Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deductibilitate cheltuieli impozitare profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

deductibilitate cheltuieli impozitare profit

6 replies to this topic

#1 lioana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 19 March 2018 - 06:06 PM

Buna ziua!
Va rog mult sa ma ajutati pentru clarificarea situatiei urmatoare:

-in 2015 s-a constituit o ajustare pentru depreciere creantelor (debit ptr. lipsa in gestiune-ptr. toata valoarea debitului):
681=496 - cheltuiala nedeductibila;
-in 2017 s-a finalizat procesul - s-a constatat ca debitorul nu se face vinovat de producerea debitului; s-a intocmt Nota justificativa privind scaderea din evidenta contabila a creantei, s-a aprobat:
781=496 - venit neimpozabil
654=461 - cheltuiala deductibila sau nedeductibila ???


Art. 25 (4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:

h) pierderile înregistrate la scoaterea din evidență a creanțelor, pentru partea neacoperită de provizion, potrivit art. 26, precum și cele înregistrate în alte cazuri decât următoarele:
1. punerea în aplicare a unui plan de reorganizare confirmat printr-o sentință judecătorească, în conformitate cu prevederile Legii nr. 85/2014;
2. procedura de faliment a debitorilor a fost închisă pe baza hotărârii judecătorești;
3. debitorul a decedat și creanța nu poate fi recuperată de la moștenitori;
4. debitorul este dizolvat, în cazul societății cu răspundere limitată cu asociat unic, sau lichidat, fără succesor;
5. debitorul înregistrează dificultăți financiare majore care îi afectează întreg patrimoniul;
6. au fost încheiate contracte de asigurari.


Art. 26 (1) Contribuabilul are dreptul la deducerea rezervelor și provizioanelor/ajustărilor pentru depreciere, numai în conformitate cu prezentul articol, astfel:

j) ajustările pentru deprecierea creanțelor înregistrate potrivit reglementărilor contabile aplicabile, în limita unui procent de 100% din valoarea creanțelor, altele decât cele prevăzute la lit. d), e), f), h) și i), dacă creanțele îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
1. sunt deținute la o persoană juridică asupra căreia este declarată procedura de deschidere a falimentului, pe baza hotărârii judecătorești prin care se atestă această situație, sau la o persoană fizică asupra căreia este deschisă procedura de insolvență pe bază de:
- plan de rambursare a datoriilor;
- lichidare de active;
- procedură simplificată;
2. nu sunt garantate de altă persoană;
3. sunt datorate de o persoană care nu este persoană afiliată contribuabilului.

Normele metodologice de la art. 26- (6) În aplicarea art. 26 alin. (1) lit. j) din Codul fiscal, creanțele, altele decât creanțele asupra clienților reprezentând sumele datorate de clienții interni și externi pentru produse, semifabricate, materiale, mărfuri etc. vândute, lucrări executate și servicii prestate, sunt cele înregistrate după data de 1 ianuarie 2016. De asemenea, pentru deducerea ajustărilor pentru deprecierea creanțelor se au în vedere și regulile prevăzute la alin. (3).

Am atasat extrase din Codul Fiscal pe care le-am considerat relevante pentru situatia prezentata; sa inteleg ca suma inregistrata in contul 654 este nedeductibila, ea fiind o creanta inregistrata inainte de 01.01.2016 ? unde gresesc ?



#2 lioana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 19 March 2018 - 07:55 PM

Ma complic ? ar trebui sa ma limitez la faptul ca pierderea inregistrata la scoaterea din evidenta a creantei ptr. partea acoperita de provizion este deductibila ?




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2018 - 11:35 AM

Firma e platitoare de impozit pe profit ? doar daca da, conteaza deductibilitatea chelt.
Pragul la micro e destul de mare.

NC 781=496, cred ca e invers.

In principiu, chelt. este nedeductibila.



#4 lioana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 20 March 2018 - 05:02 PM

Da, firma e platitoare de impozit pe profit; legat de inregistrarea 781=496, imi cer scuze, am copiat inregistrarea cu cheltuiala si am uitat sa modific-este invers, asa cum ati precizat...
Cheltuiala am considerat-o nedeductibila, dar n-am reusit sa gasesc documentele prin care s-a inregistrat debitul. Va multumesc pentru atentia pe care ati acordat-o problemei mele!



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2018 - 05:34 PM

Dupa parerea mea, posibil sa fi fost o inreg. de forma 461 = 7581, in care 7581 a fost venit impozabil.
Daca asa a fost, atunci eu zic ca 654 de acum este deductibil fiindca altfel ar insemna o impozitare dubla pt aceeasi suma oricum necuvenit ceruta de la salariat/ imputata (de la inceput nu se putea imputa fara o hot. judec.).
Daca nu a fost impozabil venitul (mai ales ca el nu s-a obtinut, nu era un venit sigur), atunci nici chelt. nu e deductibila. Poate ca nici nu a fost inreg. venit in contrapatida cu 461, poate ca o fi fost cu 473 pana la terminarea procesului.
Neaparat trebuie vazut cum s-a inreg. si tratat dpv fiscal pbl. atunci, ca sa stii fara dubiu cum o tratezi acum.
Dupa parerea mea, inreg. cu 461 initiala ar trebui stornata cu totul, daca este posibil.

:smile:



#6 lioana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 20 March 2018 - 09:35 PM

Cu siguranta a fost un 758, dar cred ca a fost si o cheltuiala aferenta scaderii din evidenta a bunurilor constatate lipsă; prin urmare ar trebui sa verific daca venitul a fost impozabil/neimpozabil si cheltuiala deductibila/nedeductibila... Multumesc!



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2018 - 10:48 AM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL