Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Un nou cont unic pt. plata obligatiilor fiscale incepand cu 1.07.2018 ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Un nou cont unic pt. plata obligatiilor fiscale incepand cu 1.07.2018 ?

7 replies to this topic

#1 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 posts

Posted 06 July 2018 - 03:21 PM

De pe net :
"Incepand cu luna iulie, nu vor mai exista doua conturi la Trezorerie, ci unul unic, in care contribuabilii vor putea efectua plata obligatiilor fiscale administrate de organul fiscal central.
Prevazuta initial pentru data de 1 ianuarie 2018, plata contributiilor si a impozitului pe venit intr-un singur cont a intrat in vigoare incepand cu 1 iulie 2018. ”Sume incasate pentru bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat si bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate, in curs de distribuire”, toate se vor face in contul unic de la Trezorerie. Nomenclatorul acestor obligatii fiscale care se platesc in contul unic a fost aprobat prin OANAF nr. 1612/2018 publicat in M.Of. nr. 544, din 29 iunie 2018.
Asadar, contribuabilii, vor face, incepand cu luna aceasta, plata in acelasi cont a contributiilor sociale, precum si a impozitului pe profit/ venit/ dividende, impozitului pe veniturile microintreprinderilor sau impozitul specific unor activitati.
Aceasta masura a fost gandita pentru a veni in sprijinul contribuabililor de buna-credinta, care vor evita, astfel, riscul depunerii de cereri pentru corectarea erorilor din documentele de plata sau de calculare a obligatiilor fiscale accesorii in cazul nevalabilitatii platii, se arata pe site-ul Guvernului Romaniei."

Nu inteleg de ce nu se poate edita/corecta si titlul ?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 06 July 2018 - 07:02 PM

Se poate corecta si titlul daca intri in editor complet. Ai buton langa "Salvare modificari".




#3 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 posts

Posted 09 July 2018 - 05:24 PM

Am asteptat cu multa nerabdare (si speranta) cineva sa faca mai intai corectiile referitor la informatiile legate de conturi unice (ma refer nu doar la sursa citata de mine ci si la o serie de anunturi pe diverse situri ale finantelor locale etc) si anume cum sa fi fost vorba doar de doua conturi unice, cand de la 1.01.2018 eu si probabil si altii platim obligatiile fiscale in trei conturi in loc de doua, al treilea fiind contributia asiguratorie de munca 2.25% datorata de angajator si platita in cont distinct, separat.
Si apoi in al doilea rand eventual sa se intrebe (ca si mine :) ) in noul cont unic o fi inclusa si plata acestei contributii? Sau ramanem din nou cu doua plati si doua comisioane la banci asa cum a fost pana la 31.12.2017, cand insa erau mult mai multe contributii decat in prezent. Raman totusi pe receptie cu multumirile de rigoare anticipate.



#4 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 posts

Posted 17 July 2018 - 01:35 PM

Asa cum ma asteptam de la actualii guvernanti care doar lasa asa de inteles, unora mai creduli, ca lupta impotriva marilor concerne si a bancilor (remember aparitia platii TVA in doua conturi, iar de la 1.01.2018 pana in prezent plata obligatiilor salariale in trei conturi in loc de doua ca pana la 31.12.2017, cu comisioanele aferente desigur care revin bancilor) tot in doua conturi se vor plati obligatiile salariale. Am instalat ultima versiune OPFV (cea din 4.07.2018) si am facut o simulare de plata a obligatiilor salariale. Am observat ca au disparut conturile 20470101XX si 5502xxxxx (chiar daca in declaratia D112 ele continua inca sa apara) si in locul lor a aparut contul 5503xxx "Bugetul de stat, Bugetul asig. soc. si Fd. spec. in curs de distribuire" iar contul 20470300xx Contributia asiguratorie pt. munca a ramas in continuare intact, separat. Macar bine ca s-a revenit la plata in doua conturi a contributiilor salariale.

Edited by sirius, 17 July 2018 - 01:36 PM.




#5 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Posted 18 July 2018 - 06:57 AM

Da, asta am descoperit si eu in OPFV, de aceea nici n-am depus inca declaratiile 112 pe luna iunie, in speranta ca va aparea o noua versiune de pdf care sa contina codurile bugetare noi, ca altfel tare ma mir sa nu ma gasesc cu debite inregistrate pe un cod prin D112 si credite pe alt cod prin platile in noul cont.

Dar am gasit si Ordinele 1612 si 1613 din 2018 cu privire la aceasta schimbare, in care specifica redistribuirea platilor din conturile 20.A.47.01.00 si 55.02 in noul cont unic pana la 30 septembrie 2018, dupa aceea fiind restituite platitorilor.

Dar problema mea este ca noi avem in D112 si in OPFV anterior 04.07.2018, codul 20.47.01.01 pentru bugetul statului, nu 20.A.47.01.00 cum e mentionat in ordin. Cu toate ca si contributia asiguratorie de munca are cod bugetar 20.47.03.00 in D112 iar in OPFV este 20.A.47.03.00. Asa ca ori este o nebuloasa totala, ori pentru ei este acelasi lucru, dar tare ma intreb: ce o fi asa greu sa foloseasca aceleasi coduri pe peste tot?

Mai astept cateva zile si apoi le depun si platesc conform declaratiilor si iban-urile furnizate de programe, fiind treaba lor sa le sorteze mai apoi.



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 19 July 2018 - 09:35 PM

La trezorerie au spus ca raman si conturile vechi inca ~2 luni, muta ei sumele in noul cont automat (ca la tva)
In D112 se va raporta pe noul cod bugetar incepand cu declaratia aferenta lunii iulie (adica in august) ... a aparut modificarea deja.



#7 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Posted 20 July 2018 - 04:45 PM

Versiunea din 18.07 a D112 a schimbat codul bugetar cu cel nou, deci am depus declaratia si platit contributiile astazi, toate in acelasi cont (55.03) de bugetul statului si asigurari sociale.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 03 August 2018 - 01:09 PM

http://static.anaf.r..._opanaf1613.pdf

IMPORTANT !

Conform Ordinului Presedintelui A.N.A.F. nr.1613/2018, publicat in M.Of. nr.545/29.06.2018, incepand cu data de 01.07.2018 obligatiile fiscale datorate de contribuabili se platesc in contul unic 55.03 “sume incasate pentru bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat si bugetul fondului national unic de asigurari sociale de sanatate, in curs de distribuire” deschis pe codul de identificare fiscala al contribuabililor la unitatea de trezorerie a statului la care este arondat organul fiscal central competent pentru administrarea creantelor fiscale datorate de acestia. In acest sens, contribuabilii aflati in administrarea organelor fiscale competente din cadrul D.G.R.F.P. - Bucuresti, vor folosi urmatoarele coduri IBAN (existente pe site-ul A.N.A.F.):
RO10TREZ7005503XXXXXXXXX - ATCP MB RO14TREZ7015503XXXXXXXXX - TREZORERIE SECTOR 1
RO18TREZ7025503XXXXXXXXX - TREZORERIE SECTOR 2
RO22TREZ7035503XXXXXXXXX - TREZORERIE SECTOR 3
RO26TREZ7045503XXXXXXXXX - TREZORERIE SECTOR 4
RO30TREZ7055503XXXXXXXXX - TREZORERIE SECTOR 5
RO34TREZ7065503XXXXXXXXX - TREZORERIE SECTOR 6
RO58TREZ4215503XXXXXXXXX – TREZORERIE ILFOV
RO62TREZ4225503XXXXXXXXX – TREZORERIE BUFTEA






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL