt cele emise de catre ANAF, adica daca ai in scris un raspuns ANAF pe care il aplici si el se dovedeste a fi fost gresit, atunci nu esti amendat la un control efectuat tot de catre ANAF, adica Fiscul isi asuma raspunderea in acest mod.

Nu te supara, e doar o parere personala. :blush2:



#42 Musicman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Drepturi de autor

Postat 18 May 2018 - 02:15 PM

In primul rand iti multumesc pentru raspunsuri.In al 2 lea rand ai dreptate insa mai am si o firma si contabila mea zice ca se pricepe la firme iar pt drepturi de autor doar ca sa mi depuna niste declaratii imi ia o suma modica o data la 3 luni:)).Sincer ar fi oidee sa mi iau separat pt drepturi pe cineva insa toti se feresc sa ma ia in custodie pe drepturi ca zic ca nu se pricep....si doamna asta a fost singura care a fost de acord propbabil si pentru ca am contabilitatea firmei la ea.Sunt dechis la propuneri:))




#43 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2018 - 02:57 PM

Pai, ar putea sa invete si fiscalitatea pt DA - daca tot mai ai o contabilitate la ea ... :smile: Asta mi se pare cea mai buna solutie (sa ai un singur contabil pt toate activitatile tale/ toate formele de organizare). Zic sa mai incerci s-o convingi ...
Nu e un capat de tara, dar daca dna chiar nu vrea (si e dreptul ei, n-ai ce-i face), atunci cred ca ai nevoie de un alt contabil/ consultant pt DA, care sa te tina la curent cu legislatia aferenta, sa-ti faca optimizarea fiscala (adica sa-ti aplice facilitatile fiscale existente si prevederile favorabile din legislatie, cu conditia obligatorie de a respecta legea), sa-ti depuna declaratiile necesare si, desigur, sa-si asume raspunderea pt munca prestata/ pt consiliere. Evident ca aceasta varianta va fi mai scumpa, trebuie sa ai in vedere cresterea acestei cheltuieli separate, insa s-ar putea sa merite pe deplin.



#44 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 19 May 2018 - 08:55 AM

Tot revin cu aceasi intrebare daca (citez mai jos de ex din ce au scris cei de la anaf brasov) :

Impozitul - este final : 10% x venit net (Venit net = Venit brut – cheltuieli forfetare (40% x venit brut), - se retine la sursa de catre platitorul veniturilor la momentul platii acestora, se declara în D112 si se plateste la bugetul de stat pâna la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei în care a fost retinut

unde si cum declar in D112 ?

Varianta pe sit-ul Anaf este din martie nemodificata.



#45 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 May 2018 - 12:48 PM

A aparut ordinul pentru noua D112, se aplica din mai, deci se vor putea raporta luna viitoare retinerile la sursa (si impozit si contributii)

Partea frumoasa este ca habar n-am cum trebuie sa calculam retinerile, nu exista norme, nu este nimic clar.
Retin la minim in fiecare luna, sau pot retine tot (12*minim) din prima (oare se poate si asa?).

In CF contributiile sunt la an (respectiv fractiune de an pentru cei care nu activeaza tot anul).
Dar daca ii platesc 300 de lei drepturi de autor sau arenda? Ii retin tot la minimul pe o luna (adica 665 :huh: sau 190 daca este doar sanatate ) ???



#46 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2018 - 12:50 PM

E postat de luni : http://www.conta.ro/...__fromsearch__1
______________________________________________

In cazul in care venitul baza de calcul (brut - cota forfetara de 40%) este < plafonul de 22.800 lei anual, platitorii de venit NU retin la sursa ctb. sociale. Beneficiarul de venit poate totusi opta pt plata uneia sau a ambelor ctb., dar e numai pbl. lui si o va face separat, in relatie directa cu Fiscul.

Cat priveste plata ctb. sociale acolo unde platitorul este obligat sa le retina (venitul baza de calcul (brut - cota forfetara de 40%) este > plafonul de 22.800 lei anual cf contract), asta se face cf acordului partilor (adica prin contractul incheiat intre parti/ actul aditional). Poate fi retinut totul o singura data, sau in transe (egale sau inegale), cf prev. contractuale, astfel incat pana la sfarsitul anului sa se adune sumele datorate.

Cu alte cuvinte, fiecare isi face calculele si poate adopta, in fct de conditiile efective si de siguranta venitului, o varianta sau alta.



#47 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 May 2018 - 08:06 PM

Eu ma refer la situatiile cand nu ai contract fix in derulare lunar.

Ai arenda si dai in transe, este dificil de estimat... asa ca majoritatea probabil ca vor estima sub plafon si nu se va retine.

Si daca nu-i iei, trebuie sa se duca amaratul cu "unica" la fisc? Pai multi nici nu stiu sa scrie!
Iar daca au terenuri in arenda in diverse asociatii, este posibil ca adunat sa depaseasca plafonul si iar trebuie sa-si depuna minunata anul urmator.

In aplicatii este simplu sa completezi de mana la fiecare cat CASS se retine si se da la stat, dar asta nu rezolva multitudinea de situatii din viata reala a oamenilor obisnuiti.

PS: N-am inteles eu sau chiar revenim la situatia in care castigi 500 de lei si ai de dat 1000 la sanatate (daca moare purceaua in cotet dupa ce am estimat un venit mare) ???

PS2: Doamne ce nebunie au generat cu sistemul asta! Era asa de simplu inainte, plateai procent la venit, plafonat la X salarii.



#48 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2018 - 10:22 AM

Intru totul de acord cu tine, este o revolutie fiscala pe "principiul" " De ce sa facem simplu cand se poate complicat ... " :sad:



#49 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2018 - 06:47 PM

@Musicman, ai PM ! :smile:



#50 Publish

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 July 2018 - 11:09 PM

Am o firma care presteaza servicii editoriale- sunt persoane (autori) care editeaza carti in regie proprie. Deci, ca sa intelegeti mai bine, nu sunt o editura clasica, nu cumpar manuscrise de la autori, deci nu poate fi vorba sa platesc drepturi de autor. Pana aici e clar. Problema apare cand autorii respectivi doresc sa-si vanda cartile fie pe libraria siteului nostru, fie, prin noi, pe librarii online (elefant, libris etc). Persoanele care publica la noi nu scot niste tiraje mari - 50 bucati, 100 bucati, foarte rar 1000 de bucati. Am cerut consultatie la o firma de contabilitate si mi-au raspuns ca autorii trebuie sa isi faca PFA ca sa plateasca impozitul pe suma pe care o primesc in urma vanzarii cartilor. Acesti oameni nu traiesc din vanzarea de carte. Este un hobby pentru ei. De asemenea ei pot sa tipareasca 100 de bucati si sa vanda numai 5 bucati. Sau tiparesc 100 de bucati - pun 50 la vanzare si 50 le fac cadou prietenilor, familiei... etc. Esxista situatii in care nu se vinde nicio carte. Ei sunt studenti, angajati sau pensionari. Cum sa isi faca PFA pentru 0 vanzari sau pentru 5 carti sau chiar 50? Acesti oameni nu isi acopera nici suma pe care o investesc in publicarea cartii. Asa ca am mai multe intrebari: ce fel de contract fac cu aceste persoane fizice care doresc sa isi vanda cartile? De consignatie? De vanzare cumparare? Si cum introduc cartile lor in gestiune? Oamenii nu doresc sa isi faca PFA, dar nu doresc sa se sustraga platii impozitului. Unii dintre ei refuza sa mai primeasca banii care le revin pentru ca nu stiu cum sa plateasca impozitul, iar eu nu vreau sa raman incarcata cu acesti bani. Pot sa fac cu ei (persoane fizice) contract de cesiune exclusiva pe un anumit numar de carti? Sa zicem pe 100 de exemplare si apoi aceste exemplare sa le pun in vanzare? E legal? Daca eu nu pot sa opresc la sursa, cum pot sa-si plateasca ei impozitul de 10%. Astept cu mare interes raspunsul dvs. Va multumesc.



#51 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2018 - 10:33 AM

Pt a necesita PFA, trebuie sa fie indeplinite cumulativ urmatoarele conditii :

CAPITOLUL II - Venituri din activități independente
SECȚIUNEA 1 - Definirea veniturilor din activități independente
.........................
(2) Exercitarea unei activități independente, reglementată prin art. 67 din Codul fiscal, presupune desfășurarea acesteia cu regularitate, în mod continuu, pe cont propriu și urmărind obținerea de venituri.

Daca aceste 4 conditii definesc activitatea depusa, atunci este necesara infiintarea PFA. Daca nu (si banuiesc ca activ. prezentata nu se desf. continuu si cu regularitate), atunci cred ca se poate merge pe varianta veniturilor ocazionale din alte surse + declaratia unica, fara alte formalitati fiscale. Pana la urma e vb de o vanzare online ocazionala a unui produs (comert online), fie el si carte - asta genereaza venitul impozabil !



#52 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2018 - 02:22 PM

Intrebare : Bună seara!
Dacă pentru veniturile realizate în 2017 (ca persoană fizică - din Prestări servicii și Drepturi de proprietate intelectuală) instituțiile cu care am avut contract au plătit impozitul, CAS și CASS, trebuie să raportez ceva pt. anul 2017 în Declarația Unică?

În speranța unui răspuns din partea dumneavoastră, vă mulțumesc mult pentru ajutor!


Raspuns : Daca pt veniturile obtinute in anul 2017 vi s-a retinut la sursa (adica de catre platitorii acelor venituri) toate darile necesare, atunci nu aveti obligatia depunerii DU pt veniturile respective. Pe de alta parte, daca estimati ca veti obtine venituri din aceleasi categorii si in anul 2018 (cand retinerea la sursa nu mai este implicita pt contributiile sociale), atunci va trebui sa depuneti DU cu aceasta estimare si, daca e cazul, cu optiunile pt contributiile sociale. In cazul in care pt 2018 stiti in acest moment ca nu veti obtine acest tip de venituri (nu ati incasat deja venituri, nu aveti contracte in derulare), atunci nu aveti ce estima si nu depuneti DU cu elementele pt 2018 decat daca optati pt plata contributiilor sociale chiar daca nu credeti ca veti obtine veniturile mentionate de dvs.



#53 elis_enescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 13 March 2019 - 09:06 PM

Buna seara
Am o nelamurire daca ma puteti ajuta. Am venituri din pfa si contract de autor. Am vazut ca se specifica ca la drepturi de autor beneficiarul poate opta pentru sistem real. Dar nu e un dezavantaj dpdv economic? Suma primita este impozitata de platitor o data, apoi venitul total cumulat va fi impozitat din nou?



#54 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2019 - 11:59 AM

Veniturile cu retinerea impozitului la sursa NU se declara ! :smile:
Se declara doar acele venituri pt care beneficiarul trebuie sa calculeze si sa plateasca singur impozitul pe venit (si contributiile sociale) - daca e cazul (daca din calcule iese ceva de plata).



#55 elis_enescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 14 March 2019 - 01:42 PM

Multumesc frumos pt raspuns. Asa este, dar am citit (cred ca in explicatiile de completare declaritia unica) ca daca insumate cu veniturile celelalate (PFA) depasesc plafonul celor 12 salarii, atunci se platesc contributii la venitul global - mie mi se pare ca este acelasi lucru cu sistemul real. Doar ca daca a fost impozitat de platitor o data, cred ca va mai fi impozitat o data si prin declaratia unica (totalul). Dar nu stiu daca am inteles corect.



#56 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2019 - 01:55 PM

Da, pt verificarea plafonului pt contributiile sociale este necesara cumularea.
Asa cum te-ai exprimat in primul mesaj se intelege ca numai impozitul pe venit era problema, nu si contributiile (iar noi nu stim daca esti salariata sau nu, poate ca esti pensionara...)

Deci, daca veniturile tale din PFA si DA insumate pt 2018 depasesc plafonul de 22.800 valabil pt anul 2018, atunci pt ele datorezi CAS si CASS si asta numai daca nu esti pensionara sau nu obtii venituri de natura salariala si asimilate (in aceste 2 cazuri ai fi scutita), DAR oricum nu vei mai plati inca o data si impozit pe venit pt drepturile de autor. Trebuie sa bifezi varianta cu cota forfetara si la impozit pui zero !!

Ma mai uit o data in ultima varianta a DU (cea din 6 martie) si revin daca mai am ceva de adaugat/schimbat la ce ti-am spus deja. :smile:
Vezi ca termenul de depunere s-a prelungit pana pe 15 IULIE 2019, asa ca mai e timp ...



#57 elis_enescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 14 March 2019 - 02:05 PM

Abia acum voi avea acest contract de autor, deci este pentru declararea de la anul, nu e graba. Dar am fost intrebata ce prefer, contractul asta cu retinere la sursa sau sistemul real. Suma va fi categoric sub plafon, sunt salariata, deci nu ar trebui sa platesc contrib. Dar adunate veniturile cu cele de la pfa cred ca vor depasi plafonul, asa ca voi plati la final la suma respectiva. Multumesc pentru lamuririle de completare cind va fi cazul, ma tememeam ca impozitul este aplicat de doua ori.



#58 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2019 - 03:55 PM

Prefera sa-ti retina la sursa impozitul pt drepturile de autor DACA nu esti pe pierdere la PFA !
Daca esti pe pierdere, atunci e mai avantajos sa fii si cu drepturile de autor tot ca PFA pt ca veniturile se cumuleaza, pierderea de pe alte activitati ca PFA se compenseaza cu profitul obtinut de la DA si iti mananca din baza impozabila, deci vei plati mai putin impozit cumulat sau poate chiar deloc.
_________________________________________________

Vestea si mai buna este ca oricum nu platesti nici CAS si nici CASS pt drepturile de autor, daca esti si salariata !!

Cod fiscal,
Art. 154 - Categorii de persoane fizice exceptate de la plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate
........................
h^1) persoanele fizice care realizează venituri din salarii şi asimilate salariilor, pentru veniturile din drepturi de proprietate intelectuală;

ART. 150 - Excepții specifice privind veniturile prevăzute la art. 137 alin. (1) lit. b) și b1)
(1) .......
(2) Persoanele fizice care realizează venituri din salarii și asimilate salariilor nu datorează contribuția de asigurări sociale pentru veniturile prevăzute la art. 137 alin. (1) lit. b1).

ART. 137 - Categorii de venituri supuse contribuțiilor de asigurări sociale
b) venituri din activități independente, definite conform art. 67 ;
b1) venituri din drepturi de proprietate intelectuală, definite la art. 70, cu excepția veniturilor prevăzute la art. 72 alin. (3);

:smile:






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL