Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
taxa speciala autoturisme - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

taxa speciala autoturisme

13 replies to this topic

#1 pensionar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 26 May 2018 - 01:12 PM

Buna ziua,

Am tot incercat sa ma conectez la topicul ”Taxa speciala pentru autoturisme”, dar lipsa de experienta m-a determinat sa continui, desi nu e corect, in topicul pentru care m-am inscris pe forum. Probabil voi primi niste indrumari!

In data de 16.04.2018 am depus, la ANAF, cererea de restituire a ”taxei speciale pentru autoturisme”.
Formularul de cerere, in vigoare la data respectiva (din august 2017), prevedea anexarea unor documente privitoare la identificarea autoturismului si a platii taxei speciale.

In O.U. 25 din martie 2018, prin ART. VII se modifica unele prevederi din O.U. 52 din august 2017, prin care se elimina obligativitatea anexarii documentelor mentionate si se instituie un nou model de ”CERERE DE RESTITUIRE”....., iar la ART. IX se spune ca prevederile acestei O.U. ”se aplica si cererilor aflate in curs de solutionare la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta.”

O.U. 25/2018 a fost publicata in M.O. in data de 30 martie 2018, dar pana la data (16.04.2018) la care am depus eu ”cererea de restituire” nu am gasit, la toate cautarile pe internet, nici aceasta O.U. 52/2017 modificata/actualizata, nici noul formular (fara documente anexate), probabil pentru ca la ART. VIII se prevede ca .....” modelul de cerere privind restituirea sumelor”....” se modifică prin ordin comun al viceprim-ministrului, ministrul mediului, și al ministrului finanțelor publice, care se emite în termen de 15 zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență.”

Din lectura si interpretarea O.U. 25/2018 si a O.U. 52/2017 privind restituirea taxei auto, inteleg ca cererea pe care am depus-o este valabila (da mai putin de lucru ANAF) si nu trebuie sa revin cu noul formular de cerere, pana la 31 august 2018.

Dar daca gresesc? Tocmai din acest motiv vreau sa fiu cat mai bine informat, pentru a face ceea ce este necesar, la timpul potrivit!

Multumesc foarte mult.




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2018 - 06:54 PM

Topicul acela este inchis, ca de altfel toate topicele de la "Materiale ANAF", deci nu poti posta la ele.

Legat de cererea de restituire, din experienta mea cu ANAF iti spun ca cel mai bine este sa mergi la organul fiscal de care apartii si sa discuti acolo cu formularul in fata (cel depus in aprilie). De asemenea, o buna metoda (acoperitoare) este sa intrebi la ANAF la asistenta contribuabil tel. 0314. 039.160, sau si mai bine in scris - prin formularul de contact. https://www.anaf.ro/asistpublic/
Din pacate, daca formularul s-a schimbat poti avea surpriza neplacuta de a fi nevoie sa il redepui in forma noua, iar exemplu cel mai actual este cu D600 care s-a abrogat in martie, dar i cei care deja o depusesera trebuie sa mai depuna si D. unica, deci nu se tine cont ca la vremea aceea D600 era o decl. valabila si, prin urmare, sa se ia datele de acolo. Mi-e teama este o situatie similara si la tine, cred ca aceeasi temere justificata o ai si tu.

Pt taxa, uite un material ANAF (sesiune online) aici : http://www.conta.ro/...u-autovehicule/ .
si un link cu informatii, aici : https://www.anaf.ro/...ULsh0VAV6xrhs!/

Modelul cererii respective este aici : Cerere de restituire a sumelor reprezentând taxa specială pentru autoturisme și autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule și timbrul de mediu pentru autovehicule (Ordinul comun al ministrului mediului și al ministrului finanțelor publice nr. 1144/1672/2017 modificat prin Ordinul comun al ministrului mediului și al ministrului finanțelor publice nr. 394/1937/2018). Formular.

:smile:

Fisiere atasate





#3 pensionar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 30 May 2018 - 11:42 AM

Intr-adevar, din acea temere, justificata, am initiat aceasta consultare, pentru ca citisem totul despre harababura cu declaratia unica, si mi-am dat seama ca nimic nu e sigur de azi pe maine.

Cand am depus la ANAF, la registratura, prima cerere de restituire taxa auto, am intrebat daca totul este in ordine. Doamna de acolo mi-a raspuns, imperturbabil, ca dansa nu stie, nu verifica - este altcineva care face acest lucru - dansa doar primeste cererea!!!

Chiar si-asa! vorba lui Firicel. Asa ca nu am pe cine sa intreb, ”face-to-face”, la ANAF.

Am sunat la nr respectiv, la asistenta telefonica ANAF, si mi-au spus ca nu mai este nevoie de noua cerere.

Cum experienta ma indeamna sa nu am incredere in raspunsul telefonic, ce nu poate fi opozabil, dpdv juridic, in caz de necesitate, institutiei respective, am trimis intrebarea si prin formularul de contact pe site-ul ANAF. Chiar daca raspunsul vine in 30 de zile ”lucratoare”, adica 45 de zile calendaristice, va fi un raspuns oficial, inregistrat si asumat. Si tot mai ramane suficient timp pentru o noua depunere pana la 31 august 2018.

Linkul pentru formular ma trimite la modelul anterior, la care se anexeaza diverse documente.
Oricum, am descarcat si listat noul model de cerere.

Multumesc mult pentru raspuns,
O zi placuta!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2018 - 01:57 PM

Link-ul cu formularul e de pe site-ul ANAF si acolo zice ca-i cel modificat Ordinul comun al ministrului mediului și al ministrului finanțelor publice nr. 394/1937/2018.
Imi pare rau ca este tot cel vechi, dar poate ca sunt dif. mici intre ele si de aceea nu se observa imediat. Nu stiu, zic si eu... n-am facut comparatia.

Ti-as fi recunoscatoare daca ne-ai spune ce raspuns ai primit.

Succes ! :smile:



#5 pensionar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 30 May 2018 - 05:47 PM

Link-ul pentru noul formular este:
https://static.anaf....ive_20_2018.pdf

Difera substantial fata de vechiul formular.

Dupa ce primesc raspunsul pe e-mail, de la ANAF, o sa-l fac public aici.

O seara placuta!


PS: Mi-am permis sa public link-ul respectiv pentru ca este al unei institutii publice, asa cum prevede regulamentul forumului.



#6 pensionar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 30 May 2018 - 07:30 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 30 May 2018 - 01:57 PM, a spus:

Link-ul cu formularul e de pe site-ul ANAF si acolo zice ca-i cel modificat Ordinul comun al ministrului mediului și al ministrului finanțelor publice nr. 394/1937/2018.
Imi pare rau ca este tot cel vechi, dar poate ca sunt dif. mici intre ele si de aceea nu se observa imediat. Nu stiu, zic si eu... n-am facut comparatia.

Ti-as fi recunoscatoare daca ne-ai spune ce raspuns ai primit.

Succes ! :smile:

Imi cer scuze ca nu am analizat in intregime raspunsul din 27.05.2018.

Am fost putin superficial, din graba, si m-am oprit la ”Formular”, inainte de emoticon.
Aici este, intr-adevar, formularul vechi.

Azi, dupa ce am trimis postarea anterioara, cu link-ul, am revazut raspunsul mentionat si am realizat ca, mai jos, la ”fisiere atasate” era un pdf. cu formularul nou!
Atunci nu l-am deschis, considerand ca este tot formularul vechi.

Mea culpa!

Am incercat sa editez mesajul,dar raspunsul a fost ca nu am permisiunea.
Asa ca revin acum cu indreptarea necesare si scuzele de rigoare.

O seara placuta!



#7 pensionar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 23 August 2018 - 11:20 AM

Buna ziua,

In data de 30.05.2018 am trimis, pe formularul de contact de la ANAF, intrebarea daca mai este nevoie sa depun si noul formular pentru restituirea taxei auto, informandu-i ca am depus formularul vechi, cu toate documentele atasate, in data de 16.04.2018.

Raspunsul automat al aplicatiei a certificat inregistrarea intrebarii, imediat, mentionand ca voi primi raspuns in 30 de zile lucratoare (cam 45 de zile calendaristice).

Nefiind, inca, in criza de timp, intrucat termenul de depunere este 31.08.2018, am fost ieri la ANAF Sector 3, pregatit totusi si cu noul formular, sa intreb cand primesc raspunsul solicitat, atentionand ca se implinesc 60 de zile lucratoare!

O doamna, aferata, mi-a spus, din mers si pe un ton certaret, sa su mai depun noua cerere ca le dau peste cap activitatea!

Intelegand stresul la care e supus personalul institutiei, generat de multiplele modificari ale C.F., D. 112, de multitudinea de oameni care vin cu tot felul de probleme, am plecat linistit ca ramane valabila prima cerere care are si vechime de 4 luni de zile, deci nu o iau de la inceput.

Si era atat de simplu de rezolvat, trimitand un e-mail cu 1-3 cuvinte! (Nu - Nu e nevoie - Valabil primul formular - etc.). Nu era nevoie de un roman.
Dar de ce sa fii corect daca se poate si asa!

In privinta respectarii termenelor legale de raspuns la petitii, din partea ”functionarului de la ghiseu”, sa nu-si faca nimeni iluzii.
Promptitudinea este respectata numai pentru trimiterea citatiilor si amenzilor.

O zi placuta tuturor!



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2018 - 11:59 AM

Multumesc mult pt mesaj ! :smile:

Imi pare pt neplacerile intampinate ... :sad:



#9 pensionar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 25 August 2018 - 01:06 PM

Sunt intamplari care fac parte din (ne)firescul interactiunilor cu oamenii de la ghiseuri, cu interfata oficialitatilor nepasatoare.

Aceasta problema de atitudine nu are, inca, leac - si ei sunt (mandri) romani.

Ne-am obisnuit asa, ca reactie a organismului de autoaparare, astfel incat acest comportament al functionarimii sa nu lase urme adanci asupra noastra.

Oricine stie ca daca merge cu o ”hartie” undeva, sa rezolve ceva fie mai face 2-3 drumuri, din varii motive, fie ca nu acolo se rezolva, ca s-a schimbat ceva.

Asa ca plecam toti de acasa pregatiti sufleteste, ne luam marje de timp rezonabile, cu tot felul de documente / acte (inca necerute!, sa fie acolo!) sa-i surprindem ”neplacut” cand ni le cer si ne asteapta a doua zi.

Deci, totul e (ne)bine.

Oricum, multumesc pentru empatie! :rolleyes:



#10 osil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 10 June 2019 - 11:10 AM

Buna ziua,

La imnatricularea unei autoutilitatre s-a platit taxa de poluare de 3000 lei si s-a facut inregistrarea:
473=5311
Avand in vedere ca nu s-a trecut pe cheltuiala, acum, la recuperarea taxei ce inregistrare contabila trebuie sa fac?
Este suficient 5121=473?



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2019 - 01:26 PM

Da, este suficient ! :smile:



#12 osil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 10 June 2019 - 01:50 PM

Multumesc!

Deci nu trebuie sa o inregistrez pe venituri?



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2019 - 01:54 PM

Daca nu ai trecut-o pe cheltuieli initial, nu ai de ce sa reiei suma pe venituri. Sunt doar niste decontari.

Cu drag si alta data ! :smile:



#14 osil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 10 June 2019 - 06:29 PM

Multumesc!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL