Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decizie de incetare a contractului de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

decizie de incetare a contractului de munca

itm neplata contract decizie de incetare
5 replies to this topic

#1 Daniela Dan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 20 March 2018 - 03:49 PM

Buna ziua,

Am o nelamurire cu privire la decizia de incetare.
Povestea incepe cam asa...neplata la timp plus atitudinea de "eu tai, eu spanzur", "iti dau banii cand vreau eu" si multe alte balarii nefondate.
Ultima picatura a fost in data de 28.02.18 cand au fost date salariile la "toti" angajatii, mai putin eu si inca un coleg, motivul este cel expus mai sus.

Mentionez ca am fost anuntata in scris pe agenda personaluli ca de la 01.03. firma este preluata de o alta firma iar contractul pe nedeterminat este preluat de noua firma pe 3 luni, bun... Am hotarat ca nu mai este cazul sa accept abuzul care era mentinut si sustinut pe nimic printre care devalorizari si desconsiderari iar pe 4.03 am fost sa inchei socotelile.
Am cerut o explicatie "unde sunt eu acum" daca firma a fost preluata iar eu nu am semnat nimic si nu stiam mai nimic de noile proceduri. Raspunsul a fost ca "sunt pe noua firma" cu contract pe 3 luni(eu nu am vazut/semnat nimic). Din acea data/zi(04.03) eu nu m-am mai dus la munca si... I-am spus ca nu vreau sa semnez noul contract (care cica era pe e-mail " nu a avut timp sa le printeze")

Am convenit cu o asa persoana ca pe data de 15.03.18 primesc avansul pe care eu nu l-am primit odata cu ceilalti colegi si lichidarea +decizia de incetare. Nimic..cam pe joi 22.03 se presupune ca ar fi ceva..bani

Marea intrebare este, eu trebuie sa declar sau sa depun ceva anume in sensul deciziei? Pt ca am avut o discutie cu persoana "responasabila" de aceste documente si suna cam asa " dupa ce fac eu ce trebuie imi da si decizia, am intrebat ce anume trebuie sa fac daca dvs. trebuie sa imi dati decizia.. dim moment ce firma a fost preluata..raspuns evaziv.. da ma, da.. te sun joi.. La ce ma pot astepta? Vreau sa fie legal si sa termin odata cu povestea asta si cu astfel de oameni.

Mai precizez ca am fost la ITM, acolo am expus neplata la timp pe toata perioada angajarii + februarie, nesemnarea deciziei de incetare pe motiv ca nu am primit/vazut (si nici nu am inteles de la aceasta persoana pentru ca vorbea evaziv si fara vreo concordanta)

Ma poate afecta faptul ca nu am mai fost la munca si ca nu am semnat decizia nici pana azi? Trebuie sa completez o anume cerere ? Poate firma sa modifice sau sa faca cumva cu decizia aia in asa fel sa fie in defavoarea mea?

Multumesc anticipat!
Cele bune,



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 20 March 2018 - 04:06 PM

1. Trebuie sa vezi daca firma mai functioneaza/mai exista ... cauti pe net (banuiesc insa ca este in functiune).
2. Contractul de munca nu incepe si nici nu inceteaza pe vorbe sau cum ii trazneste cuiva.
Daca vrei sa demisionezi trebuie sa transmiti demisia (ori direct cu semnatura de primire, ori prin posta/email etc.). Ai obligatia sa te prezinti la lucru in perioada de preaviz, altfel este abatere disciplinara.
Daca vor sa inchida contractele si sa le mute pe alta firma asta nu se poate face decat cu acte scrise si semnate (incetari si contracte noi).
3. Ce ti-au spus de la ITM? Ai depus o sesizare?
4. Nu cred ca firma a fost "preluata", asta inseamna fuziune prin absorbtie si este putin probabil. Cred ca si-a "mutat" activitatea pe alta firma si pe asta o lasa sa falimenteze ca sa nu-si mai plateasca datoriile, sau ca sa intre la micro sau din diverse alte motive.




#3 Daniela Dan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 20 March 2018 - 04:34 PM

1. Firma functioneaza pe alte departamente.. banuiesc, de ex sediul a ramas pe firma veche, iar pe cel in care eram angajata, nu (aveau multe datorii"), din spusele managerei inainteaza cu o alta firma. Iar eu am fost transferata pe noua firma cu contract pe 3 luni. Aste e ce am inteles...

2. Ideea e ca eu nu am depus demisia, nu m-am mai dus pentru ca eram nevoita sa semnez "noul contract" pe care oricum nu l-am vazut..

Daca contractul a fost pana pe 28. 02 cel vechi, eu trebuie sa fac ceva in acest sens? Nu e de la sine inteles ca este incheiat si trebuie sa semnez si sa imi dea avansul si lichidarea?
Acum sunt confuza pentru ca managera mi-a spus ca imi da decizia dupa ce fac eu ce trebuie..fara alte explicatii ?

3. De la ITM nu am nici un raspuns, trebuie sa astept 30 de zile. Am depus reclamatia pe 16.03.

Multumesc pentru timpul acordat!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 20 March 2018 - 04:59 PM

Dupa cum f bine ti-a spus Gabi, transferul colectiv al salariatilor poate avea loc NUMAI daca are loc o cesiune sau o fuziune a firmei catre alta firma (daca firma veche este cesionata total sau partial altei firme, daca fuzioneaza cu alta firma).

In cazul transferului colectiv, contractele individuale de munca isi produc in continuare efectele, acestea fiind preluate de noul angajator. Operatiunea presupune o modificare a contractului de munca cu privire la angajator si eventual la locul de munca. In acest sens, se emite o Decizie colectiva de transfer, care contine in anexa lista cu salariatii transferati si conditiile contractuale in vigoare la data transferului, decizie ce se aduce la cunostinta salariatilor si devine parte componenta a contractului de munca.

Contractele de munca nu inceteaza, ci vor fi transferate cesionarului care devine noul angajator in baza contractului de fuziune/cesiune incheiat intre cele doua societati care trebuie sa contina si prevederi cu privire la salariatii transferati. In cazul in care transferul implica o modificare substantiala a conditiilor de munca in detrimentul salariatului, angajatorul este responsabil pentru incetarea contractului individual de munca, deci e f bine ca nu ti-ai dat demisia.

Anterior datei transferului, atât cedentul cât și cesionarul au obligația de a informa în scris reprezentanții salariaților sau, în cazul în care aceștia nu sunt constituiți ori desemnați, pe salariații proprii, cu cel puțin 30 de zile înainte de data transferului, cu privire la data transferului sau data propusă pentru transfer, motivele transferului, consecințele juridice, economice și sociale ale transferului pentru salariați, măsurile preconizate cu privire la salariați, conditiile de muncă și de încadrare în muncă.

Ceea ce este in neregula la contractul tau de munca actual nu-i transferul in sine (presupunand ca a avut loc o cesiune/fuziune si nu doar o preluare obisnuita a salariatilor cum banuieste si Gabi in raspunsul ei), ci modul in care el s-a facut - probabil fara a informa IN SCRIS salariatii. Si mai grav este ca ti s-a modificat nu numai locul de munca si angajatorul - asa cum se procedeaza automat la transferul colectiv - ci si durata contractului, ceea ce nu se putea face fara acordul tau expres, adica fara un act aditional la contract.
Se pare ca oamenii sunt in neregula cu destule si, cu siguranta, vor fi amendati de catre ITM, in urma reclamatiei tale pe care ITM este obligata sa o solutioneze si sa-ti raspunda. De asemenea, ma astept sa ti se rezolve situatia in urma controlului.

Faptul ca nu te-ai mai prezentat la serviciu, fara demisie sau vreo incetare de comun acord, poate fi motivat de abuzurile comise de catre firma, in masura in care ele pot fi dovedite. Cf. Codul Muncii, ca salariat, ai dreptul sa incetezi unilateral raporturile de munca cu un angajator care nu-si indeplineste obligatiile sale cf. clauzelor din contractul de munca (inclusiv plata la timp a salariului) sau care iti modifica nepermis contractul (fara acordul tau si in afara prevederilor legale).

Sfatul meu este sa nu mai semnezi nimic in continuare, sa nu le mai faci niciun act fiindca nu stapanesti situatia si e posibil sa ii ajuti fara sa stii. Asteapta sa se duca ITM in control.



#5 Daniela Dan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 20 March 2018 - 06:15 PM

Multumesc frumos pentru suport!
Cele bune,



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 20 March 2018 - 06:17 PM

Cu drag si alta data, Daniela ! :smile:

Succes !






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL